У Холодному Яру знайдено снарядну гільзу з повстанськими документами

28 квітня 2018, 21:22

«Родзинкою» музею у заповіднику «Чигирин» до цьогорічних Холодноярських вшанувань має стати випадкова знахідка, зроблена на схилі пагорбу в околицях Холодного Яру у Кам’янському районі Черкащини, пише "Козацький край".

Це – гільза снаряда 1916 року з написом “Schneider” на дінці – прізвищем знаменитих французьких зброярів німецького походження, яке увічнене навіть в Ейфелевій вежі. Гільза була щільно “загвинчена” частиною іншої такої ж гільзи – і в цьому своєрідному «футлярі-тубусі» збереглися документи холодноярських повстанців: декілька гербових метричних довідок царських часів, військова топографічна карта, ще декілька напівзотлілих документів, які нині намагаються хоча б частково відновити київські спеціалісти.

Судячи з шматка «трофейної» російськомовної газети «Голос продработника», яка була тут же в гільзі, документи пролежали під землею 95 років (з 1923-го)!  Найцікавіше серед вже відновлених паперів – посвідка, виписана на прізвище КРЕВЕНКО (ініціали знищила волога, яка потрапила до гільзи). Текст гласить, що пред’явник цього – «пластун з кличкою ПСАЛОМЩИК». Збереглося і полум’яне гасло: «ХТО ЗА ВОЛЮ І ЗА ЗЕМЛЮ РІДНУ – ТОЙ СТ(Р)АХУ НЕ ЗНАЄ. ВОЛЯ АБО СМЕРТЬ!» Легко читається і підпис того, хто видав цю довідку – КОЦУР. І в цьому загадка: як на посвідці з гаслом холодноярських повстанців може бути підпис з прізвищем отамана так званої «Чигиринської республіки», з яким холодноярці ворогували? Втім, дехто з очевидців тих подій згадував, що ворожнеча ця була далеко не завжди. Та й не факт, що з великого роду Коцурів із чигиринського Суботіва саме Свирид поставив той підпис…

Одним словом, багато що залишається загадкою. Як і те, що за настоянка на травах була захована поруч з гільзою з документами і чому один з двох пістолетів-браунінгів, захованих у горщику поруч, був знятий із запобіжника.

Олександр Бравада.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору