Головний позитивний висновок – зростання рівня самосвідомості населення та його активності у ході голосування. Це свідчить про те, що громадяни України вимагають ефективної та підзвітної влади.
У той же час ми змушені констатувати – влада виявилася абсолютно неготовою до виборів, не змогла організувати виборчий процес та забезпечити ефективну роботу комісій. За нашими підрахунками, реальна активність виборців складала біля 70%. Але через вкрай незадовільну організацію виборів, майже 10% виборців не змогли реалізувати своє конституційне право обирати.
Про це йдеться на сайті Громадської ради Черкас.
Під час голосування та підрахунку голосів наші спостерігачі, уповноважені особи і кандидати склали більше 50 актів та скарг щодо порушень, які могли суттєво вплинути на результати виборів.
Зокрема, найбільш резонансними та поширеними були такі порушення:
• зникнення із реєстру виборців (а потім повернення у нього) цілих будинків (до 300 виборців);
• видача бюлетенів без печаток та без підписів;
• невідповідність форми бюлетенів вимогам закону, а в деяких округах були навіть відсутні прізвища зареєстрованих кандидатів;
• спроби виносу бюлетенів, передача виборчого бюлетеня іншій особі;
• порушення процедури та маніпуляції під час підрахунку голосів зі сторони членів виборчих комісій;
• неправильне зберігання бюлетенів, до яких могли мати доступ сторонні особи в ніч перед виборами;
• «підвіз» виборців окремими кандидатами;
• видача зіпсованих бюлетенів;
• пошкодження бюлетенів за окремих кандидатів членами виборчкомів від їх опонентів;
• зникнення без пояснень членів та керівників ДВК (разом із печаткою комісії);
• видача бюлетенів без паспорту;
• ознаки прямого підкупу виборців.
Проте найбільше обурень викликає робота дільничних, окружних та територіальної виборчої комісії. Головна проблема – свідоме затягування офіційного оприлюднення результатів виборів. Це є прямим свідченням підготовки фальсифікацій. Причому, протоколи з мокрими печатками всі учасники виборчого процесу отримали не пізніше 4 години ранку ще 26 травня. Проте, станом на 12.00 28 травня (3 дні після виборів), досі немає консолідованої позиції ТВК щодо результатів. На деяких дільницях та округах вдаються до спроб незаконного перерахунку голосів без відповідного рішення суду.
Всі ці факти свідчать про небезпеку фальсифікації результатів виборів та серйозного викривлення підсумків волевиявлення черкащан. Це вкрай небезпечна тенденція, яка ставить під сумнів демократичність процесів у країні та ускладнює і без того напружену атмосферу у суспільстві.
Громадська рада Черкас та Партія «Рідне місто» вимагають якнайшвидшого оголошення рішень ТВК щодо результатів виборів. А також ініціювання кримінального розслідування по фактах фальсифікації результатів виборів та свідомого ускладнення виборчого процесу.
Зокрема, ми будемо ініціювати розслідування у правоохоронних органах по таких проблемах: зникненні голови ДВК разом із печаткою (дільниця №711076), спроби фальсифікації виборів членами комісії (дільниця №711086), факти організованого підвозу та купівлі виборців (№711010), невідповідність кількості виданих бюлетенів отриманих (№711007), зникнення із бази виборців цілих будинків (№710982).
У разі, якщо не будуть покарані ініціатори та виконавці різноманітних схем спотворення результатів виборів (маніпуляція, підкуп, підвіз, фальсифікація, пошкодження бюлетенів), є всі підстави говорити про збереження корупційної системи організації виборів, яка існувала за минулої влади. Ми закликаємо усіх учасників виборчого процесу підтримати наші звернення та покарати винних у фальсифікації.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram