У Черкасах порахували пам’ятні знаки, які звеличують комуністично-тоталітарних діячів

01 травня 2015, 16:33
834437

Фото Вікка

У Черкасах залишилося близько десятка пам'ятників, пам’ятних знаків і меморіальних дощок комуністично-тоталітарним діячам, які підпадають під дію нового закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки". Міські пам'ятники, які підлягають знесенню, порахували журналісти vikka.ua.

9 квітня Верховна Рада ухвалила Закон №2558 "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки". Цей закон зобов’язує демонтувати пам’ятники, пам’ятні знаки, присвячені особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у компартії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших радянських республік (за винятком осіб, діяльність яких була значною мірою пов’язана з розвитком української науки і культури). А також - "працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов’язаним із діяльністю компартії, встановленням на території України або у окремих адміністративно-територіальних одиницях радянської влади, боротьбі проти учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті".

На всю хвилю знесення нормативно-правовий акт відводить максимум дев’ять місяців.

Так, у Черкасах у районі залізничного вокзалу є пам’ятний знак уродженцю Черкас Василю Дидюку, комісару так званого "золотого ешелону", учаснику спасіння золотого запасу СРСР.

825037

Фото Вікка

На розі вулиць Ватутіна та Громова розміщено пам'ятний знак радянському воєначальнику, генералу армії Миколі Ватутіну, який встановили з нагоди найменування відповідної вулиці.

193036

Фото Вікка

На міському цвинтарі по вулиці Ватутіна стоїть обеліск на честь героїв громадянської війни, що полягли за встановлення радянської влади у 1918-1920 роках. А в Соборному парку є пам'ятний знак чекістам і робітникам міліції у Черкасах, встановлений на честь чекістів та робітників міліції, які полягли на бойовому посту в роки Другої світової війни.

284796

Фото Вікка

На будинку, що на розі вулиці Горького та бульвару Шевченка встановлено меморіальну дошку на честь соратника Леніна та українського старости Григорія Петровського.

162298

Фото Вікка

- Там, де в нас стара будівля колишньої тютюнової фабрики, є барельєф, що в цьому приміщенні був створений перший осередок Російської соціал-демократичної партії робітників (більшовиків)", - пригадує член топонімічної комісії, депутат міськради від ВО "Свобода" Ярослав Нищик. - Герби Радянського Союзу, розміщені на цоколі даху будівлі ОДА, підпадають під дію закону. Також навпроти бібліотеки Шевченка, біля Замкового узвозу є радянський будинок післявоєнного часу, який будували для партійних чиновників. Там теж є герби радянської епохи. Крім того, є багато будівель, де ці символи відразу навіть не помітні.

Політик також пояснив, що зняттям пам’ятників і меморіальних табличок мають займатися комунальні служби та відповідні установи. А якщо, наприклад, будівля заводу знаходиться у приватній власності, то "керівник заводу зобов’язаний прослідкувати за тим, щоб усі такі речі було демонтовано".

Водночас Нищик зауважив, що не слід плутати радянські символи з п’ятикутною зіркою, яка не підпадає під дію цього закону.

- Але якщо це державний герб Радянського Союзу або однієї з республік СРСР, то тоді підпадає. Наприклад, орден перемоги на літакові не підпадає. До того ж, є багато чого, що пов’язано з нагородами і радянськими воїнами, які загинули або вчинили героїчний вчинок у роки Другої світової війни - це все не підпадає під дію нового закону. Так само не підлягають демонтажу музейні експозиції, - наголосив "свободівець".

Керівник черкаського осередку ВО "Свобода" Юрій Ботнар обіцяє таки домогтися демонтажу радянської зірки на кільці біля літака.

- Ми вимагатимемо, щоб її так чи інакше демонтували. Думаю, що там було б доцільно державну символіку розмістити, або символіку міста, або і те, і те. Попре те, що там нібито орден Перемоги, однак на ньому зображено Кремль, що було неприпустимо ні тоді, коли встановлювали, ні тим більше зараз, - заявив він.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору