У рибоохоронному патрулі розповіли, які червонокнижкі риби водяться у водоймах Черкащини (ФОТО)

01 серпня 2022, 08:15

Кременчуцьке водосховище - одне з найбільших водосховищ у каскаді річки Дніпро, яке налічує понад 50 видів риб, серед яких є й червонокнижні. Їхній вилов призводить до чисельного скорочення і як результат - повного вимирання того чи іншого виду.

Йорж носар, або бірючок, занесений до Червоної книги України, адже є зникаючим видом. Від звичайного йоржа він відрізняється довгим рильцем та дрібнішою лускою. Проте своєю формою голови та пропорціями тіла нагадує йоржа смугастого. Забарвлення тіла носаря жовтувате, більша частина спини оливково-зелена, черево сріблясто-біле, на боках тіла та спинному плавці розташовані декілька рядів темних плям, від чого риба здається дуже строкатою. Носар дещо більший за звичайного йоржа, його довжина від 8-18 см. Найактивніший носар при температурі води 10-24° С у вечірній та нічний час. Зимує зграями у глибоких замулених ямах.

Нереститься навесні, раніше за інших представників роду, в річках із швидкою течією, на чистому піщаному ґрунті. Здатність до відновлення популяції у даного виду посередня.

Ялець звичайний - прісноводна річкова зграйна придонна риба. Належить до родини коропових. За своїм зовнішнім виглядом ялець дуже подібний до молодого головня, але відрізняється від нього більш стиснутим тілом, вужчою головою, малим ротом. У довжину ця риба досягає 10–15 см. Найбільші екземпляри траплялись довжиною у 20–25 см. Тривалість життя яльця звичайного до 10 років. Спина темна, від темно-сірого або оливково-зеленуватого до чорного кольору, боки у яльця світло-сірі зі сріблястим вилиском, а черево – світло-сріблясте. Спинний і хвостовий плавці сірі, грудні, черевні й анальний — блідо-жовті або жовтувато-червоні, райдужка очей жовтувато-помаранчева.

Нерест починається наприкінці березня і триває інколи до кінця травня. Місця для нересту обирають на мілині із кам’янистим дном.

Минь річковий. Донна хижа риба. Має довге тіло, округле в передній частині і стисле з боків в задній частині. Голова злегка сплюснута, рот великий. У пащі можна побачити дрібні, у вигляді щетини зуби. На підборідді розміщений один вусик, довжина якого становить приблизно п'яту частину голови. На верхній щелепі зростає ще одна пара вусів. Забарвлення миня залежить від умов проживання і віку риби. Може бути як темно-бурим, так і червонувато-сірим, з віком риби світлішають. Тіло вкрите світлими плямами. Спинних плавців два, передній з яких короткий з опуклим контуром, задній низький, довгий, дотикається до хвостового плавця, але не зливається з ним. Хвостовий плавець заокруглений. Довжина тіла до 50 см, зрідка більше, середня тривалість життя 6-7 років.

Розмножується взимку, з грудня по лютий, звичайно під кригою при температурі води близько 0°С. Літом впадає у сплячку. З 2009 року занесений до Червоної книги України.

Підуст звичайний - прісноводна риба родини коропових. Має дещо видовжене тіло, помірної висоти, сплющене з боків, вкрите дрібною лускою. Найбільша висота тіла становить 22,1-26,5 % довжини тіла і в 1,7-1,9 разів перевищує найбільшу товщину тіла. Хвостове стебло подовжене мало, його довжина досягає 1/5. Довжина тіла риби – до 40 см, вага – до 1,6 кг. Голова невелика, рот нижній, знаходиться під хрящовим носом. Нижня щелепа загострена, вкрита роговим чохлом, губа щелепи розвинена слабко. Глоткові зуби однорядні, зазубрені. Спина – зеленувато-чорна, боки та черево – сріблясті. Спинний плавець – сірий, інші – здебільшого червоні, хвостовий має чорну окантовку. Тривалість життя близько 10 років.

Нерест відбувається рано навесні на глибині до 40 см при температурі води 10-12°С. З 2021 року занесений до Червоної книги України.

Карась звичайний (золотий) — природний абориген наших водойм, якого лишилось дуже й дуже мало. Має коротке, високе, майже округле тіло, вкрите гладенькою лускою. На останніх нерозгалужених променях спинного і анального плавців є близько 30 дрібних зубчиків. Порожнина тіла світла, на відміну від карася сріблястого. Спина темна, боки золотисті, черево жовтувате, плавці сірувато-червоні. Довжина тіла до 50 см, зазвичай до 24 см, живе до 10-12 років. Вид стійкий до дефіциту кисню, коливань температури води.

Нерест порційний, з квітня до кінця липня при температурі води не нижче 18°С. Відкладає ікру на рослинність, на глибині близько 0,5 м. З 2021 року занесений до Червоної книги України.

Стерлядь прісноводна або чечуга - представниця осетрових, прісноводна придонна риба. Має видовжене, веретеноподібне, невисоке тіло. Нижня губа посередині перервана, вусики торочкуваті. Найбільша довжина до 1–1,2 м, маса до 16 кг, тривалість життя близько 30 років. Верхня частина тіла темна, сірувато-бура, часто із зеленкуватим чи синюватим вилиском, боки сіруваті, сталево-сріблясті, черево жовтувате або молочно-біле.

Нерест проходить у квітні-травні, зазвичай при температурі води 12–17°С. Це надзвичайно обережна риба. У 1994 році цей вид риби був занесений до Червоної книги України, як зникаючий.

Згідно п. 3.14 та п. 4.10 Правил любительського і спортивного рибальства, забороняється лов риби та інших водних біоресурсів, занесених до Червоної книги України, за що може настати адміністративна відповідальність відповідно до ст. 90 КУпАП.

За повідомленням Черкаського рибоохоронного патруля

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору