Снігу під стріху на Черкащині більше ніколи не буде, – Постригань

15 листопада 2017, 09:01

Останнім часом напередодні зимового сезону наших громадян лякають «аномально» холодною зимою, цього року навіть «найхолоднішою за останнє століття». Про те чи справдяться ці прогнози, чому улітку «цвіте» Дніпро, чим дихають мешканці Черкас та якою буде погода на Новорічні свята розповів головний синоптик Черкащини Віталій Постригань, пише "Дзвін".

–  Віталіє Станіславовичу, то чи є підстави довіряти так званим народним синоптикам та «страшилкам» з Інтернету? Чому наші люди ведуться на всілякі «аномалії»?

– По-перше відразу скажу про цю зиму. Ми проаналізували кліматичні показники та синоптичну ситуацію і не побачили жодних підстав, щоб чекати на аномально холодну зиму. Може, ці чутки це змова енергетичних компаній, які хочуть продати ліміти на газ, чи хтось велику партію шуб продати хоче.

Всі ці страшилки напряму пов’язані з так званими народними синоптиками. Зазвичай, це грамотні люди, з вищою освітою. Я вважаю, якщо ці люди мають якісь методики, як «вираховувати» погоду, – подавайте свої розрахунки у наукові структури, патентуйте. А не просто розказуйте, як за листям цибулі чи шкурою борсука можна погоду передбачати. Одного разу провели експеримент, після зими узяли газету із передбаченнями так званого народного синоптика, проаналізували. То, крім кількох співпадінь і загальних фраз, нічого не побачили. Але така мало перевірена і недостовірна інформація  викликає у людей масу різних емоцій і саме тому ЗМІ їх друкують заради рейтингів та аудиторії.

– Якщо говорити про «народних синоптиків», а чи довіряють синоптики професійні народним прикметам, що прогнозують погоду?

–  Народні прикмети можна розділити на два типи: перші, це ті, що прогнозують погоду за фізичними показниками, наприклад, «якщо уранці роса варто чекати на опади». Таким прикметам я довіряю. Інші: прикмети пов’язані з повір’ями, такі, навіть якщо випробовувалися на протязі багатьох років, зараз не спрацьовують. Особливо, якщо це прикмети і іншого кліматичного поясу. Наприклад, святкування «дня бабака». Це стара американська традиція, їх культура. Чого в нас бідну тваринку будити?

Особисто я не довіряю прикметам, колись раніше навіть кілька разів перевіряв, – не справджуються. Просто люди налаштовані на те, що їм потрібно в щось вірити. Як казав один драматург, «скажи людям, що на небі 30 трильйонів зірок і вони повірять, а напиши на лавочці «пофарбовано» і кинуться перевіряти»…

 Чи варто українцям боятися «парникового ефекту» та «глобального потепління»? Адже помітно, що за останні десятиліття клімат змінюється. Зима настає пізніше звичайного, влітку – затяжні дощі, буревії, град. З чим це пов’язано?

– Якщо говорити про глобальне потепління, то це не за рік два чи двадцять. Такі тенденції прослідковується мінімум за останні 100 років. Дійсно, останнім часом наші зими стали тепліші та коротші порівняно з серединою і навіть кінцем минулого століття. Можна сказати, що зими потеплішали на 1,3 градуси, а літо на 0,9 градусів. При цьому підвищення температури зумовило зменшення тривалості холодного періоду. Так раніше «весняна» погода розпочиналася в середньому з 15 березня, а останні в роки вже 28 лютого спостерігаємо весну.

Зазначу, що глобальне потепління клімату несе не тільки підвищення температури, але і збільшення природних аномалій – повеней, смерчів, ураганів, випадання граду.

І в той же час є й позитивні моменти. Наші зими вже можна назвати «європейськими». Коли впродовж сезону є 2 – 3 холодні періоди. Це, наприклад, дає змогу економити паливно-мастильні матеріали.  Зменшення снігового покриву, бо так, як казали наші бабусі, щоб «під стріху намітало», – вже не буде, і це дає можливість менше працювати комунальним службам.

Проте, постійні відлиги несприятливі мало сприятливі  для зимівлі озимини, часто існують умови для утворення і залягання льодової кірки на полях. Крім того, коли снігозапаси незначні – весняна повінь мало виражена, річки не мають достатнього живлення весною, що тягне за собою цілий комплекс наслідків у тому числі і їх обміління.

– Нещодавно обласний гідрометцентр повідомляв, що на Черкащині катастрофічно всихають малі річки. Яка причина цього та як зарадити обмілінню річок?

– Останні роки маємо значний дефіцит опадів. Цього року з весни по вересень у деяких районах області дефіцит опадів був 60–70% від норми. Крім того, збільшується кількість сухих та спекотних днів. Бо одна справа, коли дощ випадає на звичайний грунт, а інша, коли на розпечений і пересохлий. А за останні 25 років на Україні температура повітря в липні та серпні зросла на 2 або ж 2,5 градусів тепла.

Це велика проблема, бо в обласні є 1037 річок і багато ставків. В тому, що вони пересихають, є кілька чинників, це і природні цикли, і людська діяльність… Відразу зазначу, що в жовтні ситуація покращилася. Дощі на Черкащині випадали 150 – 250% від місячної норми. Також очікуємо ще опади і в листопаді.

–  Як зарадити обмілінню річок, розчищати?

–   Звісно чистити річки від сміття необхідно, також необхідно контролювати промислове вимивання піску, що змінює русла. Але, зазначу, при дефіциті дощів це не допоможе.

–   Окрім малих річок є проблема і з найбільшої водною артерією країни. Як зарадити щорічному цвітінню Дніпра?

- Цвітіння головної артерії країни викликано, у першу чергу, великою кількістю фосфатів у воді. Ці сполуки, потрапляючи у Дніпро, стимулюють ріст синьо-зелених водоростей, що призводять до масовою загибелі риби та значно погіршують якість питної води.

Гідрометцентр контролює якість дніпрової води у межах Черкас за 30 показниками. У цілому за рік береться близько 108 проб води. Результати спостережень свідчать, що з року в рік вода в акваторії Черкас забруднена вище норм азотом, фенолами, хромом, міддю, цинком і марганцем.

Вважаю, держава має обмежувати використання фосфатів у побутовій хімії, сільському господарстві, має контролювати стоки міських каналізацій, що без очищення скидаються у Дніпро.

–  Нещодавно ви висловились на підтримку петиції про встановлення на Митниці  пост контролю якості атмосферного повітря. Чи насправді повітря в місті є небезпечним для його жителів?

- В Черкасах чотири рази на добу на трьох станціях відбираються проби повітря. Петиція, яку ви згадали, є дуже актуальною. Адже коли проектувалася система дослідження повітря в місті, мікрорайону «Митниця» ще не було. Прибережна територія Черкас знаходиться під впливом бризових вітрів з Кременчуцького водосховища. Циркуляція бризових вітрів сприяє накопиченню в повітрі шкідливих домішок. А, як бачимо, мова йде про великий мікрорайон, де є школи, садочки, проживає велика кількість людей.

У рейтингу забруднених міст України Черкаси посідають 21 місце, це підвищений рівень забруднення. Найбільш забрудненими є центр Черкас та район Дніпровський.

Зазначу, що найбільш забрудненим повітря в місті було у 1988 – 1989 роках. Проте проблеми є і зараз. Є такі погодні ситуації, що сприяють накопиченню в повітрі шкідливих речовин, наприклад, під час штилю, сухої погоди. Рішенням виконкому Черкаської міської ради затверджений перелік підприємств, які повинні отримувати від Черкаського обласного центру з гідрометеорології попередження про несприятливі умови. У переліку підприємств – 28. Отримують наразі 8, решту це питання не цікавить, адже якщо погода сприяє накопиченню у приземному шарі повітря шкідливих домішок або забруднення вже зашкалює, вони повинні зменшити свої викиди. Цього ніхто робити не хоче, а у контролюючих органів до цього, напевно, руки не доходять.

Забруднене повітря в місті найбільше аміаком, формальдегідом та діоксином азоту.

–  Ми вже говорили про першолипневий буревій. Чи можливо спрогнозувати такі стихійні явища?

– Ми попередили про наближення буревію. Усі місцеві органи влади, ОДА, обласну раду, Черкаську міську раду, Золотоніську РДА (усього 61 адреса для попередження) були повідомлені. Маємо проблему, коли важко повідомити населення, особливо сільське. Раніше працювали радіоточки. Нині ж гостро стоїти питання про доведення інформації про надзвичайні ситуації до кожної людини. Мова навіть не лише про погодні катаклізми. В країні триває АТО, в Черкасах є потенційно небезпечні хімічні підприємства. Населення має знати, що робити, куди евакуйовуватися, що брати з собою, тощо.

Після буревію мені закидали, мовляв, чим би допомогло інформування. Ну, хоча б машину в гараж поставили люди, вікна позакривали, дітей без нагляду не лишали, тощо. Як кажуть, «попереджений значить озброєний».

Хоча, насправді з великою завчасністю такі надзвичайні явища важко спрогнозувати.

–   А взагалі погоду? Яка точність і завчасність ваших прогнозів?

– Я б сказав, що прогноз погоди – це вирішення складної математичної задачі з багатьма невідомими. Вірогідність прогнозу  на 1 або 3 доби – більше 90%. Межа з менш високою точністю 10 – 15 діб.

–  То прогнозу на Новорічну ніч не буде?

– Точно можу сказали: аномальних холодів очікувати не варто, зима буде помірно сніжною, матимемо різдвяні та водохресні морози. Аналізуючи багаторічні дані про погоду в Новорічну ніч за останні 60 років на Черкащині виявлено, що у більшості років (42%) спостерігалися слабкі морози, 32% – помірні, та 14% – сильні. Найхолоднішим був Новий рік у 1970 а найтепліший у 1982 з плюсовою температурою. А щодо снігу – то кожен 2-й Новий рік був без снігу, а кожен 6-й – зі значним сніговим покровом.

Про особисте

Керівник обласного гідрометцентру Віталій Постригань любить і займається спортом та не зловживає міцними напоями. Поряд з цим,  ніколи не займався політикою, не змінював політичні вподобання та не бігав по партіям.

«Ніхто не може дорікнути, що я був колись у якійсь партії. Навіть у часи «розквіту» «партії Регіонів» і всіляких «запрошень» я був серед трьох обласних керівників державних установ, які залишилися аполітичними. Розумію, що політика вимагає багато уваги. Хоча душа болить за те, що відбувається в країні, що гинуть на Сході хлопці».

Донька Віталія Станіславовича цього року пішла до першого класу.

«Я пізнаю цей світ разом із нею. Увечері разом переглядаємо пройдений в школі матеріал, складаємо зошити, книжки до портфеля».

Любить хороше кіно. Найулюбленніший фільм «Одного разу в Америці», ще «Хрещений батько», «2 + 1». Улюблені актори: Омар Сі, Роберт де Ніро, Аль Пачино.

Одна з останніх прочитаних книжок, що «зачепила» – «Послемрак» Харукі Муракамі. Хоче згодом перечитати її ще раз.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору