“Нагадування всім живим”: у Черкасах відкрили меморіал загиблим в АТО героям

19 листопада 2020, 19:52

Відкриття меморіального комплексу пам’яті учасників антитерористичної операції відбулося сьогодні, 19 вересня на площі Слави в Черкасах. Відкрили меморіальний комплекс міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, учасник бойових дій Володимир Болсуновський та авторка проєкту, дочка загиблого на Сході України героя - Дар’я Ложешнікова.

Міський голова розповів, що цей меморіал збиралися відкрити ще 14 жовтня, проте не встигли все зробити до запланованої дати. 

- Сьогоднішній день також особливий. Ми відкрили цей пам’ятник якраз напередодні 21 листопада - Дня Гідності і Свободи України. Комплекс присвячений нашим хлопцям, які ціною власного життя зупинили ворога, російського окупанта в 2014 році. Вони пішли боронити країну за покликом серця. Вони залишили своїх рідних, вони втратили життя для того, щоб ми могли виховувати наших дітей та насолоджуватися мирним небом. І поки є такі хлопці, доти буде і незалежна Україна, - зазначив Анатолій Бондаренко. - Я хотів би подякувати всім людям, які долучилися до створення цього меморіалу, всім нашим патріотам, членам виконавчого комітету, хлопцям з “Азову”, архітекторам, членам ради учасників АТО та всім небайдужим громадянам, які вклали в цей монумент частинку свого життя.

Дружина загиблого героя Володимира Ложешнікова - Олена розповіла, сьогоднішня подія - дуже знакова для всіх родин загиблих воїнів. 

- Від ескіза та концепції до втілення проєкту в життя минуло три роки. Ми всі дуже вдячні за те, що ідея доньки воїни була зрозуміла та прийнята. Цей меморіал для нас як відкритий нерв, це наша відповідь для всіх тих, хто досі не розуміє або не хоче зрозуміти те, чому наші захисники пішли воювати, що повело їх на поле бою. Це - любов до людей, до своєї сім’ї, самопожертва та відповідальність за наших дітей і внуків. Вони хотіли, щоб всі ми були щасливі в нашій вільній родині. Також це нагадування всім, що ціна миру - це життя, - говорить пані Олена. 

Новий меморіал виконаний за унікальним ескізом із назвою “Незламні духом”, який намалювала донька загиблого бійця Володимира Ложешнікова – Дар’я. Дівчина перемогла в міському конкурсі з розробки концепції комплексу пам’яті загиблих учасників антитерористичної операції на сході України.

Меморіал складається із трьох скульптур. 

На передньому плані композиції розташована скульптура “Воїна-захисника”. Це – збірний образ сучасного воїна в повній екіпіровці. Його обличчя частково закрите балаклавою – це може бути і юнак, і дорослий чоловік. Мати побачить в ньому сина, дружина – чоловіка, діти – батька.

За його спиною ще одна скульптура – “Древо Життя”, яке символізує безсмертя, нескінченність життя, а ще – структуру роду (коріння – це минуле (витоки), ствол – сучасне, крона – майбутнє покоління).

Із іншого боку дерева – ще одна скульптура “Воїна з мечем”. Він, спираючись на меч, прихилив коліно. Він – ветеран, волонтер, медик, капелан, співробітник МНС, поліції, службовець, вчитель, студент, пенсіонер. Він – це народ, який підтримує своїх захисників.

Поруч із “деревом” дві стели червоного каменю. На їхніх зовнішніх сторонах викарбувані імена воїнів, які віддали своє життя за сучасну Україну.

Над втіленням проекту Дар’ї Ложешнікової працювала творча група, зокрема, скульптор Вячеслав Федорченко (виконавець скульптур “Воїна-захисника” та “Воїна з мечем”), ковалі Володимир Погребняк та Анатолій Плахотнік (виконавці скульптури “Древо Життя”), Олексій Альбін (виконавець інформаційний стел) та компанія “Гарант”, яка в цілому відповідала за будівельні роботи.

Митрополит Черкаський та Чигиринський, владика Іоан особисто освятив новостворений пам’ятник.

- Цей меморіал буде навчати і нас, і наступні покоління українців. Адже саме в цьому знакові втілено те, що є найголовнішим в нашому житті - свобода та вічне, блаженне життя, і  в цьому всьому - любов, - зазначив Митрополит.

Заступник голови Черкаської обласної ради Михайло Мушієк розповів, що сьогоднішній день нагадав йому про подію, яка сталася 30 років тому. 

- Тоді завдяки зусиллям учасників бойових дій ми побудували пам’ятник воїнам-афганцям. У мене збереглася така паралель - коли побудували пам’ятник війна вже закінчилася. Тому я хотів би, щоб ця паралель відбулася і сьогодні: ми відкриваємо цей меморіал і хотілося б, щоб війна закінчилася. Адже всі ми цього хочемо, - сказав пан Мушієк. 

Перший командир та засновник полку “Азов” Андрій Білецький зізнався, що бачив вже багато пам’ятників нашим героям по всій країні, та черкаський - найсимпатичніший серед усіх. 

- У цьому меморіалі закладена відповідь на питання “чому загинули наші рідні та друзі”. У центрі комплексу - дерево життя, адже загиблі воїни дали шанс мати майбутнє нашій державі та нашій нації. Воїни платять ціну за можливість жити всім нам. На мою думку, пам’ятники першочергово будуються не для тих, хто загинув, адже вони вже у кращому світі, а для живих, як пам’ять про те, що бійці зробили для них. Щоб ми не “розтринькали” той шанс на життя, який нам дали, щоб побудували ту Україну, за яку боролися та гинули наші воїни, - говорить Андрій Білецький.

За словами учасника бойових дій АТО Дмитра Кухарчука, загиблі герої віддали себе Нескінченності в ім’я найвищої цілі. 

- Вони зробили те, що робили цілі покоління найдостойніших серед нас - віддали себе за Україну. І цей пам’ятник повинен нам усім про це нагадувати, - додав Дмитро Кухарчук.  

Насамкінець, присутні на заході люди поклали квіти до меморіалу на знак вшанування пам’яті всіх героїв, котрі загинули захищаючи нашу державу.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору