“Записувалися ще влітку, аби стати в чергу”: чим у Черкасах можна вакцинуватися від грипу

12 жовтня 2023, 16:30

Найдієвіша профілактика грипу - щорічна вакцинація, яка є рекомендованою, однак не входить до переліку безоплатних вакцин. З початку жовтня в Україні, зокрема і в Черкасах, в аптеках доступні дві вакцини — корейського та французького виробництва. Вони сертифіковані та пройшли державний контроль якості.

Як повідомлють у пресслужбі обласного ЦКПХ, на Черкащині за минулий тиждень зареєстрували 5103 випадки захворювання на грип та ГРВІ. Більшість серед захворілих – 3 351 – діти віком до 17 років.

Яка вакцина від грипу є в Україні і який на неї попит?

На сьогодні в Україні зареєстровано дві вакцини проти грипу: "Джісі Флю" корейського виробництва та французька "Ваксігрип Тетра". Це чотиривалентні інактивовані вакцини. Державний контроль якості уже пройшли понад 151 тисяча доз французької вакцини та понад 114 доз корейської.

Одна із черкаських аптек вакцину "Ваксігрип Тетра" отримала минулого тижня, а "Джісі Флю" - наприкінці вересня.

- Люди хочуть вакцинуватися. До нас попередньо записувалися ще з липня-серпня, аби стати в чергу по вакцину. Минулого року теж було багато охочих. Але тоді ми отримали, мабуть, всього 300 доз вакцини, а людей було записано набагато більше, - розповіли в аптеці журналістам Про все.

Цьогоріч аптека поки отримала 700 доз вакцини "Ваксігрип" та близько 300 доз "Джісі Флю".

- Наразі залишилося менше 40-ка доз вакцини "Джісі Флю", "Ваксігрип" уже розкупили. Люди охочіше купують французьку вакцину, хоча за якістю вони приблизно однакові та обидві чотиривалентні.

Ціни на вакцину проти грипу різняться та залежать від того, за якою вартістю аптека їх закуповує.

- На вакцину діє державне регулювання, тому націнка не може бути вищою за 10%. Тому ціна залежить від дистриб'юторів, - зазначають в аптеці.

Чому й кому потрібно вакцинуватися від грипу?

Вакцинація захищає від усіх актуальних штамів грипу, розповідає у коментарі Про все лікар-педіатр та дитячий алерголог із Черкас Неля Головко.

- Ймовірність захворіти є, проте досить низька, і вакцина точно захистить від тяжких наслідків, зокрема і летальних, до яких може призвести грип. Окрім того, масова вакцинація захистить тих людей, які через протипоказання не можуть вакцинуватися, завдяки формуванню колективного імунітету, - зазначає педіатр.

Першочергово робити щеплення варто робити дітям, оскільки вони частіше хворіють вірусними захворюваннми. А також людям похилого віку; тим, які працюють у місцях скупчення людей або лікувальних закладах; людям з хронічними захворюваннями (бронхіальна астма, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, ниркова недостатність тощо); людям із церебральним паралічем, після інсульту; з ожирінням; з імуносупресивними станами; вагітним жінкам та породіллям.

З якого віку можна вакцинувати дітей та кому щеплення протипоказане?

Діти підлягають вакцинації з 6-місячного віку, пояснює Неля Головко.

- Якщо ж вік дитини менше шести місяців, рекомендовано застосувати стратегію "кокона", тобто вакцинувати усіх членів родини, тим самим створити колективний імунітет вдома. Мамам, які годують, теж показана вакцинація від грипу, - додає педіатр.

Протипоказана вакцинація від грипу:

  • людям, у яких в анамнезі наявна важка алергічна реакція (анафілаксія) на попередню дозу вакцини;
  • пацієнтам з гіперчутливістю до компонентів вакцини;
  • пацієнтам з гіперчутливістю до яєць та курячого білка (хоча вважається, що людям з алергією на яйця вакцинація протипоказана лише від жовтої лихоманки);
  • пацієнтам з лихоманкою або недостатньою трофікою;
  • пацієнтам з хронічною нирковою або печінковою недостатністю, з гострими серцево-судинними та респіраторними захворюваннями, іншими інфекційними захворюваннями;
  • особам, у яких спостерігалися судоми;
  • впродовж 1 року перед щепленням;
  • пацієнтам із синдромом Гійєна-Барре протягом 6 тижнів після попередньої вакцинації проти грипу або пацієнтам з неврологічними розладами;
  • особам з імунодефіцитом;
  • пацієнтам до повного одужання або особам в інкубаційному періоді захворювання;
  • онкохворим в період хіміотерапії,відразу після хірургічного втручання.

Який захист дає вакцина від грипу?

Щеплюватися від грипу потрібно один раз на рік, передсезонно, у вересені-жовтні, адже цей вірус має властивість до постійної мутації. Щороку склад вакцини від грипу оновлюється відповідно до рекомендації ВООЗ, розповідає педіатр Неля Головко.

- Після щеплення ми маємо пожиттєвий захист від тих штамів грипу, від яких ми вакцинувалися. Цьогоріч я була приємно вражена тим, що все більше батьків зверталися із запитаннями: "коли зʼявиться вакцина від грипу?", "де можна її забронювати/придбати?", "коли розпочнеться вакцинальна кампанія?". На мій погляд, люди стали більш свідомими і компетентнішими в питанні вакцинації від грипу і взагалі рекомендованих щеплень, тобто тих, що не входять в календар щеплень. І це дуже радує, - говорить Неля Головко.

За її словами, принципової різниці двома вакцинами, які наразі доступні в Україні, немає.

- "Ваксігрип Тетра" і "Джісі Флю квадривалент" містять у своєму складі вакцину від чотирьох штамів вірусу грипу, а "Джісі флю" від трьох штамів. У них різний виробник. Мабуть, це і вся різниця. Якість вакцин, що надходять до України, перевіряє Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру та Держлікслужба, тому вони всі якісні і можуть бути використані для вакцинації від грипу, - зазначає педіатр.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору