В угоді між поліграфічним підприємством «Август Трейд», яке друкувало бюлетені для виборів у м. Черкаси та міською виборчою комісією відсутня інформація про ступені захисту виборчих бюлетенів.
Про це повідомляє ОПОРА.
Так, у договорі № 100 від 9 жовтня міської комісії з поліграфічним підприємством нічого не сказано про ступені захисту бюлетенів, наявна лише інформація про порядок приймання-передачі продукції та порядок доставки продукції, обов’язки та відповідальність сторін тощо.
Проте у постанові № 99 Черкаської міської виборчої комісії, зокрема у ч. 4 її результативної частини йдеться про таке: «Затвердити ступінь захисту виборчого бюлетеня, а саме слова «ВЛАДА ЧЕРКАСИ 2015» – кодові слова, які будуть нанесені невидимою фосфорною фарбою в визначеному місті виборчого бюлетеня».
За словами директора поліграфічного підприємства «Август Трейд» Олега Фурдила цю постанову він не бачив, а підставою для друку бюлетенів є лише договір. У ньому не було чітко визначених ступенів захисту, зокрема відсутня інформація про кодові слова «ВЛАДА ЧЕРКАСИ 2015». Так як, в договорі цього прописано чітко не було, О. Фурдило вирішив нанести на бюлетені зображення українського гербу.
Крім цього, голова Черкаської виборчої комісії Володимир Матюша наголосив, що інформація про ступені захисту виборчої документації не може бути вказана в постанові, адже вона є відкритою для доступу. Ці дані повинні знати лише окремі члени комісії.
Натомість у ЗУ «Про місцеві вибори», в ст. 74, ч. 11 зазначено: «Ступінь захисту виборчого бюлетеня для відповідних місцевих виборів встановлюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною виборчою комісією».
До того ж, постанова та договір були підписані колишнім головою Черкаської виборчої комісії Анатолієм Кошовим (нагадаємо, що 14 жовтня, постановою № 441 «Про окремі питання діяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області», ЦВК розпустила виборчу комісію за фактом систематичного порушення вимог Конституції України та законів України. Опісля було призначено новий склад міської ТВК на чолі з В. Матюшею).
Сам В. Матюша підписував лише додаткову угоду до договору, де йдеться про уточнення кількості бюлетенів у зв’язку з уточненням даних Органом ведення державного реєстру виборців щодо кількості виборців.
Нагадаємо, що 8 листопада Придніпровська районна у місті Черкаси виборча комісія розпочала перерахунок голосів на 11 дільницях району за зверненням партії БПП «Солідарність» та «Опозиційний блок» від 7 листопада.
Після розпаковування пакунку, представники комісії заявили, що бюлетені не мають достатнього ступеню захисту, мовляв, на паперах відсутнє кодове слово «ВЛАДА ЧЕРКАСИ 2015», яке повинно було бути нанесено фосфорною фарбою у типографії. Опісля члени комісії подали заяву про порушення в правоохоронні органи.
На підставі цього політичні сили БПП «Солідарність» та «Опозиційний блок заявили про фальшування виборчої документації. Зокрема, кандидат в депутати міськради від партії «Опозиційний блок» Олексій Арсенюк подав заяву в Соснівську районну ТВК з проханням звернутися до правоохоронних органів та прийняти рішення про надання їм бюлетенів для проведення відповідної експертизи щодо можливої їх фальсифікації.
Натомість Соснівська районна ТВК задовольнила це прохання та вирішила направити заяву О. Аресенюка до Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області для відповідного розгляду про що видала відповідну постанову № 32.
Про обов’язковість нанесення кодового слова «ВЛАДА ЧЕРКАСИ 2015», 9 листопада, на прес-конференції говорив колишній голова комісії А. Кошовий, який, нагадаємо, підписався під постановою і договором з поліграфічним підприємством.
Нині бюлетені з приміщення Черкаської міської ради, де розміщена Черкаська міська виборча комісія вантажать у вантажівку. Надалі вони будуть передані до архіву.
ОПОРА зауважує, що згідно частини 3 ст. 75 Закону України "Про місцеві вибори" контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів здійснюється контрольною комісією, яка утворюється відповідною територіальною виборчою комісією за поданням місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, не пізніш як у день затвердження тексту виборчого бюлетеня.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram