Як депутат Черкаської обласної ради, часто буваю серед людей, проводжу особисті прийоми. Бачу, що в людей все більше й більше проблем. Черкащани запитують, що ж робить влада? Запитують нас, депутатів. Бо ми до них найближче. Відповіді на деякі запитання і ми не можемо знайти. Чому Черкащина, центр України, яка має родючі землі, економічний і виробничий потенціал, роботящих людей не стала лідером, прикладом умілого господарювання, сталого розвитку, а котиться кудись донизу, здає позицію за позицією.
Звернемося до конкретних цифр. За даними моніторингу соціально - економічного розвитку регіонів науково-дослідного Центру індустріальних проблем розвитку НАН України, Черкаська область має низькі рейтингові показники. Взагалі скотившись на 21 місце за загально рейтинговими показниками. Наведу декілька з них: «Загальна рейтингова оцінка» : за 12 місяців 2015 - 18 місце, за 8 місяців 2016 року – 21 місце; «Економічний розвиток»: за 12 місяців 2015 – 12 місце, за 8 місяців 2016 – 14 місце; «Зовнішньоекономічна діяльність»: за 8 місяців 2016 року – 21 місце. У січні-липні 2016р. експорт товарів становив 19545,4 млн. дол. США, імпорт – 20492,8 млн. дол. Порівняно із січнем-липнем 2015р. експорт скоротився на 10,5% (на 2291,6 млн. дол.), імпорт – на 4,0% (на 858,8 млн. дол.). Загальний рейтинг за сферою "Інвестиційна діяльність»: за 2015 рік – 23місце, 2016 – 24 місце. Бачимо, що інвестори не поспішають на Черкащину. Причина одна й та ж: відсутність ділового клімату та корупція, що глибоко проникла в різні обласні структури. Після Революції Гідності це важко зрозуміти. Не можна не згадати тут Президента України П.О. Порошенка, який в одному з виступів сказав, що найбільше гальмують розвиток економіки не глобальні економічні тенденції, а корупція: «…корупція є не меншим нашим ворогом, аніж бойовики, терористи чи найманці».
Разом із колегами з фракції ВО «ЧЕРКАЩАНИ» проаналізували Програму дій Черкаської обласної адміністрації під девізом «Від Революції гідності – до гідного життя». Там було обіцяно, що влада разом із громадою буде долати корупцію. Сьогодні і прості громадяни, і підприємці кажуть, що корупція на Черкащині тільки посилюється. Люди наводять конкретні приклади «відкатів», вимагань із боку чиновників. Наприклад, фермери, підприємці, працівники соціальної сфери та навіть ветерани АТО скаржаться, що землю не можна оформити без 300 доларів, і нести треба тим самим «незамінимим» чиновникам, а в будівельній галузі не введеш об’єкт в експлуатацію без «мотивації» держслужбовців відділу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Така ж сама ситуація в медицині, освіті. Хіба про це не знають високопосадовці в обласних кабінетах? Депутати вже підняли питання перед керівництвом області щодо організації заходів протидії злочинності та корупції на території області, але воно залишилося не розглянутим до цього часу.
У згадуваній Програмі дій першим пунктом було задекларовано призначати на вакансії людей, які б відповідали принципам чесності, професіоналізму, патріотизму. Та нинішній стан кадрової політики в області не зовсім задовільний. Багато фахівців працюють з позначкою т.в.о. (тимчасово виконуючий обов’язки), в.о. (виконуючий обов’язки). Хіба керівник у такому статусі може нормально й продуктивно працювати? Чи це, може, навмисно йому такий статус дали , аби тримати на мотузці і робити з нього слухняного і керованого в ручному режимі виконавця. Мовляв, не виконав забаганку – йди геть. Доречно нагадати, що на сьогоднішній день не призначено начальника ГУ НП у Черкаській області, не вирішено кадрове питання в Управлінні транспорту, дорожнього господарства та оборонно-промислового комплексу, Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, Служби автомобільних доріг області, ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України». До слова, Президент України Петро Порошенко 13 лютого підписав указ про оголошення догани губернатору Черкащини Юрію Ткаченку саме за не вирішення кадрових питань в області. А чи під силу сьогодні вирішувати кадрові питання губернатору?
У сьомому пункті Програми дій Черкаської ОДА зазначено: зменшимо витрати на владу – забезпечимо соціальні гарантії, …. своєчасну виплату соціальних гарантій для найменш забезпечених категорій населення. Перекликається з цією Програмою дій ОДА і стратегія розвитку Черкаської області «Стратегія 2020», прийнята депутатами обласної ради 6 скликання у 2015 році. Її мета – перетворити Черкащину в приклад та зразок реформаторського регіону, створити область сталого розвитку, де гармонійно поєднуватимуться інноваційна високотехнологічна промисловість, екологічне сільське господарство, оздоровчий та історичний туризм, висока якість життя та безпечне довкілля, тобто Черкащина – взірець єдності зусиль громад, спрямованих на досягнення спільної мети – європейських стандартів життя, як результату економічного процвітання краю. Подивимося на сьогоднішні європейські стандарти життя черкащан: ціни (тарифи) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зросли на 25,4%, у сфері охорони здоров’я – на 6,0%, зокрема, амбулаторні послуги подорожчали на 7,7%, послуги лікарень – на 7,5%, фармацевтична продукція, медичні товари та обладнання – на 5,1%. Ціни на транспорт підвищилися на 7,8%, перевезення залізничним транспортом – на 10,3%. Послуги освіти стали дорожчими на 7,0%. Упродовж липня 2016 року загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати в економіці області збільшилась на 5,6%, або на 1,3 млн. грн і на 1 серпня 2016р. становила 24,4 млн. грн. Призначених субсидій на оплату житлово-комунальних послуг за січень-липень 2016р. стало більше у 5,3 разів порівняно із відповідним періодом 2015року. Це свідчить про зростання рівня злиденності наших земляків. А між тим Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман наголосив, що необхідно пришвидшувати зростання соціальних стандартів.
Небезпечним стало й життя черкащан. Так, за інформацією прокуратури Черкаської області, рівень злочинності у нас зріс у 2016 році на 30%. Удвічі за останні три роки зросла кількість тяжких злочинів проти життя та здоров’я особи. Злочинів проти власності стало більше майже на 80%, випадків незаконних заволодінь транспортними засобами – на 120%. Кількість нерозкритих розбійних нападів збільшилася у 3 рази, кількість зґвалтувань – у 9 разів, убивств – у 3 рази. Не вживаються заходи, зокрема, щодо нелегальних сміттєзвалищ на території області. Чи не є отака байдужість причиною того, що вже зі Львова везуть сміття на Канівщину? Таких прикладів можна наводити багато.
Нас, депутатів обласної ради від ВО «ЧЕРКАЩАНИ», така ситуація тривожить. Ми подавали звернення, запити, пропозиції. На жаль, багато з них так і залишились лише пропозиціями депутатів на папері. Депутати вже давно бажають почути звіт шановного Юрія Олеговича Ткаченка про виконану роботу, плани і перспективи розвитку області. Думаю, що ми всі бажаємо добра і процвітання нашій Черкащині. Та мало самого лише бажання. Треба ще й працювати задля результату. Чи всі це розуміють і до цього прагнуть? Питання залишається відкритим.
Депутат облради від ВО «ЧЕРКАЩАНИ», заслужений працівник сільського господарства України Олександр Коваленко.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram