Учені попереджають про можливість пандемії вірусу Зіка

29 лютого 2016, 16:39

160129112635_zika_virus_cycle_624-08

Учені попереджають про можливість пандемії, бо інфекція поширюється блискавично. Епідемія лихоманки Зіка, яка вражає вагітних жінок і майбутніх дітей, може невдовзі охопити цілий світ. Щоб заспокоїти людей, експерти розповіли, чи варто боятися цього вірусу і чи можна від нього вберегтися.

Нагадаємо, 25 січня Всесвітня організація охорони здоров'я попередила, що вірус Зіка пошириться на всі країни Північної і Південної Америки, за винятком Канади і Чилі. Потрапивши у 2015-му році з Африки і Азії до Південної Америки, він дуже швидко поширився по материку.

1. Що таке вірус Зіка?

Вірус Зіка переносять комарі роду Aedes. Вірус пов'язаний з лихоманкою денге, жовтою гарячкою та вірусом Західного Ніла. Симптоми вірусу Зіка легкі. Вони включають в себе лихоманку, висипи, біль у суглобах і кон'юнктивіт. Від вірусу помирають не часто. Госпіталізація - теж явище рідкісне.

2. Як поширюється?

Вірус Зіка, насамперед, поширюється через укус заражених комарів роду Aedes. Вагітні жінки можуть передавати вірус своїй дитині під час вагітності. Поки що немає повідомлень про передачу вірусу через грудне вигодовування. Проте, в деяких випадках віру передається через переливання крові і статевий контакт.

3. На яких територіях був поширений вірус Зіка?

Останній спалах вірусу був у 23-х країнах Карибського басейну, Центральної Америки, Південної Америки, Мексики і Пуерто-Ріко. Перед тим спалахи Зіка були в Габоні, Єгипті, Нігерії, Сенегалі, Сьєрра-Леоне, Кот-д'Івуарі, Центральноафриканській Республіці, Камбоджі, Малайзії, Мікронезії, Пакистані, Індії, Таїланді, Філіппінах та Індонезії.

4. Як вірус Зіка дістався до Бразилії?

Ймовірно, вірус Зіка опинився в Бразилії через учасників чемпіонату світу Va'a World Sprints, який відбувався там у серпні 2014-го року. Спортсмени приїхали з Французької Полінезії, Нової  Каледонії, Островів Кука та острова Пасхи. Існує також припущення, що вірус Зіка привезли з Азії туристи, які також відвідали чемпіонат.

5. Як діагностувати вірус Зіка?

У перший тиждень інфікування потрібно дослідити лабораторно зразок крові. Вірус може бути виявлений за допомогою молекулярного тестування активного вірусу, який перебуває в організмі протягом семи днів. Швидкий тест, який шукає антитіла після хвороби, дозволяє перевірити імунітет.

6. Як лікується вірус Зіка?

Нині немає ліків або вакцини проти вірусу. Тому лікування передбачає найперше полегшення симптомів.

7. Чи може бути розроблена вакцина?

Теоретично створення вакцини можливе. Проте, тестування і випробування препарату займуть роки і коштуватимуть сотні мільйонів доларів. Чимало фармацевтичних компаній, зокрема Inovio, Hawaii Biotech, GSK і Sanofi зараз розробляють або планують працювати над створенням вакцини проти вірусу Зіка.

Торік Sanofi отримала схвалення для першої у світі вакцини проти денге. Цей вірус тісно пов'язаний з вірусом Зіка. Проте, нині в Sanofi не беруться прогнозувати, чи може вакцина бути адаптована до вірусу Зіка.

8. Що таке мікроцефалія і як вона пов'язана з вірусом Зіка?

Мікроцефалія – це вроджений дефект, який характеризується неповним розвитком мозку і неприродно малою головою. Нині не існує жодного лікування проти його симптомів – судом, затримки розвитку та проблем з мисленням. Мікроцефалія – рідкісна хвороба. У США, як правило, трапляється від 2 до 12 випадків на 10 тис. новонароджених. Найпоширенішим дефект є в районах Бразилії. Мікроцефалія там становить 1% від усіх народжень. Дослідники припускають, що існує зв'язок між місцем і часом спалаху віруса Зіка та збільшенням випадків мікроцефалії. Проте, досі немає доказів того, що вірус викликає вроджені дефекти.

9. Чому потенційний зв'язок між вірусом Зіка і вродженими дефектами не досліджували раніше?

У районах центральної Африки та Азії, де вірус Зіка був поширеним протягом десятиліть, більшість людей заражаються в ранньому віці. Тому ризик виникнення інфекції під час вагітності є досить незначним. Дотепер, населення Америки не мало контакту з вірусом. Це означає, що більшість жінок під час вагітності вперше стали інфіковані. А це підвищує ризик народження дітей з дефектами. Ось чому нині жінкам радять уникати вагітності.

10. Чи є вірус у Європі?

У Європі поки що помічені поодинокі випадки. Зокрема, два випадки хвороби, спричиненої вірусом Зіка, були підтверджені в Швейцарії, ще чотири - в Італії. Раніше він був зафіксований у туриста, який побував у Латинській Америці і прибув в Данію. 27 січня було оголошено про перше виявлене зараження жителя Швеції.

11. Вірус Зіка у Росії. 

У Росії зареєстрований перший випадок завезення лихоманки Зіка. Про це повідомили у Росспоживнагляді 15 лютого. Вірус виявили у жінки, яка відпочивала в Домінікані. Хвора жінка знаходиться в боксі інфекційного стаціонару, її стан оцінюється як задовільний.

Українські медики закликають громадян не панікувати через розповсюдження вірусу Зіка у світі, проте уточнюють, що в Україні водяться комахи, які потенційно можуть його переносити.

ВООЗ оголосила спалах вірусу Зіка надзвичайною ситуацією для країн Латинської Америки і глобальною загрозою світового масштабу. Спалах хвороби потребує негайної і солідарної відповіді. Експерти організації стурбовані, що вірус поширюється надто швидко і на значні території, а його наслідки - руйнівні. Вірус Зіка вважають причиною народження тисяч немовлят із недорозвиненим мозком, а деякі країни вже порадили жінкам утримуватися від вагітності допоки спалах вірусу не піде на спад. Цього року, за оцінками ВООЗ, вірусом Зіка можуть заразитися до чотирьох мільйонів людей у Південній і Північній Америці.

За інформацією прес-служби департаменту охорони здоров'я Черкаської ОДА

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору