Лящівська трагедія: граната для сім’ї директора агрофірми

10 листопада 2015, 14:36

1324450019-1332909-001734_www_nevseoboi_com__ua_

Запеклий конфлікт у Лящівці Чорнобаївського району вийшов далеко за межі не лише села, але й області. Ворожнеча сягнула апогею — при з'ясуванні стосунків із власником підприємства селянин метнув дві гранати, одна з яких вибухнула. Наслідки: аграрій у реанімації, а його дружина та метальник гранати— на тому світі, пише Черкаський край.

Що підштовхнуло до самосуду?

Між 64-річним директором агрофірми «Лящівка» Федором Скрипкою та 55-річним жителем села Володимиром Рудиком тривав давній конфлікт. У день трагедії о пів на восьму ранку Володимир підійшов до двору директора. Останній, разом із дружиною — 61-річною Ніною збирались сісти в автомобіль. Володимир зав’язав сварку. Під час сварки він зненацька кинув у бік супротивника гранату. Вона не вибухнула і чоловік вихопивши другу, підірвав нею і себе, і родину Скрипок. Каретою швидкої допомоги потерпілих доправили до Чорнобаївської райлікарні. Смертельно поранений підривник встиг сказати, що виміняв гранати за пляшку горілки, а за кілька годин він помер на операційному столі. Незабаром померла і Ніна Скрипка, а її чоловік досі перебуває в реанімації у тяжкому стані. За фактом подій правоохоронці розслідують кримінальне провадження, відкрите за статтею 115 Ч.1 — навмисне вбивство.

Частина селян вважає, що Володимир Рудик вчинив самосуд, бо не зміг добитися справедливості. Тому його ховали як героя, труну несли на руках від хати й до самого цвинтаря. Втім, портрет «месника» дещо псують чотири судимості. Інформацію про це підтвердив заступник начальника слідчого управління УМВС України в області Дмитро Гусаченко.

Війна у Лящівці очима сина потерпілих

2 листопада син потерпілих Сергій Скрипка виклав журналістам свою версію подій. Він заявив, що причиною нападу є не стільки конфлікт між його батьком і односельцем, скільки війна, яку проти Скрипок ведуть багато років. Почалась вона у 2010 році з рейдерських атак на агрофірму. Буцімто, селян на керівників агрофірми (батько — директор, мати — головний бухгалтер) під патронатом високих обласних чиновників та силовиків нацьковували представники сільської влади. А сільська влада, мовляв, «виконувала те, що їй доручили замовники». У травні 2014 році відбулося блокування ферми, що належить агрофірмі. На паркані садиби Скрипок з’явилися написи з погрозами. Сергій Скрипка вважає, що за цим нападом стояв конкурент по аграрному бізнесу, який хотів відібрати землю, на якій господарює агрофірма. А 11 жовтня 2014 року до агрофірми навідалися семеро осіб із автоматами. Шестеро з них були в масках, а сьомий, який командував нападом, обличчя не ховав.

— Мого батька мордували кілька годин. Били, приставляли до голови зброю і катували — як фашисти, у холодну пору обливали його на вулиці водою. Вимагали «повернути селу дитячий садок», котрий не працює, і ще 20 тисяч доларів США. Відчепились, як отримали 10 тисяч доларів. Правоохоронців викликали на місце події одразу, але обіцяна опергрупа прибула в село тільки через шість години. І то опергрупою її назвати не можна, бо це були хлопець і дівчина в формі. По кожному факту були відповідні заяви до органів, але досі жодну з кримінальних справ не розслідувано, — підсумував Сергій Скрипка.

Після цього життя родини перетворилось на суцільний бойовик: напади на контору агрофірми з захопленням працівників і нищенням документів, підпали сіна, телятника, наруга над могилами родичів.

Лящівський конфлікт і правоохоронці

Стражі закону району та області вже не один рік намагаються розібратись у ситуації й припинити розбірки в Лящівці. У своїх судженнях люди в погонах не такі категоричні — розповіли про невідповідності, що виникли в ході слідства. Йдеться про зміну свідчень людей і явні розбіжності у викладі фактів потерпілими й зібраною доказовою базою.

— Це неправда, що органи внутрішніх справ не відреагували вчасно на повідомлення про напад на Федора Скрипку. Повідомлення надійшло на спецлінію «102» і одразу на місце події з райвідділу було відправлено слідчо-оперативно групу, яка оперативно прибула на місце події, припинила протиправні дії та склала відповідні документи. Чітко знаю, що першим у Лящівку прибув дільничний інспектор, бо він проживає у сусідньому селі. Факту наявності вогнепальної зброї на місці події не встановлено. Тобто, якби вона була у нападників, то цей факт установили б. Зате встановлено, що там була зброя травматичної дії. Повірте, про конфлікт у Лящівці правоохоронним органам відомо давно. Це дуже серйозний конфлікт. На все, що там відбувається, ми оперативно реагуємо в межах чинного законодавства і наданих повноважень. Більше того, він на особистому контролі начальника УМВС України в Черкаській області Владислава Пустовара, — прокоментував ситуацію на прохання журналіста редакції начальник Чорнобаївського райвідділу Сергій Власенко.

За словами заступника начальника слідчого управління УМВС України в області Дмитра Гусаченка, за всіма викладеними фактами було порушено кримінальні провадження, допитано велику кількість людей, проведено низку експертиз, але розслідування ще не завершене.

— Що ж до нападу на Федора Скрипку 11 жовтня 2014 року, то особа, встановлена слідством, справді завдала громадянинові Скрипці легкі тілесні ушкодження. За фактом побиття було порушено кримінальне провадження. На той час в поданій заяві потерпілого не було жодного слова про вимагання грошей та катування. Заява потерпілих про це з’явилася аж через місяць. Саме тому факт, що 6 годин тривали тортури, тоді не був установлений. У грудні 2014 року з’являється версія, що вимагали грошей, і потерпіла сторона передала 10 тисяч доларів... Відповідно до цього з’явилися трохи інші покази свідків. Чому так відбулось? З’ясовуємо, розслідування триває, — прокоменував Дмитро Гусаченко.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору