Днями у Черкасах, за ініціативи відомої екоактивістки Людмили Ткаченко пройшов круглий стіл, присвячений проблемам екології в Черкаській області. Окремим питанням, на якому громадська діячка акцентувала увагу, стала інформація про незаконні земляні роботи, які ведуться біля села Сердегівка Шполянського району, і , буцімто, внаслідок яких у місцевих жителів зникла вода у криницях.
- До мене звернулися жителі с. Сердегівка Шполянського району. Вони стверджують, що група підприємців незаконно розриває верхні шари ґрунту та відкриває джерела. Відбувається це внаслідок масової вирубки дерев у яру, який розділяв села лісосмугою. Джерелами в свою чергу наповнюються незаконно викопані водоймища, в наслідок чого в селах зникла вода з криниць.Жителі обурені, говорять, що зовсім залишились без води, та нічого не можуть вдіяти тому, що безсилі проти бізнесменів, - зазначила Людмила Ткаченко.
«Про все» вирішило з’ясувати, чи насправді село Сердегівка перебуває на межі екологічного лиха та чи дійсно вода з колодязів зникла через вирубку дерев у яру.
Наш кореспондент зустрівся з сільським головою Сердегівки Людмилою Зеленько, яка розповіла, що яр між Сердегівкою та Терешками тривалий час був захаращений заростями американського клену та верби. Річка, що через нього протікала, замулилась, обміліла та практично припинила своє існування.
- Тому мешканці нашого села звернулися до керівництва ТОВ «Оттава» Андрія Скрипника, яке обробляє поля біля Сердегівки, з проханням очистити яр та розчистити річку, - зазначає пані Людмила.
Вона зазначає, що про невдоволення жителів села вона чує вперше, адже жодних проблем від утворення ставка у села немає.
- Щодо відсутності води в колодязях, то цього року було дуже засушливе літо - жодного дощу. І оскільки така ситуація триває вже три роки, то я не можу відсутність води у колодязях пов’язувати із появою ставка, - говорить Людмила Зеленько.
У свою чергу керівник місцевого підприємства ТЗОВ «Оттава» Андрій Скрипник, який здійснював роботи по розчищенню яру, переконує, що діяльність підприємства не могла призвести до зниження рівня води у криницях. Адже всі роботи проводились згідно дозволу.
- До нас звернулись жителі Сердегівки, щоб ми прочистили річку. Ми це й зробили. Звільнились джерела, і у річці з’явилася вода. Вона почала збиратись в природню улоговину, і з часом там утворився ставок, - розповідає Андрій Скрипник. – Більше того, ці джерела почали живити ще одне озеро, яке знаходиться у самому селі, і раніше було практично висохлим.
Крім того, за його словами, яр, який розділяє Сердегівку і Терешки, не є і лісосмугою, про що заявляла у своєму звинуваченні екоактивістка. Територія, яка очищалася, взагалі є частиною земельних паїв.
- З обох боків річки є поля - людські паї, які ми орендуємо для сільськогосподарського виробництва. Тут 7 чи 8 паїв, виділених нам Держгеокадастром. Однак виявилося, що ярок зачепив ці земельні наділи. Тож виходило так, що частину землі ми використовували за сільськогосподарським призначенням, а частина паїв поросла чагарником. Тому ми й почали розчищати цей чагарник для подальшого цільового використання виділеної нашому підприємству землі, - пояснює підприємець.– Що ж до звинувачень, що у людей пропала вода через річку, яка протікає у яру, то вони, м’яко кажучи, не відповідають дійсності. Адже вже протягом кількох останніх років у Шполянському районі через посуху вода влітку опускається до критичного рівня. Звідси й проблеми з водою в криницях у мешканців села
Підприємець дивується озвученим звинуваченням. Адже, крім того, що мешканці Сердегівки самі попросили облагородити територію, від них вже надійшла пропозиція перетворити ставок на місце відпочинку.
- Навесні ми хотіли завершити роботи з приведення берега навколо водойми в пристойний стан. Вирубати чагарники, що там утворилися, прибрати сухостій. Хотіли, на прохання мешканців села, зарибити ставок, обладнати на березі місця для відпочинку, - розповідає Андрій Скрипник.
До речі:
Проблема зізниження рівнів ґрунтових вод, виснаження їх запасів, місцями до повного висихання свердловин та колодязів, фіксувалась по всій Черкаській області протягом останніх років.
Зокрема, за даними Гідрометцентру, торік Шполянщина опинилися серед районів із найбільшим падінням рівня води (разом із Кам’янським, Золотоніським, Звенигородським та Монастририщенським районах).
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram