Систему субсидій на Черкащині будуть переглядати?

19 лютого 2016, 22:00

суб на головну

Служби соціального захисту населення області завершують опрацювання заяв на призначення житлових субсидій.

Про це повідомляє директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Руслан Чикало, інформує Черкаський край.

На сьогодні 264,5 тисячі сімей в області одержують субсидію, — зазначає він. — Опрацьовано майже 99 відсотків справ. Найкращі показники  в місті Умань, Маньківському, Тальнівському та Чигиринському районах. Середній розмір призначеної  субсидії зріс: якщо у січні 2015 року він становив 407 гривень, то в січні 2016 року — вже 1613 гривень.

Скільки заяв подано на субсидію за новим порядком (лише заява й декларація) і скільки з них задоволено?

— Подано 206,8 тисячі, з них по 199,7 тисячі призначено субсидію. А 3,5 тисячі заявників відмовлено відповідно до чинного законодавства. Ще частині поки що не призначено субсидію через помилки в заявах і деклараціях, — інформує Руслан Чикало.

Чи багато громадян, яким субсидію не призначили, але матеріальне становище яких погіршилось, подають заяви «по другому колу» — на перерахунок з призначення субсидії, виходячи зі свого доходу за останні три місяці? Як нам повідомили, органи соцзахисту такої статистики не ведуть.

Чи проводяться перевірки одержувачів субсидії «на чесність» — після  внесення змін до Бюджетного кодексу (які дозволяють Мінфіну отримувати інформацію, що містить персональні дані громадян, навіть дані з банків, попри банківську таємницю)? Чи когось позбавлено субсидії внаслідок перевірок?

Руслан Чикало, як мовиться, «розписується» за роботу свого відомства:

— Державні соціальні інспектори перевіряють достовірність інформації, наданої заявниками для призначення субсидій. Якщо виявлена недостовірна інформація, надання призначеної субсидії припиняється. Упродовж 2015 року по 1127 справах виявлено переплати через надану громадянами неправильну (неповну) інформацію про доходи та майновий стан, — повідомляє керівник департаменту. Але щодо питання по банках зазначає: — Згідно з чинним порядком надання субсидії, наявність депозитів у громадян не впливає на призначення субсидій.

Завдяки системі субсидій вдалося уникнути соціальних бунтів у зв’язку з підвищенням тарифів та забезпечити майже стовідсоткову оплату населенням комунальних послуг. На цьому наголошує міністр соціальної політики України Павло Розенко:

— Досвід багатьох країн свідчить, що неефективність соціальної політики при шоковому підвищенні цін призводить до бунтів. Ми уникнули соціальних бунтів. Незважаючи на політичні спекуляції на тему тарифів, люди не вийшли на вулиці з масовими протестами. І друге — майже стовідсоткова оплата населенням рахунків за цей опалювальний сезон.

Водночас, за словами міністра, якщо через три-п’ять років у системі субсидій залишиться більш ніж 5 мільйонів сімей (а в Україні сьогодні охоплені субсидіями близько третини населення  — 5,6 мільйона українських сімей, як зазначено в річному звіті Уряду), це буде провалом:

— У довгостроковій перспективі систему субсидій, безумовно, треба трансформувати. Переглядати норми споживання, виводити людей із системи субсидій, підвищуючи рівень їхнього життя, — зауважує він.

Сьогодні середній розмір субсидії коливається від 500 до 4500 грн. Ро­зенко зауважує, що наприкінці опалювального сезону на рахунках споживачів за півроку накопичиться певна сума зекономлених коштів.

— За нашими підрахунками, близько 1-1,5 мільярда гривень. Я за те, щоб цю суму можна було монетизувати. Тоді в майбутньому у людей з’явиться стимул для економії наступного сезону. Але ми повинні чітко сформулювати ідею, що суми на рахунках споживачів мають бути використані не на купівлю їжі, наприклад, а лише на енергозбереження, — вважає він.

Павло Розенко інформує, що Держенергоефективності разом із Мінрегіоном зараз відпрацьовують механізм, як можна використовувати кошти, що залишилися на рахунках. Є кілька варіантів: монетизувати і роздати людям, повернути до держбюджету або ж залишити на віртуальних рахунках, щоб люди могли використовувати їх для майбутніх оплат.

Адресна допомога «живими грошима», які можна витратити на свій розсуд, звичайно, більше б сподобалася пільговикам. Але реєстру пільговиків для надання такої допомоги в державі все ще немає. Він створюється в Україні з 2005 року, на що витрачено вже не один зовнішній кредит.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору