Під Черкасами «воскрес» легендарний мотоцикл Вермахту

13 лютого 2014, 15:22

Найпопулярніший німецький мотоцикл, який використовувався мотострілковими батальйонами Вермахту, – BMW R12 – сьогодні займає почесне місце у музейних колекціях світу. Зберігся він і у приватній колекції черкащанина Ярослава Плодистого – серед багатьох інших, не менш цікавих експонатів, інформує Vechirka.net.

Важкий 750-кубовий мотоцикл BMW R12 випускався з 1935-го по 1942-й рік. Цей «німець» став першим у світі мотоциклом із телескопічною гідравлічною вилкою. Він став найулюбленішим мотоциклом Вермахту. На потреби армії було випущено близько 10 тисяч екземплярів цієї моделі. А до наших днів їх збереглося зовсім небагато.

Легендарний мотоцикл пощастило знайти колекціонерові із Білозірʼя Ярославу Плодистому. Він придбав його у дідуся в одному із сіл Тальнівського району ще в 1996 році. Тоді дідусь родповідав, як у дитинстві разом із братом переходив річку і побачив на полі безліч залишених мотоциклів. Це було в лютому 1944-го, під час Корсунь-Шевченківської битви, коли відступали німецькі війська. Тоді через Тальнівщину проходила мотострілкова дивізія Вермахту. Відступаючи, у фашистів закінчилось пальне, і вони позалишали техніку в полі. Наступного дня селяни розтягали «трофеї» по хатах – хто що встиг ухопити до приходу радянських військ.

Після професійної реставрації унікальна знахідка 1940 року випуску знову ожила: мотоцикл, зібраний з оригінальних запчастин, має відмінний стан і знову готовий до бою.

– Я займаюся колекціонуванням та реставрацією мотоциклів уже майже 20 років. Більша частина колекції «жива» завдяки ментальності нашого народу. Але запчастини часто доводиться купувати на аукціонах Росії і Європи. До мене часто телефонують і приїжджають колекціонери з-за кордону. Вони дуже здивовані, що в Україні ще є справжні шанувальники такої техніки, – розповідає Ярослав Плодистий.

Серед інших експонатів колекціонера – німецький армійський мотоцикл знаменитої, але вже не існуючої марки Zundapp KS-750 1943 року випуску. Всього у світі їх залишилась мала кількість. Ця модель була спочатку спроектована для використання в умовах бездоріжжя. Колекціонери жартома називають їх «пройдисвітами», або «слонами» – пройдуть де завгодно.

А найстаріший мотоцикл із колекції черкащанина був придбаний у Криму – це німецький Wanderer 1908 року випуску, один із перших у світі армійських мотоциклів. У Першу світову війну на таких їздили німецькі солдати.

Усього черкащанин відреставрував близько десятка мотоциклів, і надалі продовжує відновлювати легендарні «колеса війни»...

Поділитись

Коментарі

Вгору