7 квітня у приміщенні науково-дослідного відділу «Літературна Канівщина» відбулося відкриття виставки «Століття нескорених: 1917-2017», присвяченої 100-річчю Української революції 1917-1921 рр., пише "Kanos".
Експозиція виставки знайомить з трагічними сторінками історії Української держави, розповідає про агресивну політику Російської імперії (СРСР, РФ) щодо України у період з 1917 року до сьогодення. Акцентовано увагу на незламності духу українського народу у боротьбі за свою волю та незалежність.
Епіграфом виставки стали рядки з поеми Тараса Шевченка «Кавказ»: «…Не вмирає душа наша, Не вмирає воля».
Виставку організували завідувачі науково-дослідних відділів Шевченківського національного заповідника Ольга Ісаєва («Канів від давнини до сучасності») та Ірина Юрченко («Літературна Канівщина»).
Структурно виставка складається з таких розділів:
1. Тарасова гора та її вплив на становлення національної свідомості українців в період Української революції 1917-1921 років.
2. Творчий доробок видатних поборників державної незалежності України – діячів Української революції 1917-1921 років.
3. Більшовицький переворот і початок терору (1917-1920).
4. Політика КП щодо України у довоєнний період (голод 1921-1924 років і конфіскація церковних цінностей; індустріалізація та колективізація; голодомор (1932-1933); сталінські репресії.
5. Репресовані письменники Канівщини та письменники-емігранти.
6. Друга світова війна та її наслідки. Канівщина в період Другої світової війни.
7. Шістдесятники і дисиденти на могилі Тараса Шевченка.
8. Самоспалення Олекси Гірника на Тарасовій горі у січні 1978 року як протест проти русифікації України та українців.
9. Проголошення незалежності України. 1991 р.
10. Канівці на Майдані (2004, 2013-2014 рр.).
11. Неоголошена війна: агресія РФ на Сході України і в Криму.
У експозиції виставки використано матеріали з фондів, наукового архіву, наукової бібліотеки та відділу бібліотеки Шевченківського національного заповідника. В організації виставки допомогу і матеріали надали Канівський волонтерський центр допомоги воїнам АТО та переселенцям при ГО «Разом», Канівська міська організація ВО «Свобода», Канівське відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, демобілізовані бійці АТО та ін.
Крім цього, Вікторія Дорохова, дружина загиблого Анатолія Чупилки, передала особисті речі свого чоловіка та прапор із написом «Воля України або смерть», який він виніс разом із документацією з Українського дому 18 лютого 2014 року, коли там спалахнула пожежа. Нині цей прапор належить Черкаській обласній організації ВО «Свобода». Галина Білецька, мати загиблого Івана Григоровича (с. Кононча), передала для експонування на виставці військову форму свого сина.
Учасників відкриття виставки «Століття нескорених: 1917-2017» привітали генеральний директор Шевченківського національного заповідника Мар’ян Піняк, заступник директора Ігор Ліховий, які проаналізували та підкреслили значимість даної виставки в ювілейний, присвячений 100-річчю Української національної революції, рік.
Заступник директора з наукової роботи, кандидат історичних наук Світлана Брижицька розповіла про прояв національної самосвідомості відвідувачів Тарасової гори у період Української революції (1917-1921 рр.). Науковий співробітник, кандидат історичних наук Людмила Чорна зробила історичний екскурс історії Тарасової гори, підкресливши її значення в житті та діяльності кращих представників української інтелігенції 60-х років, так званих «шістдесятників». Вчений секретар Ольга Білокінь розповіла присутнім про високий прояв любові до Вітчизни Олекси Гірника, який спалив себе на Тарасовій горі у 1978 році, протестуючи проти русифікації України.
Присутні могли не лише оглянути документи, фото, речі, що представлені в експозиції, а й почути спогади учасників історичних подій, що відбувалися уже за часів незалежної України. Так, депутат Канівської міської ради Олександр Скорина розповів про передумови проголошення незалежності України і, власне про події 1991 року та про діяльність канівців у цей історичний момент.
Голова Канівського відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта» Віра Носенко, голова Канівської міської організації ВО «Свобода» Юрій Гамалій, член правління ГО «Майдан» Олександр Корнеєв поділилися спогадами про Майдан 2004 і Майдан 2013-2014 років. Останній подарував до фондів ШНЗ помаранчевий прапор з нашитим написом «Канів», з яким він стояв на Майдані у 2004 році. Цей прапор відразу ж було включено до експозиції.
Ветеран АТО Микола Порожній розповів про бойові будні в зоні АТО та пояснив функції військового спорядження, що експонуються. Волонтери Людмила Мальон і Олег Горідько розказали про діяльність і нагальні потреби канівського волонтерського центру. Своїми враженнями та побажаннями з присутніми поділився також і головний спеціаліст Канівського міського відділу культури, краєзнавець Костянтин Андрієнко.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram