У черкаському музеї оселились “диво-звірі”

17 листопада 2017, 19:44

17 листопада Черкаський обласний художній музей презентував роботи декоративно-вжиткового мистецтва заслуженого майстра народної творчості, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Ольги Миколаївни Отнякіної-Бердник.

Виставка складається з 52 графічних робіт та 42 керамічних іграшок, що стали символічним підсумком тридцятирічного творчого шляху мисткині.

Ольга Миколаївна добре знана в Україні як самобутній майстер керамічної авторської іграшки-свистунця і, не зважаючи на відсутність у неї спеціальної художньої освіти, ще й художник. Адже майстер, творчо включений в процес праці – завжди художник.

Мистецьке мислення майстрині увібрало в себе образи, закладені у ментальності українців, їхньому дитинстві, зростанні у полях, серед зелені трав, квітів, плодів, серед тварин, птахів, у народному фольклорі.

Цікаво, що свій творчий шлях Ольга Отнякіна почала з втілення образів Марії Приймаченко в об’ємі та пізніше прийшла до площинного зображення власних фантастичних звірів, розпочавши створювати ескізи для молодіжного одягу та художніх листівок. На виставці глядач вперше побачить таку кількість графічних робіт автора.

Розпис Отнякіної-Бердник стилістично дуже близький до народного, однак, безумовно, авторський. У ньому нема жодного випадкового елементу, тут домінують рослинні мотиви та характерні для українського мистецтва орнаментальні знаки-символи. У формі і кожній деталі ії розпису – глибока символіка і давня мова наших предків, якою автор звертається до сучасників.

«Диво-Звірі» Ольги Отнякіної-Бердник стилістично асоціюються з образами Марії Приймаченко, але в той же час їм притаманний суто «отнякінський» образний та конструктивний тип. Іграшки майстрині традиційні у своїй основі і водночас оригінальні за пластичним трактуванням, способами мистецького вираження певної ідеї, позначені рисами індивідуальної фантазії, гумору, лірики автора. Художниця «оживляє» традиційний площинний розпис, застосовуючи його на об’ємі, а також використовуючи насичену, яскраву темперу замість характерних для кераміки ангоб. Відсутність поливи додатково оживляє фігурки, вони ніби дихають. Ще одна особливість виробів Ольги Отнякіної-Бердник полягає у дивовижно гармонійному співзвуччі форми і розпису, який майстриня розміщує так, що у сприйнятті глядача втрачається розуміння первинності форми.

Майстриня експериментує з функціональним призначенням своїх диво-звірів: вони заповнюють інтер’єр в якості підсвічників та квіткових горщиків. Майстриня шукає, думає, експериментує. У цьому запорука її творчого успіху і нових здійснень.

За повідомленням Черкаського обласного художнього музею.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору