Станція переливання крові потребує донорів

06 лютого 2018, 22:44

З 2002 року 1699 осіб у Черкаській області стали почесними донорами України. З3 з них отримали звання у 2017 році. Про це розповів головний лікар КП "Черкаська обласна станція переливання крові" Черкаської обласної ради Микола Клімов, пише  vikka.ua.

Фахівець занепокоєний тим, що останнім часом кількість донорів зменшилася.

"Кілька років тому, коли тільки розпочиналися бойові дії на Сході, ми спостерігали сплеск благодійності. Всі намагалися допомогти не тільки військовим, а й хворим, що потребують крові. Люди активно здавали кров. Тепер ми бачимо, що у суспільстві начебто настало психологічне вигорання. Здається, що люди втомилися. На щастя, торік проблем із забезпеченням крові у нас не було", – каже лікар.

За його словами, Черкаська обласна станція переливання крові має реєстр донорів, до яких за необхідністю звертається.

Аби привернути увагу до донорства, станція переливання крові вдається до різних заходів. У грудні 2017 року там провели місячник донорства "Здай кров – врятуй життя".

"За здачу однієї повної дози плазми людина отримує 250 грн. Офіційно в Україні особам, що здають кров, виплачують 50 грн на харчування. З 1 лютого ми на Черкащині вирішили за рахунок благодійних внесків збільшити ці виплати до 65 грн", – зазначив він.

На станції переважно збирають кров для хворих онкодиспансеру, перинатального центру, Третьої черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги  та інших медичних закладів.

"Щодня передаємо онкодиспансеру близько 10-ти доз крові та 10 доз плазми. Цю рідину крові не можна використовувати одразу. Плазму заморожують при температурі -35°С. Вона зберігається протягом 6-ти місяців і так проходить карантинізацію. Саме за цей час у ній виникають антитіла до СНІДу, у разі, якщо донор був інфікованим. Еритроцити зберігаються до двох тижнів при температурі +2С. Тромбоцити – 2-3 дні", – пояснив Микола Клімов.

Декого з донорів, що регулярно здають кров, лікар знає особисто. Серед таких – черкаський військовослужбовець Андрій Дудко. Чоловік має III групу крові з позитивним резусом і завжди здає її безкоштовно.

"Я почав активно здавати кров з 2013 року. Здав її вже близько 10 разів. Вперше мене спонукало прийти до станції переливання крові оголошення в інтернеті. У одній з місцевих груп у соцмережі прочитав, що 21-річній дівчині-студентці терміново потрібна кров. Потім став регулярно здавати. Хочеться бути корисним. Після самої процедури нормально себе почуваю. Перед тим же, як давати кров, важливо дотримуватися спеціальної дієти: не вживати алкоголю, жирного, випічку, копчене, смажене, молочне", – розповів черкащанин.

Організацією донорства у більшості країн світу займається Міжнародний рух Червоного Хреста. За здачу крові донори отримують від них символічну подяку і це вважається благодійною гуманітарною акцією. У США традиційно прийнято здавати кров у січні.

"Асоціації донорів та профспілки агітують здавати кров – там це шанований вчинок. Нещодавно ВОЗ та ЄС ухвалили рішення до 2020 року переконати населення, що вся кров здається донорами безоплатно. Для нашої країни це поки що малоймовірне впровадження", – розповів головний лікар.

Він зазначає, що почесним донором може стати людина, що здійснила 40 кровоздач (що дорівнює 18 літрам крові). Чоловіки можуть здавати кров 5 разів на рік, жінки – 4 рази. Почесним донорам, за словами лікаря, збільшують пенсію на 10%. Крім того, вони отримують цілу низку пільг. Серед них – додатковий вихідний.

У день здавання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є донором або виявив бажання ним стати, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності зі збереженням за ним середнього заробітку. Донори серед студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Додаткові пільги, що надаються донорам у зв'язку з систематичним безоплатним здаванням крові та її компонентів:

Донорам, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з захворюванням виплачується у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга цим донорам надається протягом року.

Учням професійних навчально-виховних, студентам вищих навчальних закладів, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25 відсотків встановленої у навчальному закладі стипендії протягом шести місяців. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання донора.

Протягом року після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості донори мають право першочергового придбання путівок для санаторно-курортного лікування за місцем роботи або навчання та першочергового лікування в закладах охорони здоров'я, що перебувають у державній власності.

Крім зазначених пільг, міністерствами та відомствами України, органами державної виконавчої влади регіонів, місцевими Радами народних депутатів, власниками підприємств, установ, організацій або уповноваженими ними органами для таких донорів можуть бути встановлені й інші додаткові пільги.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору