У Черкаській області 16695 осіб мають розлади психіки через уживання психоактивних речовин. Найбільша частка на рахунку легального в Україні алкоголю – 14603. Проблеми через заборонені наркотичні речовини мають 1770 осіб, пише "ІнфоМІСТ" .
Зі 1770 осіб, які перебувають під наглядом, у 2016 році взяли під нагляд уперше зі встановленим діагнозом “розлад психіки і поведінки через уживання наркотичних речовин” 125 осіб.
За останні вісім років динаміка показників наркологічної захворюваності знижується. З 2012 року і до сьогодні вона тримається майже на одному рівні.
Та ці цифри досить таки поверхневі. Адже значний відсоток людей просто не звертається за допомогою. Цього не заперечують навіть лікарі.
– У медицині наркоманію, алкоголізм, тютюнопаління об’єднує один термін – хімічні залежності. Так-от знайте, вони – не виліковні. Будь-які історії про людей, які кинули наркотики, це історії про ремісію, – говорить керівник Черкаського обласного наркодиспансеру Анатолій Борозенець.
Щоб звернутися за допомогою, каже лікар, достатньо того, що в людини усвідомлено виникне бажання просто жити. Це один із основних інстинктів, які спонукають відмовитись від вживання психоактивних речовин. З наркозалежністю, як і з будь-яким іншим захворюванням, слід йти в лікарню. Тут вас обстежать, встановлять діагноз та призначать лікування.
– Ні на які обліки зараз ніхто не ставить. Це із радянських часів повелося. У нас пацієнт перебуває під наглядом, поки того потребує, – говорить лікар. Період реабілітації індивідуальний для кожного випадку: “Чим далі ви туди зайшли, тим довше звідти повертатися”, – коротко відповідають фахівці. У наркодипансері допоможуть зняти абстинентний синдром (фізичні і/або психічні розлади, що розвиваються у хворих на наркоманію через деякий час після припинення прийому наркотику або зменшення його дози – ред.).
– Ви бачили, що таке “ломка”!? Стан не з найкращих. Це болі, безсоння, рвота, сльозотеча тощо. Для того, щоб допомогти людині пережити гострий абстенентний період, і потрібно пройти медикаментозне лікування, – говорить Анатолій Борозенець.
Йдеться про так звану замісну терапію. Це вживання легальних препаратів, які знімають абтинетний синдром, але не викликають ейфоричних відчуттів.
– Не у всіх вистачає сили волі повернутися назад. Із десяти осіб, можливо, двоє перестають вживати наркотики. А що робити решті? І далі нелегально вживати, розносити ВІЛ, адже 70 % наркозалежних є ВІЛ-носіями. Тому замісна терапія – це один із способів лікування, – говорить лікар. – Спецпрепарати виділяють міжнародні благодійні організації.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram