У масках, на вулиці чи дистанційно: як навчатимуться у черкаських закладах освіти з 1 вересня

31 серпня 2020, 11:20

Адміністрації закладів поставили суворі вимоги, відповідно до яких можуть функціонувати дитсадки, школи та вищі навчальні заклади. Однак разом із конкретними вимогами батьків і вчителів закликають бути готовими до поновлення дистанційного навчання. 

Усього за період коронавірусного спалаху на інфекцію у Черкаській області захворіло 79 дітей. Про це у коментарі “Про все” повідомила очільниця Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА Лариса Кошова. Перебіг хвороби в інфікованих дітей був легший, однак симптоматика схожа на ту, яку виявляли і в дорослих. 

Попри те, що неповнолітні громадяни мають міцніший імунітет до хвороби, черкащан попереджають, що скоро в область може повернутися дистанційне навчання.

ДЛЯ ВСІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ - ВИМОГИ ОДНАКОВІ 

Про конкретні вимоги до освітніх закладів розповів директор Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Сергій Воронов. Відтак допускатимуть до роботи з дітьми лише тих осіб, які пройдуть температурний скринінг і матимуть засоби особистого захисту (маски та рукавички). Без якогось із пунктів контактувати з дітьми заборонено. Якщо ж область поміщена в помаранчеву карантинну зону, освітяни повинні носити захисні щитки. 

- Працівники закладу освіти повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту із розрахунку “одна захисна маска - на 3 години роботи”. Ці засоби індивідуального захисту повинні бути в наявності на 5 робочих днів. Частина з них завжди повинна  знаходитись на робочому місці вихователя, вчителя чи викладача, - розповідає Сергій Воронов.

Для дітей 1-4 класів наявність маски необов'язкова. В одному колективі (групі чи класі) діти можуть знаходитися без неї. Водночас під час перерви маска - обов'язковий атрибут для студентів і школярів старших класів. 

Навчальні заклади повинні проводити деякі заняття на відкритому повітрі. Імовірно, це буде фізична культура, час, вільний від навчання, чи урок біології, якщо останній дозволяє такий формат. 

Відповідальність за дотримання цих вимог повністю покладається на адміністрацію дитячого садочка, школи чи закладу вищої освіти. 

Якщо у когось із дітей підтвердиться захворювання на коронавірус, весь його колектив піде на самоізоляцію на 14 днів. Під час цього періоду навчання для них не припиняється - воно змінюється на дистанційний формат. 

ЯК НАВЧАТИМУТЬСЯ ДОШКІЛЬНЯТА?

У дитячому садочку №73 пояснюють: попри всі складнощі, найменші діти звикли до “карантинного” формату навчання найшвидше. Попри те, що температуру їм вимірюють кожні 4 години, інколи вони завчасно підходять до вихователя “на процедуру”.

- За бажанням батьків дитина приходить  у масці,  а в садочку перебуває без неї.  Спочатку такі вимоги викликали занепокоєння, бо діти не бачили обличчя вихователя, інколи недочували, що їм говорять, але з часом звикли. Складність була ще й у тому, що малюки не бачили обличчя вихователя, а це важлива складова навчання, - розповідає адміністрація садочку. 

Нині ж у ДНЗ надають перевагу заняттям і розвагам на свіжому повітрі. В навчальну програму внесли години, присвячені здоров'ю: “Маска нас рятує”, “Паперові рушнички - наші помічники” тощо. 

- Деякі діти вбачають у карантині переваги. Так, п'ятирічна Єва, коли не хоче ділитися м'ячем, каже: “Мехмед, не підходь до мене, дотримуйся дистанції”. Євангеліна, якій чотири роки, сказала виховательці, що “коли закінчиться карантин - ми з вами пообнімаємось”, а шестирічний Антон зізнався, що любить свою виховательку за те, що в неї гарна маска, - згадують працівники садочку. 

Серед обмежень, які ввели під час перебування в ДНЗ, деякі стосуються ігрового простору дітей. Відтак забороняють користуватися м'якими іграшками, оскільки на них довго живе вірус. Свою тканинну іграшку (якщо дитина прийшла з нею в садочок), доведеться залишити у шафі разом із одягом та взуттям. Також змінили велику кількість іграшок на найбільш популярні забавки, а додатковий інвентар прибрали з грального майданчика. 

Саму гральну територію також поділили на групи. Дошкільнята, середня та старші групи проводять час лише на окремих територіях. Вони поділені між собою будівельними стрічками. Адміністрація дитсадка самостійно вирішувала, яку ділянку якій групі віддати.

Також у садочках розробили адаптивний графік прогулянок, аби не відбувалося змішування дітей чи спілкування різних груп. 

Для столової нововведень мало. Єдине - зменшити кількість дітей за одним обіднім столом до 4 осіб.

ШКОЛЯРІВ З 1 ВЕРЕСНЯ ГОТУВАТИМУТЬ ДО “ДИСТАНЦІЙКИ”

На брифінгу головних освітян міста розповіли, що навчальну програму для черкаських школярів змінили. З 1-го вересня даватимуть найважливіший матеріал - математичні теми, уроки іноземних мов тощо. Це робитимуть, щоб важливий матеріал засвоївся завдяки наочній співпраці школярів із вчителями та контролю з боку останніх. Інші предмети (музична освіта, художні заняття, трудове навчання тощо) - легші, тому їх “відтермінують” для дистанційного формату. 

Директор школи №6 Андрій Горай каже, що серйозних змін до програми не відбулося. Навчання відбуватиметься стосовно плану, який розробили напередодні.

- Змін у тривалості уроків не буде. Перший клас навчатиметься 35 хвилин, 2-4 класи - 40 хв, 5-11 - 45 хв. Але школи зобов'язали мінімізувати спілкування школярів один із одним. Тепер різні групи та школи заходитимуть у різні входи (є офіційний, запасний, пожежний тощо). У коридорах будуть розмітки напрямків руху, які ділитимуть приміщення на зони. Роблять це для того, щоб між дітьми була дистанція, - розповідає пан Андрій. 

Масками повинні забезпечити дітей батьки. Всі інші противірусні засоби поставляють із Черкаської міської ради (рідке мило, паперові рушники, антисептики, безконтактні термометри тощо). Однак використання особистого антисептику дитини в освітньому закладі не заборонене, а навпаки вітається. 

Харчування школярів зазнає серйозних змін. Адміністрація кожної школи повинна розробити план відвідування столової. 

- У певний час харчуватимуться діти 1-4 класів. Після них - категорійні діти (які, відповідно до законодавства, харчуються безкоштовно). Ще після них у столову пускатимуть дітей, охочих поїсти на платній основі, - пояснює Андрій Горай.

Відстань між столами повинна бути 1,5 метра, а за ним одночасно сидітимуть не більше 4 школярів. 

СТУДЕНТІВ В УНІВЕРСИТЕТІ ЧАСТКОВО ЗАЛИШАТЬ НА “ДИСТАНЦІЙЦІ”

Перший проректор Черкаського національного університету Василь Мойсієнко розповідає, що почнеться навчальний процес майже зі звичного формату. Студенти 2-4 курсів підуть на навчання вже з 1-го вересня. Першокурсники розпочнуть освітній процес із 15-го вересня. 

- Освітній процес відбуватиметься в стандартній стаціонарній формі навчання. Однак деякі лекції викладатимуть дистанційно, - розповідає проректор.

В університеті планують зміни у розкладі. Відтак у ЧНУ введуть позмінне навчання, щоб студенти різних факультетів та ННІ не контактували один із одним. Загалом введуть 4 режими початку занять. Імовірно, що навчання у студентів, які навчатимуться за останнім, закінчуватиметься після 19:00. 

Попри те, що навчання зазнає деяких змін, плату за навчання не змінюватимуть. 

- Використання змішаної форми навчання не передбачає зменшення вартості освітніх послуг, оскільки вони надаються здобувачам вищої освіти у повному обсязі, - пояснює перший проректор ЧНУ Василь Мойсієнко.

На повну дистанційну форму навчання студентів переведуть у тому випадку, якщо на Черкащині встановлять “червоний” чи “помаранчевий” рівень епідеміологічної безпеки.

До стаціонарної форми навчання студентів допускатимуть лише за умови, якщо температура тіла не перевищуватиме 37,1. Ще одна обов`язкова умова - наявність медичної маски або респіратора. Хоч на парах студенти можуть її не використовувати (або лише за власним бажанням), то для пересування коридорами університету вона необхідна. 

Харчуватися студенти можуть у 5 університетських столових. Серед вимог до закладів харчування ВНЗ - перебування за одним столом не більше 4 людей. Дистанція між столами повинна складати також не менше 1,5 метра. 

Під час відвідування столових студенти не користуватимуться ні масками, ні одноразовими рукавичками. Натомість усі робітники закладу харчування працюватимуть у засобах індивідуального захисту.

ХТО КОНТРОЛЮВАТИМЕ ДОТРИМАНННЯ ВИМОГ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ?

У садочках, школах та університетах контроль за дотриманням протиепідеміологічних вимог покладається на адміністрацію закладу. У свою чергу директор чи ректор може призначити відповідальних осіб, які стежитимуть за встановленими вимогами МОЗ до закладів освіти. 

Позапланові перевірки працівників Департаменту освіти та гуманітарної політики не передбачені. Однак якщо будуть виявлені порушення карантинних вимог або про них повідомлять у департамент або Держпродспоживслужбу, адміністрація освітнього закладу понесе покарання.

Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору