Ціна смерті: скільки коштують ритуальні послуги в Черкасах і як змінилася їхня вартість від початку війни

30 серпня 2022, 12:44

Коли помирає близька людина – немає ні сил, ні часу думати про витрачені кошти на поховання. У метушні перед похороном важко сконцентруватися, особливо – якщо смерть раптова. Усі витрати на похорон сприймаються як даність, а рахувати починаєш значно пізніше, коли виправити щось вже неможливо.

Журналісти “Про все” вирішили дізнатися, на що варто звертати увагу, щоб не переплатити за ритуальні послуги.

Для початку - необхідно отримати довідку про смерть людини (вона видається закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою). Потім – оформити свідоцтво про смерть у місцевому відділі ДРАЦС, його видають безкоштовно. Усі ці документи потрібні для замовлення ритуальних послуг. 

Куди в Черкасах звертатися за оформленням ритуальних послуг?

КП “Комбінат комунальних підприємств” Черкаської міськради 

Директор КП Анатолій Бейн розповідає, що підприємство наразі тримає ціни минулого року. 

- Станом на сьогодні ми не піднімали вартість ритуальних послуг від початку року. Але тяжко зараз всім, і нам також, тому все одно ціни зростатимуть, - говорить Анатолій Бейн.

Найдешевший набір послуг у КП “Комбінат ритуальних послуг” зараз можна отримати за 5 723 грн. У цю суму входить:

Документи у Будинку трауру:

- оформлення договору замовлення - 16 грн
- оформлення свідоцтва для поховання - 14 грн

Надання транспортних послуг (автокатафалк) - 1 394 грн

Доставка похоронних атрибутів - 1 030 грн

Надання труни - 1 600 грн (найдешевша труна). “Але якщо в людей малий бюджет, то ми можемо зробити труну без прикрас, тобто без ручок тощо. То вона вже буде дешевша”, - коментує Анатолій Бейн. 

Надання одного вінка - 518 грн 

Траурна стрічка - 53 грн

Копання ями механізованим способом - 1 019 грн ( у цю суму входить також закидання ями)

Тимчасова табличка - 76 грн

Земля на кладовищі надається безкоштовно. 

- У нас є послуги для осіб, які мають мінімальний дохід, середній та високий. З мінімальним доходом люди беруть дешевшу труну, дешевший вінок, з середнім беруть дорожчі речі, у тому числі автокатафалк, тому для них ціна набору становить 8 895 грн. Той, хто має високий дохід, може витратити 20 тисяч і більше. Залежить вартість від тієї ж труни, адже вона може коштувати і 11-15 тисяч, - розповідає Бейн. - Також держава покриває частину витрат на поховання. Хто отримував пенсію - на поховання її видають у подвійному розмірі. Тому, якщо мінімальна ціна набору послуг у нас становить 5 723 грн, то все одно з допомогою держави виходить дешевше.

Приватна ритуальна фірма

Середня вартість поховання у приватній фірмі з усім комплектом послуг обійдеться орієнтовно в 11 500 грн. У суму не входить поминальний обід, але всі обов’язки щодо поховання бере на себе фірма.

- У повний комплект входить перевезення тіла з дому до морга. Ми також одягаємо, перекладаємо тіло в труну, її ставимо у катафалк. Веземо на кладовище, викопуємо могилу, опускаємо труну в яму і закопуємо. Також у вартість входить труна, подушка, покривало, табличка на місце, -  розповідає керівниця ритуальної служби в Черкасах Ганна Хіміч.

Також вона зазначає, що нині в державі існують різні види допомоги на поховання або відшкодування ритуальних послуг. Тому у фірмі надають також консультації щодо цих видів допомоги та повний пакет необхідних документів. Відшкодовують певну суму малозабезпеченим родинам нині також з міського бюджету. 

За словами Ганни Хіміч, від 24 лютого цього року вартість ритуальних послуг дещо зросла. 

- Минулого року мінімальний похорон коштував 9 000 грн. Щось подорожчало, бо багато товарів імпортується: штучні квіти, тканина, фурнітура на труну тощо. Тому подорожчання відбулося, але, я вважаю, не настільки значуще, - говорить вона.

За дерев’яну лаковану труну зараз доведеться віддати від 6 000 грн. Проте, Ганна Хіміч говорить, що найдешевшими є труни з тканини - за 1 600 грн. Звичайно, є труни, які вартують й по 300-400 тисяч.

Також, за її словами, нині збільшився попит на живі квіти, але саме поштучно чи в букетах.

- Якщо говорити про вінки - то, на жаль, із живих квітів вони доволі дорогі, тому люди не завжди спроможні їх придбати. Купують живі квіти букетами, - зазначає Ганна Хіміч.

Черкаські кладовища

За словами Анатолія Бейна, у Черкасах є 11 кладовищ, з них 2 – закриті. 

– Закриті кладовища (“єврейське” та “пушкінське”) ми лише доглядаємо та прибираємо, людей там зараз не хоронять, – каже пан Анатолій.

Є у Черкасах і спеціальне місце для поховання загиблих на війні Героїв - алея на території кладовища №3-4. 

Кремація 

Кремацію в Черкасах не проводять. Проте у деяких ритуальних фірмах вам можуть запропонувати послугу з перевезення померлого на кремацію з Черкас до Києва. 

Анна Хіміч розповідає, що послугу з кремації замовляють багато переселенців, особливо з Харкова, оскільки у них до війни працював крематорій. Нині ця послуга у приватній фірмі коштує 14 500 грн

- У цю суму не входить труна, подушка і покривало. Якщо додати ці речі, то такий повний комплекс коштує орієнтовно 18 500 грн. Зараз ця послуга працює, але веземо лише у Київ, бо до Одеси далеко, а в Харкові не працює. У Київ їдемо із самого ранку. Тіло протягом дня кремують у порядку черги. Після обіду ми забираємо урну з прахом та веземо назад у Черкаси. Це все відбувається протягом однієї доби, - говорить пані Ганна. 

Послуга з кремації значно подорожчала порівняно з минулим роком. До 24 лютого ціна становила 8 500 грн. Підняття вартості відбулося зокрема за рахунок подорожчання паливно-мастильних матеріалів. 

Інга Голик

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору