Очільник Черкаської обласної стоматологічної поліклініки Ярослав Коваленко працює в цій галузі вже чверть століття. Він говорить, що нині не найкращі часи для стоматології в Черкасах. Проте лікар переконаний, що Україна в майбутньому може зайняти нішу медичного туризму.
Про те, як зараз працює обласна поліклініка, з якими проблемами лікарі зіштовхнулися під час повномасштабної війни та з якими найпоширенішими проблемами до них приходять пацієнти Ярослав Олександрович розповів журналістам “Про все”.
"У людей зменшилася купівельна спроможність. А вартість послуг через курс долара зросла"
Головний лікар говорить, що зараз вся стоматологія платна.
- НСЗУ покриває лише невідкладну допомогу. На одну людину це 123 грн, а лише анестезія коштує 130. Ця історія невиправна. Ці 123 гривні приймаються на рівні Кабміну, а де вони беруть ці розцінки - невідомо. А поліклініка заходить в борг, тому що насправді допомога коштує дорожче. Стоматологія працює тоді, коли в людей є гроші. Тому що це досить затратна галузь медицини. Навіть в Америці чи Європі держави не можуть покривати стоматологічні послуги - тільки страхова медицина, - розповідає лікар.
Зараз поліклініка має близько 400 тисяч гривень боргу.
- Пацієнтів у нас небагато порівняно з тим, що було раніше. Але така тенденція по всій стоматології в Черкасах. У людей зменшилася купівельна спроможність. А вартість послуг через курс долара зросла. Адже 95% розхідних матеріалів - імпортовані, - каже Ярослав Олександрович.
За 10 місяців цього року обласна стоматполіклініка прийняла 21 808 пацієнтів, з них 40,3% - жителі Черкас. Близько 750 пацієнтів - військовослужбовці.
- Ми реєструємо військових, спочатку їх лікували безоплатно, тобто коштом поліклініки, тому набіг великий борг. Не може бути безоплатного лікування, хтось за це має заплатити. Або держава, або ОТГ, або поліклініка заходить в борг. На волонтерських засадах ми робимо. Але це не офіційна політика. Пільги є лише в протезуванні найпростішими металевими зубами учасникам бойових дій. І то це в межах фінансування. Виділили нам якусь суму і ми за ці гроші можемо щось зробити, - додає Ярослав Коваленко.
"Якщо до зуба доторкнувся стоматологічний бор, то рано чи пізно до нього доторкнуться і щипці"
У поліклініці надають практично весь спектр стоматологічних послуг: лікування, протезування, вирівнювання зубів, хірургічні послуги, наприклад, встановлення імплантів, лікування ясен.
- Ціна залежить від ступеня складності ситуації або давності проблеми. Якщо людина ніколи не лікувалася, то звісно їй буде дорожче, - говорить пан Ярослав.
Одні з коштовних послуг - імплантація та протезування. У поліклініці навіть можна зробити вініри.
- Багато хто чув це слово, але не всі знають, що це. Вініри - найменша форма втручання в ротову порожнину з найбільшим естетичним ефектом. Що вони роблять: змінюють форму та колір зубів. Фактично це тоненькі та крихкі “скоринки”, які приклеюються на зуб зверху. Сам зуб препарується, тобто спилюється, тільки в межах емалі, менше міліметра. Вініри дорожчі, ніж металокерамічна коронка. У них зовсім інша вартість матеріалів та робити їх набагато важче, - говорить лікар. - Але до вінірів, як і до всього, є свої протипоказання. Не всім можна зробити. Вони ставляться практично на здорові зуби. Якщо видалений нерв чи ще щось - йдеться вже про коронку. Також багато залежить від прикусу. Гарантійний термін вінірів, як правило, рік. Але є ще таке поняття як термін використання. Він залежить від того, як ви ставитеся до гігієни. Якщо ви не слідкуєте належно за ротовою порожниною, термін використання буде меншим.
Ярослав Олександрович зазначає, що зуби, які мають якісь ортопедичні конструкції, тобто протезування, вимагають більше часу для гігієни.
- У нас є така приказка: якщо до зуба доторкнувся стоматологічний бор, то рано чи пізно до нього доторкнуться і щипці. Краще зуб взагалі не пиляти. Але якщо ви хочете вініри, то втручання насправді мінімальне, набагато менше ніж обпиляти зуб під коронку. Проте якщо людина витратить великі кошти, але не буде дотримуватися гігієни, ця вся естетика триматиметься не довго, - додає він.
"Головне завдання зараз - втримати поліклініку на плаву"
Ярослав Коваленко прийшов на посаду очільника поліклініки в червні цього року. Каже, що першочергово вважає себе кризовим менеджером.
- Моє завдання - зменшити видатки і збільшити прибуток. От над цим я працюю. У воєнний час не зовсім безпечно розпочинати якісь нові технології. Їх можна впровадити, але вони можуть виявитися непотрібним і ми просто втратимо гроші. Це буде економічно недоцільно.
Проблеми є і з матеріально-технічним забезпеченням.
- Поліклініка на рік має замінювати десь три стоматологічні установки. Це крісла, світильники тощо. Ми, на жаль, такої можливості не маємо, немає коштів. Тому ремонтуємо те, що є. Добре, що в нас є гарний майстер. Він усе тримає в належному стані. Загальну медицину зараз дуже підкріплює гуманітарна допомога. Ми також отримували, але якщо брати наші закупи, це навіть не 10%.
Проте стоматолог каже, що Україна в майбутньому може зайняти нішу медичного туризму.
- Коли ми переможемо та станемо повноправною частиною Європейського Союзу, то в нас буде значно дешевше лікувати зуби, але за якістю нічим не гірше за країни Європи. До 2014 року, і частково після, у нас були такі туристи. Переважно - наші заробітчани або вихідці з України чи пострадянських країн, які живуть за кордоном, - розповідає він. - Як правило наші жінки робили у нас зуби, поверталися на роботу назад в країни Європи, і вже іноземці в них дізнавалися, де вони робили такі гарні зуби ще й за таку ціну. І потім уже самі іноземці приїздили в Україну за стоматологічними послугами. У мене особисто були такі випадки, навіть вивчив деякі слова італійською.
Ярослав Олександрович говорить, що головне завдання зараз - втримати поліклініку на плаву.
- Бо багато аналогічних закладів по Україні закрилися. Зараз треба жити далі й не понизити ту планку, яка була. Переможемо - тоді буде в нас і медичний туризм, і щось нове робитимемо. А ще до війни ми закупили обладнання, щоб лікувати дітей та дорослих, які цього потребують, під наркозом. Наприклад, з ДЦП чи психічними хворобами. Але наскільки важко оформлювати ці всі документи, що зараз ми ще чекаємо.
"На жаль, здоров’я не завжди можна купити за гроші. Навіть стоматологічне"
Найпоширеніша проблема, з якою люди звертаються до стоматологів - коли не можуть їсти, бо їм не комфортно, говорить Ярослав Коваленко.
- Тому найчастіше до нас приходять ставити пломби, робити реставрації. Найпоширеніша послуга - пломбування зубів. Якщо людина прийшла раніше, поки зуб не болить, пломба коштуватиме 500-700 грн, якщо треба видаляти нерв - це вже буде мінімум втричі дорожче, - каже він.
А найпоширеніше стоматологічне захворювання наразі - карієс, розповідає лікар.
- На його появу впливають декілька факторів. Перш за все, бактерії, які виділяють молочну кислоту. Вона діє на емаль зуба, відбувається демінералізація. Потім туди приєднуються інші бактерії. Впливає також спадковість, - говорить стоматолог. - Найгірше для зубів - це кондитерські та хлібобулочні вироби. Бо це таке в’язке середовище, яке залишається на зубах і де можуть легко розмножуватися мікроорганізми.
Лікар зауважує, що стоматологічне здоров’я людей залежить від їхніх батьків, від того, як їм з дитинства прищеплюють важливість гігієни.
- Треба за всім дбати замолоду. І саме стоматологічне здоров’я людей залежить від їхніх батьків. Наскільки вони в дитинстві за цим дбали. Є така розповсюджена думка, що якщо в мене є гроші, зараз я нічого не буду робити, а потім прийду і за раз все зроблю. На жаль, здоров’я не завжди можна купити за гроші. Навіть стоматологічне. Треба починати з мінімального. Своїх дітей водити безоплатно в дитячу поліклініку.
Для того, щоб зуби залишалися здоровими потрібно дотримуватися гігієни, здорового способу життя та двічі на рік відвідувати стоматолога.
- Чистити зуби після кожного прийому їжі не потрібно, це не обов’язково. Але, звісно, гірше від цього не стане. Але полоскати водою чи ополіскувачем слід. Безумовно, потрібно чистити зуби двічі на день по 2-3 хвилини. Також варто обмежити вживання кондитерських виробів, карамельок. Це те, що дітям давати взагалі не можна. Краще з’їсти шоколад уже. Або дати халви, вона досить корисна.
Також він зазначає, що куди важливіше тривалість чищення зубів, ніж вартість зубної пасти.
- Дорогі та дешеві зубні пасти безумовно відрізняються. Є пасти, в яких доведений клінічний результат. Але, щоб його довести, потрібно провести безліч досліджень і це дуже дорого. Це можуть дозволити собі лише великі виробники. Має значення те, як ви чистите зуби. Якщо ви візьмете стару щітку, найдорожчу і найкращу пасту та будете нею 20 секунд чистити зуби - то ефекту не буде. Краще взяти дешеву нову щітку і пасту та чистити 3 хвилини, результат буде набагато кращий, - говорить Ярослав Коваленко.
Інга Голик
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram