Черкаська художниця Тетяна Черевань знову порадувала земляків своєю непересічною творчістю. У Галереї народного мистецтва України в Черкасах відбулася презентація її нового проекту та відкрито експозицію «свіжих» картин та колажів під інтригуючою назвою, — «Проблеми в раю».
Цікаво, але шість великих картин з цієї серії зараз паралельно виставляються ще в одній із найбільш знакових галерей «міста
митців та всіх закоханих» — Парижі. Саме там зараз експонується міжнародна
виставка «Тіло і душа», в якій також бере участь наша землячка. Це стало
можливим завдяки меценатам, які придбали мисткині квитки на дорогу. Пробувши у Парижі два дні, Тетяна помчала до рідного міста, де з величезним натхненням зустрічала гостей на презентації черкаської частини проекту.
Дійсно, чергова виставка Черевань стала для нашого міста справжньою мистецькою подією осені. Хоча Тетяна вже давно є знаним представником сучасного українського мистецтва та активно виставляється в галереях світу, про Черкаси ніколи не забуває і не позбавляє поціновувачів своєї творчості можливості побачити та оцінити її нові роботи.
«Проблеми в раю» — це вже третя виставка робіт, які Тетяна Черевань демонструє саме у Галереї Народного мистецтва в Черкасах.
— Із цим проектом у мене дуже багато всього пов’язано. Він є моїм концентрованим переживанням, це мій великий біль та радість щодо долі нашого Всесвіту. Ми живемо тут, на планеті Земля. І ми маємо усвідомити, що повинні вберегти наш спільний космічний дім. Мені прикро за самих людей, які забули про такі прості речі. Я хотіла цим проектом їм нагадати про проблеми, які існують в нашому земному раю. Адже, насправді, у людей є все для повного щастя. Мали б радіти. А ми знищуємо саморуч і навколишню красу, даровану Природою, і свій внутрішній світ, — ділиться художниця.
До речі, аби
донести головні меседжі до глядачів, Тетяна Черевань супроводила свої роботи влучними описами — про що «кричить» кожна картина.
Колаж «Антропоцен. Епоха людей», наприклад, дійсно вражає. Задля його створення пані Тетяна збирала мотлох у подвір’ї поряд із будинком, де живе. А ще — сміття, скло та часточки від розбитого глиняного посуду на березі Дніпра. Цей колаж можна назвати екологією душі самої художниці, який вона створювала, пропускаючи через свою душу думки про спотворене людьми довкілля. Своїми новими роботами вона немов ставить перед присутніми риторичне запитання —чи насправді все ідеально на земному едемі?
У цьому проєкті Тетяна Черевань досліджує болі потомків Адама та Єви, що зачіпають життєві інтереси націй, класів та соціальних груп. У картинах художниці висвітлені як і внутрішньо особистісні переживання (поліптих «Проблеми в раю»), усвідомлення власного гендеру ( робота «Павич» ), досліджуються соціальні стереотипи та обмеження, потенціал трансформації особистості, штучності та масок, що ставить під сумнів гендерні ролі та норми сексуальності. Проєкт також висвітлює проблеми дітей нового покоління, що з’явилися на світ в епоху Інтернету та смартфонів, тому не уявляють життя без них. Вони не ділять світ на цифровий і реальний, а вважають це двома частинками одного цілого.
У роботах «Подвійна темна теорія» та «Галактика» Тетяна Черевань прагне донести глядачу ідею, що все у всесвіті переплетене — товста тканина темної матерії , в якій людина — це нитка, яка протікає через весь простір. Де б ви не народилися, якою мовою ви б не розмовляли, це полотно з'єднує всіх нас. Всесвіт та його дитина — це одна сутність, спільна доля.
Тетяна Черевань давно знайшла свій власний почерк. Все, що вона зображує, завжди символічно оголене.
— Люди взагалі оголені. Кожен з нас. Ми, щоправда, прикриваємось одягом, ми стидаємось, ховаємось… Від холоду, від сонечка, від поглядів сторонніх. Але душі завжди залишаються оголеними, — пояснює художниця. — У давнину саме тіло не викликало почуття суцільного сорому. Але все нині повертається. І нині художники знову повертаються до нас… первісних — оголених та прекрасних. І ми маємо обов’язково придивитись самі до себе.
— Кожен раз Таня дивує нас якимось відкриттям. Її роботи різні, інколи дивні, сміливі, відверті, але дуже і дуже щирі, — зазначила голова Черкаського обласного осередку спілки майстрів України Тетяна Мартинова. — Вітаю Таню за її безпосередність. Її велике серце. Та великий творчий потенціал. Вона весь час працює і знаходиться в якомусь шаленому творчому ритмі. Бажаю, щоб і надалі їй все вдавалось і з великим прогресом уперед.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram