В Україні вилучать з обігу монети номіналом 25 копійок та застарілі банкноти

05 вересня 2020, 11:05

Із першого жовтня монети 25 копійок та банкноти гривні старих зразків, уведені в обіг до 2003 року, перестануть бути платіжним засобом в Україні та ​будуть вилучені з обігу​. 

Про вилучення з обігу 25 копійок та застарілих банкнот

Монети 25 копійок перестануть бути платіжним засобом в Україні та вилучать з обігу з першого жовтня 2020 року. Тобто ними не можна буде розраховуватися за товари чи послуги. Зараз 25 копійок не розмінюються через вилучення з обігу монет номіналами 1, 2 та 5 копійок, що відбулося торік. Завдяки їх вилученню з обігу ця проблема вирішиться.

Банкноти гривні старих зразків, уведені в обіг до 2003 року, перестануть бути платіжним засобом в Україні та вилучать з обігу з 1 жовтня 2020 року. Тобто ними не можна буде розраховуватися за товари чи послуги. Надто велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях та зайвого часу під час здійснення розрахунків.

Громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти ці монети та банкноти упродовж наступних трьох років:

– упродовж першого року з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2021 року включно – в усіх відділеннях українських банків;

– упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2023 року включно – у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль, ПУМБ).

Про активніше виведення з обігу паперових одно- та двогривневих банкнот

Першого жовтня 2020 року Національний банк активніше вилучатиме з обігу паперові банкноти номіналом 1 і 2 гривні та монет 1 гривня 1996 року золотистого кольору.

На відміну від 25 копійок та старих банкнот, уведених у обіг до 20003 року, вони поки що залишаться у готівковому обігу. Їх не потрібно спеціально обмінювати, ними можна продовжувати розраховуватися. Але ті банкнтоти і монети, що потраплятимуть у банки, не повертатимуться назад у обіг.

Поступово їх ставатиме все менше, натомість вони замінюватимуться відповідними номіналами обігових монет зразка 2018 року сріблястого кольору.

Що буде з вилученими грошима

Вилучені з обігу монети та банкноти будуть утилізовані Національним банком.

Утилізація монет відбуватиметься шляхом знищення на них мотивів зображень на спеціальному обладнанні, а метал піде на переплавку.

Банкноти будуть утилізовані у повністю автоматичному режимі за допомогою спеціального сучасного обладнання з он-лайн модулями для знищення. Банкноти поріжуться на дрібні частини (шредінг), відновити які неможливо, після чого ця здрібнена маса утилізується на полігонах твердих побутових відходів.

Для полегшення готівкових розрахунків в Україні можуть застосовуватися правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) до сум, кратних 10 копійкам, що діють у Україні із 2018 року.

Для чого НБУ це робить?

Таке рішення Національного банку є наступним кроком у межах політики оптимізації готівкового обігу України.

У перспективі банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться із 17 до 12 номіналів. Так він наблизиться до найпоширенішої світової практики: усього залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот.

- Це зробить готівкові розрахунки зручними, простими та комфортними.

Ключові причини та переваги вилучення з обігу монет дрібних номіналів:

- Спрощення та зручність розрахунків готівкою.

Банкноти старого зразку, введені у обіг до 2003 року, вже майже не виконують свою функцію платіжного засобу. Зараз у обігу їх залишається менше 2% від загальної кількості банкнот. Упродовж трьох останніх років їх обсяг у обігу майже не змінився, тобто громадяни ними не розраховуються, ці банкноти не інкасуються і до банків не надходять. Їх вилучення з обігу не завдасть незручностей громадянам, водночас бізнесу та державі принесе користь.

- Позитивний економічний ефект.

Витрати держави та учасників готівкового обігу на виготовлення, оброблення, транспортування, зберігання банкнот і монет тепер знизяться.

- Підвищення якості готівки у обігу.

- Для Національного банку важливо, щоб національна валюта, яка перебуває в обігу, була надійною та якісною.

- Українці мають бути впевнені, що готівка отримана у торговельній мережі, касі банку або в його банкоматах, є абсолютно платіжною та придатною до обігу.

- Вилучення з обігу застарілих банкнот попередніх поколінь та заміна зношених паперових банкнот номіналом 1 та 2 гривні на металеві монети підвищать захист і якість грошей та зроблять розрахунки комфортними і зручними.

За інформацією пресслужби Черкаської ОДА

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору