У коридорах Черкаського міського пенсійного фонду пенсіонери згадують ім’я Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, і влади загалом. І не зі словами подяки за пропіарений главою уряду перерахунок мінімальних пенсій з вересня цього року, а навпаки – з обуренням. Оскільки чотирьом тисячам пенсіонерів такі нарахування були здійснені, а тепер у них їх відібрали. У таку ситуацію потрапили й 56-річні черкащанки Любов Вергун та Ганна Кривошея, пише Вечірка.
Жінки прийшли до управління пенсійного фонду, бо на свої мобільні телефони одержали СМС-ки із таким запрошенням. Тільки тут вони з’ясували, що їхні мінімальні пенсії були перераховані помилково. І обіцяної прем’єром добавки тим, хто вийшов на пенсію достроково, не буде.
Пані Люба та Ганна шоковані таким поворотом з перерахунком їхніх мінімальних пенсій і кажуть, що їм запропонували поставити підписи на папері, де чорним по білому йшлося, що «у зв’язку з недосконалістю програмного забезпечення на ваш рахунок помилково було зараховано 1199 грн». То був, наголошують жінки, перерахунок пенсій за вересень та жовтень. А в листопаді з їхніх пенсій вирахували ті «помилкові» 250 грн, тож
вони одержали на руки лише по 699 грн. Тепер запитують: «Як можна на ці гроші прожити? Сам Яценюк пробував?».
–Я працювала в ательє закрійником, маю 34 роки стажу, в радянські роки непогано заробляла – 270 -340 крб. Це вже в незалежній Україні мінімальну зарплату платили, – розповідає Любов Вергун.
Жінка каже, часто на пенсіонерів нарікають, чому мовчали, одержуючи мінімальну зарплату. А як впливати на роботодавця, дивується, щоб наступного дня на вулиці опинитися? Якщо держава не бореться із зарплатою у конвертах, то що може зробити жінка, котра боїться залишитися без роботи, резонно ставить зустрічне запитання пані Люба. Вона переконана, на мінімальну зарплату вплинуло й те, що у 90 роках минулого століття її роботодавці не здали в архів підтверджуючі документи. То хіба це її вина?
–То ті жінки, котрі пішли достроково на пенсію за старим пенсійним законом, маючи 20 років стажу, мають право на індексацію, а нас викинули за борт? – обурюється Любов Вергун.
–Я також заробила у цій країні мінімальну пенсію – 949 гривень. Тож коли прем’єр хвалився, що з вересня буде перерахунок, теж зраділа. А згодом на мобільний одержала СМС-ку, що з вересня моя мінімальна пенсія складатиме 1074 грн, – вступає у розмову й Ганна Кривошея.
Жінка наголошує, люди, як правило, думають, якщо в тебе мінімальна пенсія, то ти усе життя пролежав на печі. А це далеко не так. Вона, наприклад, ніколи не сиділа, склавши руки. Весь час працювала. Навіть коли народжувала дітей у 1980 і 1985 роках, вийшла з декретної відпустки, як доньці виповнилося 10 місяців, а синові – півтора роки. Каже, день у день йшла на роботу, хоч камінці з неба. Заробила більше 33 років стажу, тож і подумати не могла, що матиме мінімальну пенсію. Адже майже 20 років трудилася на черкаському заводі «Ротор» швачкою. У цеху по виробництву товарів народного споживання шила шкіргалантерейні вироби – сумки для «кравчучок» , для автоінструментів, килимки в автомобілі, чохли для дачних крісел. Виконувала по півтори норми.
–Моя зарплата складала 500 – 600 крб, а відпускні – 800 крб., йшли відрахування у Пенсійний фонд. Моя сестра на Півночі заробляла менше, ніж я у Черкасах. Тож я ніколи не думала, що буду на старість з протягнутою рукою, – важко зітхає жінка.
На «Роторі» Ганна Іванівна пропрацювала до 2000 року. А потім завод закрили, людей скоротили і вона опинилася в центрі зайнятості. Але, підкреслює, на обліку як безробітна «простояла» лише тиждень. Їй запропонували шити спецодяг, вона погодилася без вагань. Тож до виходу на пенсію трудилася швачкою, але, на жаль, теж одержувала мінімальну зарплату. Каже, робота була важка й невдячна.
–Цілий день за швейною машинкою руками та ногами «гарцюєш», аж в очах темніє. А пошити фуфайку коштувало 2 грн.50 коп, тож з тих копійок за місяць все рівно не виходила солідна зарплата, – пояснює жінка. Але вона не хвилювалася, бо знала, що в її трудовій біографії була велика зарплата, з неї йшли пенсійні відрахування, тож сподівалася на нормальну пенсію. Її не лякало навіть те, що по новому пенсійному закону було підвищено необхідний для виходу на пенсію стаж роботи для жінок з 20 до 30 років, адже знала, стажу має достатньо.
Вона не приховує, що чекала можливості піти на пенсію достроково, адже страждає на варикоз. І яким болючим було її розчарування, коли їй нарахували 1058 грн. пенсії, плюс 28 грн за понаднормативний стаж. Але на цю цифру вплинув достроковий вихід на пенсію на 3 роки раніше. Тому, за новим законом про пенсійне забезпечення, з неї вирахували за недопрацьовані роки 195 грн., тобто 18% . Так у неї, каже жінка, не вийшла навіть мінімальна пенсія.
–Тож тепер наша держава робить мені таку поблажливість і доплачує до мінімалки 57 грн. Виходить парадокс, у мене забрали 195 грн., але мені кинули, як собаці кістку, оті 57 грн, – не приховує емоцій Ганна Кривошея.
І пані Ганна, і пані Люба кажуть, їм боляче змиритися зі своїми мінімальними пенсіями, але ж втішало те, що матимуть право на обіцяний Яценюком перерахунок, як і всі інші пенсіонери.
–Після революції Гідності ми вірили, що прийде нова влада, котра бачила кров на Майдані, і вона буде дбати про народ. Я особисто голосувала і за Президента Петра Порошенка, і за «Народний фронт» Арсенія Яценюка, бо вірила їм, що життя покращиться і будемо жити по-новому», – веде далі Ганна Іванівна. Але, розчаровано зізнається, анонсований перед місцевими виборами перерахунок мінімальних пенсій виявився банальним піаром, на який ми, переконана жінка, знову купилися.
–Черкаси – це ж велике село. У багатьох моїх знайомих жінок така з ситуація. То скажіть мені будь ласка, чому підвищення прожиткового мінімуму стосується не всіх? Хіба такі пенсіонери, як ми, не люди у цій державі?, – ставить запитання до влади черкащанка. І додає, як на оті злидарські 949 гривень може людина прожити, купити їжу, ліки, одяг, заплатити за комуналку. Підеш на ринок, глянеш як цінники на пакетах з крупами трохи не щодня по гривні зростають і думаєш, як жити далі?
–Нас ніби покарали, що ми пішли достроково у 55 років на пенсію. Хоча за старим пенсійним законом у такому віці йшли усі жінки. І це правильно було, бо жінки не лише на роботу ходять, щоб стаж мати, вони 9 місяців дитину виношують, народжують у муках її, виховують, про родину дбають усе життя, – розмірковує пані Ганна.
У головному управлінні Пенсійного фонду в Черкаській області стосовно перерахунку мінімальних пенсій пояснюють, то в ситуації з переплатою пенсій опинилися не тільки ці дві жительки Черкас – Ганна Кривошия та Любов Вергун, які достроково пішли на пенсію.
–Ми щодня маємо по 20-30 звернень від пенсіонерів з приводу вересневого підвищення пенсій. На Черкащині пенсіонерів, яким розмір пенсії підвищено з першого вересня – близько 295 тисяч осіб. Це 70 відсотків від загальної чисельності пенсіонерів області. А таких людей, яким пішла переплата мінімальної пенсії – близько 4 тисяч, – зазначаєначальник головного управління Пенсійного фонду Черкащини Світлана Зінник.
Світлана Миколаївна каже, у тому, що таке сталося – не вина працівників Пенсійного фонду, бо вони лише виконавці. Річ у недосконалості програмного забезпечення, куди потрапили прізвища жінок, які достроково пішли на пенсію.
Обласний Пенсійний фонд, наголошує вона, відповідно до закону України про Державний бюджет на 2015 рік, яким передбачено підвищення розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб до 1074 грн, у вересні перерахував пенсії, а також надбавки та підвищення до пенсій, розміри яких визначають від прожиткового мінімуму. Однак є категорії осіб, розмір пенсії яких не збільшився або збільшився не до 1074 грн. Зокрема, це якраз і є жінки, яким пенсію за віком призначено достроково, у 55 років, відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Річ у тім, уточнює Світлана Зінник, що у цих випадках розмір пенсії, обчислений відповідно до стажу та заробітку жінки, зменшується на 0,5 відсотків за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію за віком. При обчисленні розміру пенсії органи Пенсійного фонду керуються також постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 (із змінами), згідно з якою з 2014 року мінімальну пенсійну виплату (крім інвалідів І або ІІ групи) зафіксовано на рівні 949 грн.
Отже, для багатьох жінок, яким пенсію за віком призначено достроково, розмір пенсії після перерахунку з 1 вересня цього року не змінився і становить 949 грн., або збільшено, але не до рівня прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб ( 1074 грн.).
На думку пані Світлани, жінки, котрі достроково пішли на пенсію у 55 років, можуть звернутися до Пенсійного фонду і призупинити пенсійні виплати та влаштуватися на роботу, аби допрацювати до повного віку і відповідно збільшити свою пенсію. Тільки, уточнює Світлана Миколаївна, не всі після 55 років за станом здоров’я та, зважаючи на ситуацію на ринку праці, мають змогу працевлаштуватися
Отож збільшення розміру пенсії таким жінкам, вважає вона, можливо за умови внесення змін до пенсійного законодавства та прийняття відповідних урядових рішень.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram