Як кістка в горлі: черкаський еколог звинувачує свого керівника у “спробі зачистити місце”(ФОТО, ВІДЕО)

10 грудня 2021, 16:30

Фото тематичне

У вересні підрозділи Державної екологічної інспекції Черкащини отримали нового куратора і де-факто керівника. На посаду заступника начальника ДЕІ Центрального округу було призначено Дмитра Чайку, який донедавна очолював рибне господарство Запоріжжя. На попередньому місці роботи посадовець “прославився” в ряді скандальних ситуацій. Не минуло без скандалів і на новій посаді. Новий очільник черкаських екологів вирішив посунути з посади Олександра Познякова, який вже кілька років очолює управління державного екологічного нагляду (контролю) у Черкаській області, негативно оцінивши його роботу. Сам Позняков зауважує, що дії Чайки є незаконними та мають на меті “зачистити місце для потрібних людей”.

У ситуації спробували розібратися журналісти “Про все”.

Звинувачували у “кришуванні” браконьєрів та п’яному катанні службовим човном

Дмитро Чайка. Фото: Антикор

Як відомо, на початку вересня Дмитра Чайку призначили заступником начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу - куратором Черкащини.

До цього посадовець працював  в Запоріжжі та очолював Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області. За роки своєї роботи на цій посаді Чайка був фігурантом ряду скандалів - від звинувачень у “кришуванні” браконьєрів до трагедії на воді, внаслідок якої загинув один з місцевих поліцейських керівників. Тоді, 30-го вересня 2018-го року, у Запоріжжі на Дніпрі перекинувся катер Запорізького облуправління рибоохорони, в результаті чого одна людина загинула, ще двоє отримали травми. Як повідомлялаУкраїнська правда” з посиланням на місцеві ЗМІ, того дня “троє чиновників лихачили на катері. Катер ішов на великій швидкості, і під час маневру з нього викинуло двох осіб, третій – перебував за штурвалом". Активісти, які побували на місці трагедії, виявили у човні ящики з алкоголем, які, на їхню думку, розпивали посадовці. Як стало відомо згодом, чиновниками, які каталися на катері були: очільник запорізького рибного патруля Дмитро Чайка, співробітник місцевого УЗЕ (Управління захисту економіки Нацполіції -ред.) Павло Юшков та заступник начальника обласного Управління захисту економіки Павло Саварець. Останній чоловік загинув. Некерований човен гвинтом розрубав голову поліціянту. Отримав травми й Чайка, його одразу після трагедії доставили до однієї з місцевих лікарень.

Згодом прокуратура підтвердила невинність Чайки, а саму трагедію визнала нещасним випадком.

Став на вищу посаду “транзитом” через ОДА і …знову потрапив в скандал

Вже за кілька років Дмитро Чайка з’явився в Черкаській ОДА в обласному Департаменті агропромислового розвитку. За інформацією джерел, призначення скандального посадовця до ДЕІ Центрального округу відбулось не без участі його земляка - Сергія Старунова, який віднедавна очолює Управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА. Кілька років тому Чайка і Старунов разом працювали у запорізькому рибпатрулі.

Ставши куратором черкаських екоінспекторів Дмитро Чайка знову потрапив в скандал, цього разу кадровий.

Про це повідомив очільник Управління державного екологічного нагляду (контролю) у Черкаській області Олександр Позняков на своїй сторінці у мережі “Фейсбук”.

Олександр Позняков

- На превеликий жаль, моїм безпосереднім керівником - заступником начальника Держекоінспекції Центрального округу Дмитром Чайкою, який в загальній кількості пропрацював зі мною менше місяця, проведено щорічне оцінювання мене, як держаного службовця і виставлено мені негативну оцінку, яка в подальшому дає підстави для звільнення мене із займаної посади, - написав еколог в дописі на “Фейсбук”. - Прикро, що пан Дмитро Чайка не звернув уваги, що в Управлінні, яке я очолюю всі працівники мають тільки позитивні та відмінні оцінки. Я ніколи не мав дисциплінарних стягнень за весь час своєї роботи, завжди за всі мої роки роботи в природоохоронній сфері мене керівники оцінювали на відмінно та добре, я отримав «Подяку» від голови Державної екологічної інспекції за сумлінне виконання службових обов’язків у 2021 році, а також їх неодноразово отримував в попередні роки, позаяк працюю в природоохоронній сфері з 2007 року.

Як розповів пан Позняков у коментарі “Про все”, кадрові “гойдали” в черкаській екоінспекції почались майже одразу після призначення Дмитра Чайки.

- На початку вересня Дмитра Чайку призначили заступником начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу та куратором Черкаського управління. Територіально він працює у Черкасах.  Згодом я пішов у відпустку, і саме у цей період в установі почались незрозумілі “гойдалки” і не зовсім об’єктивні кадрові рішення. Мені було незрозумілим призначення виконуючого обов’язків фактичного нового і не зовсім досвідченого спеціаліста на мою посаду. Хоча фактично ці обов’язки мали б бути покладені на когось з начальників відділів. Людина встигла пропрацювати в Управлінні державного екологічного нагляду у Черкаській області всього два місяці та не мала необхідних навичок роботи та досвіду. Для такого призначення керівництво внесло зміни в положення про управління, - розповідає Позняков.

 Зі слів посадовця, поки він був у відпустці, розпочався тиск на деяких керівників відділів - підлеглих Познякова. 

- На одного із них, наприклад, вище керівництво відкрило кілька дисциплінарних проваджень,  мовляв,  допустили помилки в офіційних документах чи невчасно виконали доручення. Хоча, на моє переконання, це було зроблено спеціально, щоб “загнати людей у стійло” і змусити виконувати “правильні рішення”. Тому, наскільки мені відомо, уже є ще працівники, які будуть звертатись зі скаргами на дії Дмитра Чайки, - зауважує Олександр Володимирович.

Позняков розповідає, що кожен керівник ДЕІ, згідно з законодавством, має щороку проходити т.з. “щорічне оцінювання”, яке проводить керівник ДЕІ Центрального округу, або його заступники. На думку Олександра Володимировича, його безпосередній керівник - Дмитро Чайка - застосував свої повноваження, щоб посунути його з посади.

- Дмитро Володимирович на той момент пропрацював місяць-два. Людина фактично зі мною не працювала. І він виносить рішення надати моїй роботі за останній рік негативну оцінку. І це попри те, що результати моєї роботи були відзначені як ДЕІ, так і іншими органами державної влади. Також позитивно були оцінені всі працівники та підрозділи очолюваного мною управління, - скаржиться Позняков. - Вже після “оцінювання” Чайка почав шукати підстави, щоб притягнути мене до дисциплінарної відповідальності. Серед підстав “висмоктаного з пальця” дисциплінарного провадження щодо мене, на думку Чайки, були відсутні звіти громадських інспекторів з охорони довкілля. Звісно мене це обурило. Адже Дмитро Володимирович притягував мене до “дисциплінарки”, навіть не запитавши чи є ці звіти. 

"Забрав" службове авто у своє користування

Додало “масла у вогонь” і використання Чайкою службової автівки, подарованої екоінспекторам, для особистих потреб. Черкаський активіст Володимир Іващенко спіймав новопризначеного керівника ДЕІ за, ймовірно, використанням службового авто у власних цілях, не за призначенням. У відповідь на це посадовець намагався віджартуватися.

- Давно отримував інформацію, що керівник екологічної інспекції Черкаської області  - Чайка Дмитро - використовує автомобіль не за призначенням. Тобто у власних цілях. А якщо бути взагалі відвертим - їздить куди йому заманеться, на скільки схоче і коли схоче, - повідомляв Іващенко. - Шляхом "слідчо-розшукових" заходів, нам вдалося дізнатися ймовірну адресу Чайки у Переяславі. Також мені повідомили що службове авто він взяв додому. Він так робить часто, до речі. Пан Чайка схоже не був радий та готовий  нас бачити із самого ранку, а тому швидко втік в сторону Черкас...Активіст зазначає, що поки посадовець користується новеньким авто у своїх цілях, екоінспектори змушені їздити в рейди та на перевірки “напівживими” і застарілими автівками.

На захист очільника черкаської екоінспекції стали черкаські активісти. З ними зустрівся в.о. керівника ДЕІ Центрального округу Ігор Горжій. В ході розмови з активістами та громадськими інспекторами з охорони довкілля фактичний керівник установи запевнив, що перевірить викладені ними факти.

Дії Чайки мають перевіряти правоохоронці, - активісти

Сам Олександр Позняков не приховує, що розцінює такі дії Дмитра Чайки, як спробу встановити контроль над екоінспекторами та “завести” в управління “своїх людей”.

- Виконуючий обов’язки Держекоінспекції Центрального округу Заруба підписав лист-відповідь. Варто зауважити, що саме цей чиновник підписував документи про призначення Дмитра Чайки.  Після того, як я почав оскаржувати те “оцінювання”, керівництво ДЕІ Центрального округу фактично пришвидшило процес мого звільнення. Один із заступників ДЕІ Центрального округу, який зараз виконує обов’язки керівника установи, на прізвище Горжій, має право отримати пояснення мої і Чайки, прийняти рішення - затвердити або призупинити. Наскільки мені відомо, то там вже все вирішили й він це затвердив. Я не виключаю, що на нього також чиниться певний вплив. Коли Горжій на нещодавній зустрічі говорив активістам, що не вирішує питань звільнення - він сказав неправду, бо є безпосереднім суб’єктом прийняття такого рішення, - каже Позняков. -  Який інтерес Чайки у разі мого звільнення? Це установлення тотального контролю над нашим управлінням, щоб без його дозволу ніхто нікого не чіпав і не перевіряв. Не виключаю, що найближчим часом в управлінні змінять багатьох на тих, хто буде вірно “служити господарю”. 

Олексій Святенко Фото: Громадське

Свою підтримку Познякову вже висловили представники ряду громадських організацій Черкащини. Серед них - керівник ГО “Автомайдан-Черкаси” Олексій Святенко. Активіст переконаний - дії Чайки мають перевіряти правоохоронці.

- Чайка - корупціонер та боягуз. Він же ж навіть не з’являється на засідання Громадської ради при Черкаській ОДА, щоб пояснити ситуацію. Не є проблемою зайти в Інтернет і почитати багато цікавого про діяльність цієї людини. Наша позиція безальтернативна - Дмитра Чайку треба терміново відсторонити від виконання службових обов’язків, а Познякова залишити на своєму місці. Ця людина перевірена часом і роботою. Ніколи не відмовляв у проведенні рейдів і перевірок та завжди стояв на принципах законності, - каже Святенко. - Ми зараз тримаємо на контролі питання незаконної вирубки лісу у Дахнівці й маємо спільну позицію з Позняковим щодо цього. А люди, які зацікавлені у нищенні екології, вони також не проти, щоб зняти Познякова, який їм, як кістка в горлі.

Серед причин можливого звільнення Познякова активіст розглядає і його принципову позицію щодо боротьби з браконьєрством на Дніпрі. Мовляв, робота екологів багато кому заважає.

На фото Сергій Лугеря

Цієї ж думки й голова організації «Об’єднання бійців-реформаторів» Сергій Лугеря, який неодноразово брав участь у рейдах разом з екологами.За поясненнями щодо ситуації ми звернулись до заступника начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу Дмитра Чайки. Посадовець був коректним і відносно небагатослівним. Щодо кадрових рішень Дмитро Володимирович пояснив, що “не є суб’єктом повноважень щодо звільнення чи призначення” пана Познякова. Також чиновник пояснив, що більш розлогий коментар зможе дати, лише під час особистої зустрічі чи офіційного запиту. 

Дмитро Чайка

- Якщо кожен буде вигадувати якісь історії і кожну з них коментувати в мене сил не вистачить, - повідомив Чайка. - Щодо відвідувань засідань Громадської ради при Черкаській ОДА, то коли мене запрошують - я відвідую ці заходи. Це ж стосується й інших профільних комісій громради.

Також Дмитро Чайка коротко прокоментував ситуацію щодо використання службового автомобіля ДЕІ і зауважень з боку активістів. 

- Пан Іващенко знімає якісь відеоматеріали, статті якісь пише. По якій мотиваційній причині він це робить? Тут моя суб’єктивна думка і мені некоректно її озвучувати. Я вже неодноразово казав, якщо в кого є якісь зауваження, люди можуть звертатися в відповідні органи або до мого керівництва. Я також відкритий. Але коли люди йдуть до мене “нахрапом” і в мене в цей час повно людей і йдуть наради - це занадто, - зауважує Чайка. - Щодо Познякова. Наказ на його звільнення я вже бачив. Однак він зараз “захворів” і перебуває на лікарняному.

Сам Олександр Позняков також підтвердив інформацію, що керівництво Державної екологічної інспекції Центрального округу таки затвердило негативний висновок щодо нього та підготувало проєкт наказу на звільнення. Олександр Володимирович переконаний, що дії керівництва суперечать законодавству та готується відстоювати своє право в суді.

- Я працюю в екоінспекції з 2014-го року. До цього теж деякий період там працював. Всі ці роки у нас була результативна співпраця із активістами та громадськими організаціями. Люди разом з нами працювали і дали позитивну оцінку роботі нашої установи.  Я не збираюсь приймати те, що відбувається, і буду відстоювати свою позицію, - додає Позняков.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору