Трансплантологія дарує шанс жити: черкаські лікарі пройшли стажування в Ізраїлі та США

04 серпня 2023, 09:34

Відносно новий напрям в українській медицині – це трансплантологія, яка була донедавна заборонена. Пілотний проєкт стартував три роки тому. А тепер щонайменше трьом пацієнтам щодня медики дарують шанс на продовження життя. 250 трансплантацій в Україні зробили за половину цього року. Війна ускладнила медичну логістику, попри це, лікарі продовжують розвивати напрямок, йдеться в сюжеті 5 каналу.

Життя 19-річного Стефана з Херсонщини врятували трансплантологи. Позаторік хлопцю поставили діагноз – лейкемія, рак крові. Оперували в столичному Охматдиті, а продовжив лікування він у Черкаському центрі онкології.

Стефан лікувався кілька місяців, згодом довелося повертатися додому в окупацію. У сільській лабораторії здавав аналізи для контролю, а нині настав час обстежитися у Черкасах. Виїхати з окупованого села на територію, підконтрольну українській владі, рашисти не дозволяли – хлопця вивезли волонтери. Останні аналізи показали, що хвороба у стадії ремісії, але лікування треба продовжувати.

Перші операції з трансплантації в Черкаському центрі онкології зробили три роки тому в межах пілотного проєкту старту трансплантації в Україні. До того такі операції українці робили винятково за кордоном за великі гроші. Трансплантація в Україні стартувала успішно, але випробуванням стала війна.

За три роки роботи в цьому відділенні зробили 168 трансплантацій кісткового мозку різних видів, робота не припиняється і на час війни.

Відділення гематології в Черкасах призначене для 80-ти хворих, але нині тут пацієнтів у півтора раза більше. Через війну побільшало хворих з інших областей. Довелося змінювати логістику доставки органів через відсутність авіасполучення. Це уповільнює роботу медиків, але вони не здаються.

"Ми засвоїли трансплантацію гаплоідентичну, це коли не потрібен донор, коли можна робити з родинного, ми вдосконалили нашу можливість проведення донорських лімфоцитів, ми будуємо нові палати завдяки допомозі фонду. Було зроблено прекрасні дві палати в дитячому відділенні, в яких можна виконувати трансплантацію, які будуть використовуватися і для дітей, і для дорослих, бо таке дороговартісне обладнання не може простоювати", – зазначає завідувачка відділення гематології Олена Лук'янець.

Черкаські лікарі нещодавно пройшли стажування в Ізраїлі та США. Серед них лікар-гематолог Богдан Скульський. Нині він оглядає пацієнта після трансплантації.

"Дуже велика кількість новацій може бути реалізована без жодних кадрових чи фінансових доповнень, але новітнім методом лікування, що ми б хотіли впровадити, – є кортиксал-терапія, це імунотерапія, коли клітини свого ж організму навчають боротися з онкологічними хворобами, і це дуже важливо, бо це є наступним кроком після хіміотерапії. В Україні це не робить ще жоден центр", – каже лікар-гематолог Богдан Скульський.

Ще в Черкаському центрі онкології успішно роблять пересадки нирок і вже готові пересадити печінку, чекають лише нагоди. Директор онкоцентру Віктор Парамонов каже: реформа, що стосується трансплантацій, ще не завершена. Пройшли повністю лише перший етап – фінансування, щоб система запрацювала на повну – треба реалізувати ще два.

"Інфраструктурний етап якраз у процесі, ми дуже очікуємо ту ж постанову Кабінету міністрів, яка затвердить ту мережу госпітальних закладів кожного госпітального округу, і Черкаського так само, ми хочемо там себе побачити в певному статусі. І будемо чекати третій наступний етап, можливо, завершальний, де буде вирішуватися питання ліцензування кожного лікаря з особистою ліцензією на право роботи з об’ємом роботи", – зазначає директор Черкаського клінічного центру онкології Віктор Парамонов.

Кількість трансплантацій в Україні збільшується щороку. Всі операції оплачує держава. Від початку 2023-го в Україні зробили 257 пересадок органів, а це лише трохи менше, ніж за минулий рік. Для всіх пацієнтів трансплантація – єдиний шанс жити.



Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору