У Черкасах презентували систему електронних державних закупівель «ProZorro»

15 серпня 2015, 09:00

11822286_766514000124340_3515417072029828244_n

У Черкасах презентували систему електронних державних закупівель «ProZorro». Що змінить нова система  – дізнавалося «Громадське ТБ: Черкаси».

– Над реформою державних закупівель ми працюємо більше року. Це єдина реформа, яку в Україні роблять, починаючи не з політичної волі, а з ініціативи громадського суспільства. Група ініціаторів зібралася більше року тому назад для того, щоб визначити, якими мають бути державні закупівлі, щоб бізнес знову повірив державному закупівельнику, хотів торгувати з державою і для того, щоб знизити шалену корупцію, яка в цій сфері завжди існувала. Ми вирішили, що має бути створена певна електронна закупівельна система, оскільки комп’ютер хабарів не бере. Процес, таким чином, буде більш прозорим на усіх етапах закупівлі та більш простим для доступу підприємців, – розповідає представник Системи електронних державних закупівель «ProZorro» Кристина Гуцалова. 

На сьогоднішній день система працює в пілотному режимі. Її розробили і створили українські активісти за активної підтримки IT-бізнесу, влади і грузинських експертів. Профінансували її створення комерційні електронні торгівельні майданчики. Наразі система формально належить Transparency International Україна – це найавторитетніша міжнародна організація, яка займається боротьбою з корупцією. Після завершення пілотного проекту система буде безкоштовно передана державі.

Творці «ProZorro» запевняють – система має бути такою, якій усі довіряють. Розпочала вона працювати з лютого і, як запевняють її розробники, набиратиме оберти. Є і перші “перемоги”: Київська міська рада ухвалила рішення на перехід всіх електронних закупівель на «ProZorro».

Система «ProZorro» складається з центральної бази даних, модуля аукціону та підключених до них електронних торговельних майданчиків. Прослідковується певна аналогія з біржою і брокерами: майданчики працюють з центральною базою даних, кінцеві ж користувачі можуть обирати будь-яку точку входу до системи.

На Черкащині в цій системі вже почали працювати деякі соціальні заклади. Зокрема, Черкаська обласна лікарня, Національний історико-культурний заповідник «Чигирин», Христинівський районний центр зайнятості.

Головний лікар Черкаської обласної лікарні Олександр Дудник покладає великі надії на систему.

– Така електронна система знімає багато питань, які виникають при закупівлях. Вона захищає від недобросовісних поставників,– каже він.

Заступник генерального директора Національого історико-культурного заповідника "Чигирин" Віктор Лазоренко каже, що «ProZorro» порадили їм у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України.

– Серед плюсів цього сервісу – реальна економія та швидкість процедури закупівлі. Ми уже закупили квитки до музею та картриджі до принтерів. І зекономили 50%! Але є і мінуси: без конкретної інструкції важко опанувати систему, – розповів нам заступник.

На наше запитання, як же суспільство зможе контролювати закупівлі, творці системи пояснили: залучатимуть і громадськість, і волонтерів, і журналістів.

– Ми будемо створювати спеціальні робочі групи. Експериментально, наприклад, ми вже залучали студентів-волонтерів, і вони аналізували закупівлі. Перевіряли, де не прийшли постачальники, де були висунено неконкурентні умови, де були заявлені неправильні строки. І це стало підставою для прийняття певних кадрових рішень. Власними силами ми не можемо проаналізувати більше сотні тендерів, які з’являються в системі щодня, - каже Кристина Гуцалова.

Технічно, у майбутньому роботу системи контролюватиме той державний орган, якому ця система буде передана після пілотного проекту. Фактично – громадськість, бізнес, політики.

Зазначимо, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України до кінця 2016 року планує перевести всі державні закупівлі, за винятком специфічних і оборонних, в електронний формат. Система буде побудована шляхом об'єднання «ProZorro» і публічного порталу держпідприємства «Зовнішторгвидав».

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору