У Черкасах учасники команди МСК «Дніпро» провели показове тренування для ветеранів та людей з інвалідністю з ампфутболу. Це різновид футболу на милицях для людей, які втратили кінцівки.
Адаптивний клуб МСК «Дніпро» – один з 15 переможців конкурсу «Час діяти, Нестримні», який на умовах співфінансування отримав грантову підтримку від Благодійного фонду «МХП-Громаді» в межах програми реінтеграції військових та ветеранів «МХП Поруч», Державної установи «Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх», за підтримки Міністерства молоді та спорту України в межах соціального проєкту Президента України «Активні парки - локації здорової України».
- Ми маємо зробити все, щоб громади були готові до повернення наших захисників і захисниць. Ця підготовка - багатогранне й комплексне питання, починаючи з фізичної реабілітації ветеранів до інтеграції в громади, працевлаштування тощо. Спорт - велика мотивація для розвитку, можливість побороти себе. Ми будемо розвивати в нас на Черкащині якомога більше подібних ініціатив, - зазначив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець.
- Заняття спортом показує ветеранам, що життя не закінчується, що ти можеш бути активним, не дивлячись на поранення. “Час діяти, Нестримні” - новий проєкт від БФ «МХП-Громаді», ми лише почали його впроваджувати, але ветеранські ініціативи підтримуємо давно. За підтримки програми «МХП Поруч» у Черкасах проводили інклюзивні змагання “Звитяга Нескорених”, влаштовували благодійні забіги “Run4Victory”. Ми зрозуміли, що таких ініціатив потрібно робити більше, адже люди хочуть до них доєднуватися, - додав директор БФ «МХП - Громаді» Олександр Пахолюк.
— Ми підтримуємо розвиток адаптивного спорту і на нашому підприємстві «МХП - Урожай» та громаді. За підтримки програми «МХП Поруч» у Черкасах проводили інклюзивні змагання “Звитяга Нескорених”, де ветерани та люди з інклюзивністю змагалися у веслуванні на тренажерах, жимі лежачи, аеробайках та ривку гирі. Такі заходи показують, що наші захисники не лише на полі бою, а й у спорті залишаються прикладом для наслідування, — розповідає директор "МХП - Урожай" Центрального Хабу МХП Олександр Воскобойнік.
Нині на базі клубу МСК «Дніпро» займається понад 80 ветеранів війни та людей з інвалідністю. Тут працюють секції: ампфутбол, волейбол сидячи, настільний теніс, стрільба з лука, паверліфтинг, легка атлетика. У планах – відкрити секцію з греблі на тренажерах і плавання.
- Нині в Україні вже існує три команди з ампфутболу: в Черкасах, Львові, свою команду також створив “Шахтар”. Уже наступного тижня ми їдемо всією командою до Києва на семінар, присвячений цьому виду спорту. Зараз серед ветеранів також дуже популярний волейбол сидячи, це теж дуже цікавий вид спорту. Хлопці хочуть тренуватися, їздити на змагання, - говорить директор МСК «Дніпро» Юрій Гончаров.
Наразі в Україні діє вже понад 80 адаптивних клубів, де проводяться заняття з джиу-джитсу, загальної фізичної підготовки, плавання, скандинавської ходьби, регбі та стрільби з лука. Усі напрями адаптовані для людей з інвалідністю.
- Адаптивний спорт - це соціальна й психологічна адаптація людей завдяки фізкультурно-спортивній реабілітації. Станом на сьогодні, одним з основних пріоритетів є робота з федераціями щодо адаптації різних видів спорту для людей з інвалідністю. Адаптивні клуби створюють безпечне середовище не лише для якісного фізичного та ментального відновлення, а й для соціальної адаптації, сприяють подоланню бар’єрів і допомагають відновити впевненість у своїх можливостях, - розповів заступник Міністра молоді та спорту України Сергій Тимофєєв.
Розвивати мережу адаптивних клубів планують і наступного року.
- Я дякую всім, хто долучився до проєкту та робить все можливе, аби його розвивати. В адаптивних клубах вже проведено понад 2 700 занять з різних напрямків фізичної активності, відвідали їх понад 25 000 разів, близько 9 000 разів заняття відвідали ветерани, для яких таке дозвілля стало важливим інструментом для фізичної та психологічної реабілітації. Ми створюємо такі середовища заради об’єднання, підтримки та обміну досвідом. В одному клубі займається одночасно приблизно 10 ветеранів, загалом - це понад 800 осіб по всій Україні. Такі клуби відкриті для кожного, вони безбар’єрні й кожен має вибір, чим тут займатися. Тому в 2025 році ми плануємо надалі розвивати такі адаптивні клуби, у планах — створити ще понад 200, - зауважив заступник директора ДУ «Спорт для всіх» Олександр Божок.
Черкащанин, ветеран Богдан Ключка служив кулеметником у складі 110-ї окремої механізованої бригади. Під час виконання завдання чоловік отримав поранення і втратив ногу. Після протезування та реабілітації повернувся на роботу, нині - займається ампфутболом та волейболом сидячи.
- Спочатку не знав, чим себе зайняти, а згодом дізнався, що в Черкасах відкрили центр реабілітації ветеранів, де займаються адаптивними видами спорту, в тому числі - футболом. Вирішив спробувати і мені дуже сподобалося. Зараз ми тренуємося за графіком, їздимо на змагання, різні збори. Також я займаюся волейболом сидячи, навіть з командою брали участь в чемпіонаті України, - розповів Богдан.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram