СТОВ «Світанок» — єдине в Чорнобаївському районі господарство, яке цього року вирощувало цукрові буряки. Оскільки два останні сезони не працював Пальмирський цукровий завод, на лівобережжі сільгосптовариства змушені були відмовитись від цієї технічної культури, пише Черкаський край.
У Хрестителевому ж позаторік свої буряки змушені були відвозити на переробку за 120 кілометрів, тому торік їх теж не сіяли. А цього року знову спробували на одному полі під сотню гектарів, де на круг вийшло по 600 центнерів. Збирали не кваплячись, ніби розтягуючи задоволення. У бурти на полі не зсипали, щоб корені не підсихали, а відразу з-під комбайна транспортували на Оржицький цукровий завод.
Що за ностальгія за культурою, яку в Україні зарахували до нерентабельних?
Директор «Світанку» Іван Тітаренко береться захищати цукрові буряки, починаючи з контраргументів:
— А чому ж тоді аграрний міністр Присяжнюк за кордоном закупив 500 тисяч тонн цукру, коли в нас свого було навалом за ціною, нижчою собівартості?
Іван Миколайович називає і ряд вигод від цієї культури:
— Чому б і не вирощувати цукрові буряки, якщо відпрацьована технологія? Якщо є техніка — щоб вона не простоювала. Цукрові буряки — хороший попередник для інших культур, бо земля добре заправлена добривами, зокрема, маючи розвинене тваринництво, щедро заправляємо органікою. Виростили буряки для своїх потреб — жом і мелясу використаємо на корм худобі, а цукор, отриманий за давальницькою схемою, роздамо людям на паї, бо його беруть охоче.
Це правило — працювати так, щоб було корисно місцевим людям, — запровадив ще світлої пам’яті покійний керівник Володимир Іщенко, який керував господарством 25 років. Четвертий рік його немає, а люди мимохіть прохоплюються фразою: «Піду до Кириловича», направляючись до контори.
У хрестителівському «Світанку» 301 працівник, та ще 345 ветеранів. Усе, що залежить від керівника, тут забезпечують: і для виробництва, де створені сучасні умови. І для села: у школі й дитсадку харчування з їхніх продуктів, навіть мед свій, бо СТОВ має свою пасіку. Цього року поставили нові вікна у школі й відремонтували дитсадок, фельдшерсько-акушерський пункт. Вшановують ветеранів.
Заради миру пішов на війну і юнак з їхнього «Світанку», вдягнутий і повністю споряджений їхнім коштом.
А от економічна політика в державі змушує Івана Тітаренка обурюватись:
— Долар злетів до небес, а нас, селян, це ніби й не торкнулося, буцімто ми водою техніку заправляємо, повітрям худобу годуємо... Село чекає обіцяних реформ.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram