“Світ після нашої перемоги”: у черкаському університеті презентували Маніфест сталого миру

09 жовтня 2023, 16:49

У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбулася презентація та обговорення Маніфесту сталого миру “Світ після нашої перемоги”. Участь у заході взяли автори документа, ректор та студенти університету, а також представники влади і громадськості.

Уперше маніфест презентували в лютому на Мюнхенській безпековій конференції. Він містить візію повоєнного світу й окреслює шляхи її досягнення.

Голова правління Мережі захисту національних інтересів ANTS, Міжнародний центр української перемоги (ICUV) Ганна Гопко розповіла, що відсутність картини майбутнього в світі стримує завершення війни. 

- Зараз нам важливо показати світові, як українці бачать завершення війни. Ми маємо пояснити, що питання стоїть не лише в поразці російської федерації, а й її деімперіалізації. Це потрібно, аби запобігти новим наступним війнам. Ми маємо чітко пояснити, що перемога над авторитаризмом та російським імперіалізмом в Україні - це початок кінця цієї "тюрми народів", - зазначила вона. 

У структурі маніфесту є два великі розділи: відповідальність за війну та гарантії сталого миру.  

- Російська федерація має понести відповідальність за війну та відшкодувати збитки Україні. Не лише путінський режим, а російське суспільство загалом є імперським. Тому необхідне покарання не тільки вищого керівництва (Путіна, Лаврова, Шойгу тощо), а й інших причетних. У нашому маніфесті ми вимагаємо також пониження статусу російської федерації в міжнародній політиці. Росія не може бути ні в радбезі ООН, ні в ОБСЄ. А серед гарантій сталого миру ми розглядаємо членство України в ЄС і НАТО. Надзвичайно важливим зараз залишається подолання російського впливу в західній політиці, - додала Ганна Гопко. 

Народний депутат України п'яти скликань, один із авторів маніфесту Тарас Стецьків зазначив, що документ описує максимально вигідні з погляду авторів сценарії закінчення війни для України та цивілізованого світу. 

- Ми не стверджуємо, що реалізація всіх без винятку пунктів відбудеться в реальності. Ми лише вказуємо, що є такий напрямок політики. Чим більше пунктів ми виконаємо - тим краще для нас, - сказав Тарас Стецьків. 

Цей документ має адресатів як всередині України, так і серед влади та Західного світу.

- Центральна теза маніфесту звучить так: вихід України на кордони 1991 року ще не означатиме закінчення війни. Якщо ми залишимо росію такою, якою вона є, навіть послабленою, вона знову піде воювати. На жаль, зараз на Заході бракує рішучості. Тому однією із наших цілей є змінити і спосіб думання в західних політиків, - зауважив один із авторів маніфесту.

Жодна війна не може закінчитися до того моменту, поки не буде зрозуміла картина повоєнного світу, переконаний викладач Києво-Могилянської та Львівської бізнес-шкіл, один із авторів меморандуму Валерій Пекар.

- Війна закінчиться тоді, коли встановиться порядок, який оберуть країни-переможниці. Нас точно не влаштовує війна на виснаження, ми платимо занадто велику ціну. Наша стратегічна ідея побудована на швидкій перемозі, а для цього потрібно спочатку зрозуміти, як влаштований світ після цієї перемоги: які там правила, системи безпеки, які кордони, як країни убезпечують себе від сильніших сусідів і загалом як у цьому світі взаємодіють, - додав Валерій Пекар. 

Ректор Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького Олександр Черевко зазначив, що маніфест сталого миру "Світ після нашої перемоги", який сьогодні презентували його автори, важливий як для українців, так і для міжнародних партнерів.

- Необхідно показувати світу, що в нас є чітке розуміння і бачення подальшого розвитку подій. Історично складається так, що перемога у війні настає, коли союзники доходять згоди про певний поділ сфер впливу, про те, який матиме вигляд післявоєнний світ. Важливо, щоб Україна висловлювала своє бачення у тих майбутніх перемовинах. Звісно, зараз російсько-українська війна в гарячій фазі, і на перший погляд здається, що така розмова не на часі. Але "Маніфест сталого миру" розрахований на зовнішню арену, посилює позиції нашої влади, Президента на міжнародних перемовинах, показує наші настрої. Крім того, у нас є важлива "домашня робота": це бойові дії, мобілізація, розвиток економіки, створення умов для інвесторів і багато іншого. І добре, що зараз триває дискусія, як це зробити. Сьогодні ми бачили, що свої пропозиції вносять представники влади, науковці, студенти. Про це треба теж говорити, давати сигнали світу, що ми робимо свою роботу, приходимо до згоди з багатьох питань. Таких принципових, як єдина церква, як бачення своєї історії, - сказав ректор ЧНУ.

Також Олександр Черевко зауважив, що якщо ми хочемо перемоги, ми маємо чітко, ясно і зрозуміло робити правильні кроки на шляху до неї.

- Логічно, що ця презентація проводиться в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького. Тут готують фахівців з міжнародних відносин, історії та філософії, політології, державного управління та адміністрування тощо. Саме ці молоді люди відбудовуватимуть Україну і житимуть у ній після війни, - додав він.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору