У Черкасах дитина померла через отруєння в санаторії. Батьки звинувачують лікарів медзакладу (відео)

05 листопада 2020, 19:20

На канікулах 13-річна Віталіна поїхала в санаторій, але в передостанній день відпочинку раптово померла. Спочатку лікарі говорили, що дівчинка отруїлася невідомою речовиною. Однак згодом слідчі з'ясували, що трагедія сталася через дорослі каплі, які медсестра дала дитині.

Про це повідомляє "Контролер". Трагедія сталася ще два роки тому, однак справу досі не передали до суду.

Віталіна була здоровою дитиною, а в санаторій їздила через слабкий сечовий міхур. Найбільше у лікувальному закладі вона любила розважальну програму, через яку того трагічного вечора й залишилася в санаторії.

Мама загиблої дівчинки Оксана Позняк розповідає, що перед трагедією мала забирати доньку на вихідні додому. Однак дівчинка вирішила залишитися після звітного концерту ще на день у закладі.

- У них був концерт і Віталіну обрали капітаном команди. Під час розмови з нею ми разом вирішили, що не забиратимемо дитину додому, якщо вона хоче залишитися, - каже пані Оксана.

Однак вже увечері матері зателефонувала медсестра і повідомила, що дитину забрала "швидка".

- Вона сказала, що Віталіні було погано і її забрали в лікарню. Я запитала, що сталося, але медсестра відповіла, що нічого не знає. Сказала лише, що повезли у Першу міську. Ми відразу туди і приїхали, - згадує Оксана Позняк. - Лікар "швидкої", чоловік, сказав, що дівчинки немає. Я сказала, що мали привезти дитину з санаторія. А він все одно каже, що дівчинки немає. І я вже побачила її у "швидкій", вона там лежала.

Лікарі "швидкої" запевнили, що робили все можливе, аби врятувати дитину. І відразу шокували матір, сказавши, що ймовірна причина смерті - отруєння невідомою речовиною.

Медики санаторія теж зняли з себе усю відповідальність і сказали, що навіть на прийомі дівчинка поводила себе дивно. І розповіли, що лише заспокоювали. Однак як саме - з'ясувалося лише після першої експертизи.

- Вони їй на обличчя побризкали водичку, приклали до голови мокре полотенце. Тиск не знижували, лише заспокоювали. Отака допомога, - розповідає заступниця головного лікаря з медичної частини Надія Бичкова.

Окрім цього працівники закладу звинуватили матір Віталіни, мовляв після розмови з нею у дівчинки розпочалася істерика, а потім їй стало геть зле. Телефонна розмова збереглася завдяки запису дзвінків і на ній чутно, що спілкуються мама з дитиною спокійно, жодних причин для істерики не було. Подруги, які були в той момент поряд із Віталіною, дивної поведінки також не пригадують.

Подруга дівчинки Анастасія переказує, як того вечора відбувалися події в санаторії.

- Віталіна сказала, що в неї голова крутиться. Ми всі, хто були в той момент у дитячій палаті, пішли з нею до медсестри. Вона сказала Віталіні лягти, поміряла тиск і температуру, а потім пішла телефонувати лікарю відділення. Нам сказала прикладати вологе полотенце до лоба, покласти подушку під ноги і розтирати їх.

Тим часом медсестра замість того, щоб викликати "швидку" і повідомити про це батьків, продовжувала балакати з завідувачкою педіатричного відділення. А після закінчення розмови вирішила дати дівчині таблетку "Корвалолу".

- Їй у стаканчик накапали його, налили води і Віталіна випила. Але все не допила. А через декілька хвилин з нею почало відбуватися щось страшне - вона почала втрачати свідомість, ніби засинати. Їй давали нюхати нашатирний спирт, але вона майже не реагувала. І в неї пішла піна з носа - вона вжихала, було чутно хрип, а потім піна, - згадує Анастасія.

На цей виклик у санаторій через 10 хвилин приїхала звичайна карета "швидкої". Однак після того, як лікарі побачили стан дитини, вирішили не везти її в лікарню, а викликати реанімаційну бригаду.

Ігор Фесун, директор КНП "Черкаський обласний центр екстреної медичної допомоги ЧОР" пояснює, чому на виклик відразу не приїхала "реанімаційка".

- Це був не терміновий виклик - диспетчеру повідомили про головну біль дівчинки. Якби відразу повідомили про втрату свідомості чи повідомили про щось екстрене, був би зовсім інший порядок дій лікарів, - каже директор КНП.

Медсестра викликала "швидку" на початкові скарги Віталіни, не пояснивши і приховавши справжні симптоми, які в той момент уже були в дитини.

Юрист і експерт із медичного права Олександр Гришаков розповідає, що помилку медпрацівниця санаторію допустила ще під час виклику "швидкої". Через це вона згаяла час.

Матір дівчинки Оксана Позняк три місяці думала, що дівчинка померла через отруєння. Однак яке саме - не знала. Результати, які отримала після проведених експертиз, її шокували. Виявилося, що ні наркотичних речовин, ні алкоголю у крові дівчинки не виявили. Причиною смерті дитини стала анафілактоїдна реакція, тобто алергія на певні компоненти медичного препарату. У цьому випадку - "корвалолу", про який медики відразу не розповіли. Адже з'ясувалося, що матір дівчинки попереджала завідувачку санаторію про алергію.

- У медичній карті написано, що в мене є алергія. І я зазначила, що без мого дозволу не можна робити жодних дій із ліками. Або ж спочатку робити пробу. Однак у будь-якому випадку попереджати мене, - розповідає Пані Оксана.

Головний лікар санаторію "Сосновий бір" Анатолій Ситник, в якому сталася трагедія, каже, що оригіналу медкарти не бачив. Виявляється, за висновками клініко-експертної комісії Черкаського управління здоров'я, санаторій офіційно не купував "Корвалол".

- Він навіть не значився у специфіці закладу, бо лікарі його не подали. Наші фінансові можливості звужені, - розповідає головний лікар.

Оскільки препарат офіційно не купували, то й встановити дату його виготовлення та спосіб зберігання неможливо. Крім того, в інструкції до цього лікарського засобу вказано, що препарат не слід давати дітям. Але навіть цей факт лікар впевнено заперечує.

- У наших книжках, рекомендаціях, досвід того, що "корвалол" можна давати дітям, є. А медсестра займалася дитиною і, можливо, часу передзвонити батькам не було. Може, розгубилася і так склалося, що не розпізнала алергічну реакцію, - каже Анатолій Ситник. - Ситуація складна була. Розгубилася.

Покарання для медсестри - пояснювальне, їй винесли догану. Після всіх порушень медсестра лише звільнилася за власним бажанням із санаторія, однак зараз працює в іншому лікувальному закладі.

Журналістам медсестра, яка дала дитині "корвалол", через який та померла, не рада.

- У мене 25 років досвіду роботи, я дітей знаю. Знаю психологію. Дівчинка була неадекватною, розумієте? Махала руками, постійно повторювала, що в неї болить голова і просила їй щось дать. Діти, які нікому не потрібні, якраз зазвичай тягнуться і просять так само їм щось дать, - розповідає лікарка. - Там щось було до "корвалола". Щось було не те.

Однак за висновком експертизи, ні наркотичних, ні алкогольних речовин в організмі дівчинки не було. На це сказати лікарці вже нічого - вона просто починає поводити себе агресивно.

- Я два роки не сплю! Ви там були? Ви знаєте, що я там пережила? Я виконувала наказ, який сказав лікар санаторія по телефону.

Попри всі обставини трагедії медсестру правоохоронці не відсторонили від виконання обов'язків. Лікарка санаторію, яка розповідала, яку допомогу надати 13-річній дитині, також працює. Причин її звільняти головний лікар "Соснового бору" не бачить.

В управлінні охорони здоров'я Черкаської ОДА очільниця Лариса Кошова каже, що засідання членів комісії з цього інциденту проводилося двічі.

- Було встановлено, що працівники закладу "Сосновий бір" невчасно повідомили батьків про стан здоров'я дитини. Наданий медичний препарат "корвалол" - особисті ліки медсестри. За ці порушення комісія ухвалила рішення про дисциплінарне покарання завідувача і вимагала удосконалити роботу медперсоналу і вказала встановити огорожу на території закладу, - розповідає Лариса Кошова. - Оскільки територія санаторію не огороджена, було прийняте рішення обмежити доступ до закладу стороннім особам.

Правоохоронці, які проводять досудове рослідування, інцидент не коментують. Речниця пресслужби ГУНП у Черкаській області Зоя Вовк каже, що дані про кримінальне правопорушення внесені до реєстру досудових розслідувань і кваліфіковані за частиною 2 статті 140 Кримінального кодексу України (Неналежне виконання медичним працівником професійних обов'язків).

У прокуратурі Черкаської області роз'яснюють, що на сьогодні не в повному обсязі зібрані докази для пред'явлення підозри.

- Для того, щоб доказову зібрати в повному обсязі, потрібно провести е одну експертизу. Необхідне заключення спеціаліста в гаузі медицини. Є ще певні пункти, які суперечать між собою. Їх потрібно дослідити або усунути, - відповіла журналістам працівниця прокуратури, яка займається цією справою.

Як з'ясували журналісти згодом, лікарка, яка вже два роки уникає покарання чи навіть висунення підозри, має зв'язки у правоохоронних органах. Її син працює у прокуратурі, а чоловік - суддя Придніпровського районного суду Черкас.

У МОЗ України під час засідання по справі смерті Віталіни ставлять під сумнів обидві раніше зроблені експертизи. На їх думку, дії працівників "Соснового бору" відповідають стандартам і протоколам надання медичної допомоги. Натомість вони висловлюють батькам співчуття з приводу смерті їхньої дитини.

Навіть медичний адвокат із багаторічним досвідом роботи шокований таким висновком комісії. Він каже, що за останній рік в Україні уже відкрили 500 справ на медиків. Однак лише дві дійшли до суду. Довести провину медпрацівників дуже важко, бо оцінку дій лікарів дають такі самі лікарі, після чого у слідства немає підстав змінювати рішення.

- Це лікарі, які не будуть писати заключення проти своїх колег. Ніхто не хоче цього робити, - каже Олександр Гришаков.

Ольга Макаренко - завідувачка педіатричного відділення санаторію "Сосновий бір" і та сама лікарка, яку батьки звинувачують у смерті своєї дитини. Журналістам вона відповідає, що нічого не розповідатиме.

- Я жодних коментарів давати не буду, ні на що не відповідатиму. На цю тему не розповідатиму нічого. Дитина коли була у нас, була живою. Що відбувалося після нас - не знаю. Я не винна в тому, що сталося. Ніхто не винен.



Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору