1-го лютого набув чинності Закон “Про оренду державного та комунального майна”, який ВР ухвалила 3 жовтня минулого року. Головний зміст документу полягає у тому, що оренда майна відтепер відбуватиметься виключно через систему Prozorro в електронно-торговій системі. В Черкасах, зокрема, під дію цього закону попало відоме своїми дієвими справами у підтримці малого підприємництва “Товариство фахівців з промислового менеджменту”.
Воно працює в Черкасах вже не один рік. А тепер замість того, щоб займатись звичною роботою, мусить відстоювати своє право на оренду приміщення.
З одного боку, начебто можна було починати радіти тому, що “єра підкилимних конкурсів” залишається в минулому і настав час публічних онлайн-аукціонів з рівними можливостями для усіх потенційних орендарів. З іншого боку, існує загроза, що органи місцевого самоврядування знайдуть законодавчі зачіпки, аби віддати майно орендарям, які за якихось причин їх влаштовують більше, ніж попередні. Але при цьому всі дії будуть вчиняти начебто в рамках закону. Та й правило: хто виставить більшу ціну оренди, той і переможе, ніхто не відміняв. У підсумку без приміщень ймовірно можуть залишитись фактично беззахисні громадські організації та об’єднання. Не обов’язково політичного забарвлення, а часто ті, які несуть соціальну місію, допомагають пенсіонерам, дітям та підліткам, займаються благодійництвом, становленням малого та середнього бізнесу, тощо.
Директор Товариства з промислового менеджменту Анатолій Рекун розповів про історію його поневірянь. Він переконаний, що очолюваному ним Товариству вже багато років міська влада різних каденцій намагається “підставити підніжку” - то переселяє в інше місце, то взагалі виселяє з “насидженого”. Усе це унеможливлює роботу фахівців, які за останній десяток років зробили великий внесок у розвиток економіки самого міста та області, зокрема.
- Новий закон передбачає зміни в системі оренди майна для тих, хто має договори від 5 та більше років. А ми існуємо десять років. І на сьогодні сталася така ситуація, що не має механізму як продовжити договори оренди. Поновити їх, звісно, можна тільки після проведення аукціону. У Черкасах таких об’єктів близько 300. Якщо брати до уваги загалом країну, то є такі громади, де взагалі є лише один орендар, який теоретично може претендувати на приміщення. Але так само ці громади мають розірвати договори та пройти через процедуру аукціону, - ділиться думкою Анатолій Рекун. - Щодо нас, то раніше офіс Товариства розміщувався на території Центрального стадіону Черкас. Ми “мешкали” там на підставі підписаної тристоронньої угоди між виконкомом міської ради та Міжнародною фінансовою корпорацією (група Світового банку - ред.) ще з 8 липня 1996 року. В цій угоді зазначалось, що приміщення по вул. Смілянській,78 надається Черкаською міською радою в користування безкоштовно.
Зі слів пана Анатолія, згодом виконком ЧМР спробував переглянути дане рішення.
- На жаль, Черкаська міська рада в червні 2010-го внесла істотні зміни в договір про спільну діяльність, який був підмінений договором про оренду майна. Що тут казати, тоді прийшов до влади Янукович. І ніхто не став панькатись з міжнародними договорами. Тож нас попросили прибратися. Натомість було запропоновано три інші приміщення на вибір. Врешті ми зупинили свій вибір на приміщенні по вул. Благовісна, 262, де розміщувалися ательє з ремонту взяття, потім пошта, - розповідає пан Рекун. - На той час приміщення перебувало у занедбаному стані і потребувало серйозного ремонту. Тому ми, маючи намір “жити” там довго, відремонтували вхід, туалетну кімнату, поклали плитку, встановили сантехніку, замінили в приміщенні двері, лінолеум, поставили решітки на вікна, провели нову проводку. Словом, зробили так звані поліпшення на 25%. Мали намір взагалі приватизувати. Але після оцінки довелось відмовитись від такої ідеї. Адже означена сума в 34 тисячі доларів для нас була не підйомною. А тепер от знову стоїмо перед вибором, або виборювати це приміщення, або взагалі припиняти свою діяльність. Ми обрали для себе перше.
Слід нагадати, що Товариство з промислового менеджменту - не просто громадська, а потужна фахова організація, яка лише за п’ять останніх років завдяки грантовим програмам надала організаційну, правову та фінансову допомогу 300 родинам переселенців, воїнів АТО, військовим, що звільнились в запас та безробітним. У рамках грантових проектів Міжнародної організації міграції працівники Товариства допомагали бажаючим з написанням та захистом бізнес-планів, завдяки яким люди, які вирішили відкрити свій малий бізнес, отримали для нього необхідне обладнання. Загалом такого обладнання від Міжнародної організації міграції було отримано на 9 мільйонів гривень тільки в рамках однієї організації.
Ресурсний центр “АНГО”, діяльність якого відбувається у цьому ж приміщенні також допомагав області своєю участю в проектах з сільськими кооперативами. Фахівці РЦ “АНГО” супроводжували проект “Село: кроки до розвитку” та мікро-гранти від МХП. Загалом на конкурсних засадах було надано більше 80 грантів по 50 тисяч гривень на кожен.
Протягом років товариство підтримувало та давало поштовх для розвитку різноплановим проектам малих підприємців Черкас та Черкащини. І ось зараз, коли б мала реалізовуватись чергова низка цікавих проектів, Товариство вимушене бігати по інстанціям, писати листи та звертатись до суду, адже вважає, що міська влада Черкас, прикриваючись новим законом, знайшла спосіб як взагалі унеможливити роботу цих двох організацій.
- Порядок розроблено, але ще не має додатків, які б регламентували цей закон. Міська влада наче діє в межах законодавства, але є багато нюансів. Ми вважаємо, що рішення не продовжувати договір з нашою організацією було прийнято департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради та її директором Іриною Удод з перевищенням повноважень посадової особи та з процедурними порушеннями, - коментує Анатолій Іванович. - Адже аналогічне рішення про надання приміщення в оренду раніше приймалось через сесію, або за поданням міського голови. А ось рішення про скасування орендних відносин чомусь приймається просто директором департаменту економіки та розвитку.
За словами Анатолія Рекуна, є підозра, що таке рішення має корисний мотив на користь інших осіб.
Власне, ця підозра викладена у заявах, направлених до управління поліції ГУНП в Черкаській області, Державної регуляторної служби, Комітету ВРУ з економіки, Державної аудиторської служби, до СБУ, керівництва черкаської ОДА. Врешті останній лист, як “остання крапля терпіння”, надіслано Президенту України Володимиру Зеленському.
Як говорить Анатолій Рекун, з отриманого з архіву Черкаської міської ради листа витікає, що саме в.о. начальника управління власністю міста ЧМР Ірина Удод свого часу рекомендувала черкаському міському голові через сесію міської ради розірвати тристоронній договір. Це, на думку Анатолія Рекуна, на той час стало причиною прийняття міською радою рішення “Про переселення Товариства” і суперечить законодавству України.
Цікаво, тепер у Черкаській міській раді є два рішення з одного питання. Але вони суперечать одне одному. Жодне з цих рішень не скасоване, що і стало причиною поневірянь цієї громадської організації.
На думку Анатолія Рекуна, ті ж службовці профільного департаменту, які позбавляли Товариство у 2010 році приміщення зараз знову чинять протиправні дії, намагаючись позбавити тепер цю організацію приміщення по Благовісній. Товариство замовило незалежну експертну оцінку майна, бо не довіряє оцінювачу, який працює з департаментом економіки ЧМР і у якого нещодавно Фонд держмайна відізвав сертифікат оцінювача.
- Намагання профільного департаменту здійснити експертну оцінку майна, орендованого нашим Товариством, без раніше зроблених нами поліпшень, тим більше за старими фотографіями, ми розцінюємо, як шахрайство, а намір лишити нас частки майна — рейдерством, - пояснює Анатолій Рекун.
Також він акцентує увагу на тому, що рішення про розірвання угоди між Товариством з промислового менеджменту може призвести до істотної шкоди громаді міста.
- Люди, які є суб’єктами підприємницької діяльності з якими ми працюємо не зможуть ефективно працювати без нашої всебічної підтримки, - наголошує Рекун. - Дивно, але саме департамент економіки та розвитку своїми діями створює перешкоди для розвитку малого бізнесу в місті та області.
Цікавим у цій історії є і той факт, що приміщення по Благовісній, 262 не внесено на баланс Черкаської міської ради, тобто нині банально не має балансоутримувача і фактично висить в повітрі. У той же час державний реєстратор не може зареєструвати частку Товариства допоки не буде зареєстровано частки міста. А те у свою чергу не може так вчинити, тому що приміщення не поставлено на баланс і не внесено до державного реєстру речових прав.
З проханням прокоментувати ситуацію ми звернулися до директора департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради Ірини Удод. Чиновниця повідомила, що новий закон анулює першочергове право на оренду приміщення для таких орендарів, як, Товариство фахівців з промислового менеджменту.
- Так чомусь вирішив законодавець. Навіть, якщо орендодавець зробив суттєві поліпшення. Раніше, за старою нормою, закон визнавав пріоритетне право орендаря, що здійснив поліпшення, на переукладення договорів. На сьогоднішній день, орендарі, які орендували приміщення за договорами терміном більше 5 років, позбавлені такого пріоритетного права та заходять на торги на загальних підставах. Орган місцевого самоврядування якось вплинути на це не може. А місцевий регуляторний акт, у разі якщо він є, ніяк не може суперечити чинному законодавству, - повідомила пані Ірина. - До того ж, репетувати зарано, адже торги розпочнуться лише після запуску в дію електронного майданчика. Методика нарахування орендної плати щодо державного та комунального майна ще не розроблена і ми чекаємо на неї. Тому ми нині керуємось лише тими документами, які є ухваленими на державному рівні.
Підготувала Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram