У черкаському Дніпрі концентрація марганцю перевищує допустиму норму в 16 разів

19 квітня 2019, 19:52

У черкаському Дніпрі концентрація марганцю перевищує допустиму норму в 16 разів

У водах з акваторії Кременчуцького водосховища феноли перевищують ГДК у 3-7 разів, концентрації важких металів (мідь, цинк, марганець) у 3-4 рази. Концентрації хрому шестивалентного - до 5 разів.

У 1 кварталі 2019 року лабораторією гідрометеослужби в акваторії Кременчуцького водосховища в районі міста Черкаси було відібрано 12 проб води. У кожній пробі визначено більше, ніж 30 показників, які характеризують якість води.

Варто наголосити, що на другому контрольному створі, який перебуває 6 км нижче м. Черкаси, концентрацію марганцю перевищували допустимі значення аж у 16 разів. У порівнянні із фоновим створом, який перебуває на два км вище міста Черкаси, середні за квартал концентрації марганцю у створі нижче міста збільшилися більш, як у три рази.

Наукові дослідження показали, що шкідлива дія токсичних речовин, які потрапляють у водойми, посилюється за рахунок так званого акумулятивного ефекту (прогресуюче збільшення шкідливих сполук у кожній наступній ланці трофічного ланцюга). Так, у фітопланктоні концентрація шкідливої сполуки часто виявляється в десятки разів вищою, ніж у воді, у зоопланктоні (личинки, дрібні рачки тощо) - в десятки разів вища, ніж у фітопланктоні, в рибі, яка харчується зоопланктоном, - ще в десятки разів вищою. А в організмі хижих риб (таких як щука чи судак) концентрація отрути збільшується ще в 10 разів і, отже, буде в 10000 разів вищою, ніж у воді.

Саме тому моніторинг забруднення поверхневої води річки Дніпро має важливе значення і повинен підтримуватись всіма органами влади як міста Черкаси, так і області. А скиди в річку Дніпро повинні бути контрольованими і проходити якісне очищення.

Довідково:

Дніпро – це головна водна артерія України, яка забезпечує питною водою 2/3 населення території нашої держави, у тому числі і деякі міста Черкащини. Багато років якість питної води потребує поліпшення, так як природна вода Дніпра забруднена хімічними сполуками: фенолом та важкими металами вище граничнодопустимих рибогосподарських нормативів (ГДК). А як відомо, рибогосподарські показники в порівнянні з іншими нормативами найбільш об'єктивно відображають якість природної води.

Читайте такожРимські монети та кістки мамонтів: що сховано на дні Дніпра біля Черкас.

Поділитись

Коментарі

Вгору