Документальний фільм про українського Мікеланджело, Іоанна Пінзеля, показали 11 травня в Черкаському художньому музеї. Його подивилися понад сотню черкащан, пише Gazeta.ua.
Галицький скульптор середини XVIII ст. Іоан Георгій Пінзель працював у майстерні графа Потоцького. За виконаня монументальної статуї святих Афанасія, Леона та кінної статуї святого Юра отримав винагороду 37 тис. золотих.
Скульптури митець вирізав із дерева липи. Лише статуя святого Онуфрія зроблена з каменю. Роботи зберігаються у Львові в музеї Пінзеля, краєзнавчому музеї Тернополя, Івано-Франківську та Бучачі, де він творив. Відомо про 52 витвори майстра. У приватній колекції мецената та підприємця Тараса Демкури знаходяться 2 експонати.
Я познайомився з творчістю Іоана Пінзеля 6 років тому, завдяки Борису Возницькому(директор Львівської галереї мистецтв. - Gazeta.ua). Він перший, хто звернув увагу на його роботи, почав збирати їх по селах. Подекуди вони були в занедбаному стані. Витягав їх з вогню, тому деякі скульптури без частин рук. Грузив дерев'яні статуї на мотоцикл і відвозив у схрон до Львівської академії мистецв. Ніхто не знає звідки Пінзель приїхав, але фактично реалізувався майстер в Україні", - говорить Демкура.
Захід провели за сприяння Благодійного фонду родини Демкур, дизайнери Івони Лобан та за підтримки департаменту з питань культури, національностей і релігії Львівської облдержадміністрації. Також на заході представили друге видання мистецького альбому Віри Стецько "Таїна Пінзеля".
"Коли ми поїхали представляти скульптури в Лувр, то зрозуміли, що немає альбому в якому були б упоряджені роботи. Я виділив 25 тисяч доларів на його створення та друк. Коли ми показали альбом на виставці, я зрозумів, що має бути системна промоція української культурної спадщини. Тому це ввійшло в правило. Куди б я не поїхав через бізнес, я завжди везу з собою цей мистецький альбом", - розповідає Демкура.
Також меценат згадав, що зі скульптурою святого Онуфрія пов'язана містична історія. Коли представники Лувра хотіли його забрати у Францію для постійної експозиції, на церкву в якій стояла ця скульптура зійшли кам'яні брили. Вони зруйнували півтораметрові стіни храму і зупинилися в міліметрі від мізинця святого Онуфрія. Селяни вирішили, що це знак і не віддали роботу.
"Транспортна компанія під час перевезення робіт у Францію оцінила кожну скульптуру в 1 мільйон євро. Зараз проводиться оцифровування робіт для друку на 3D принтері, що дасть змогу виставляти копії цих робіт по всьому світу. Дерево, якому більше 250 років – крихка річ. Ми не хочемо так ризикувати. Тому плануємо зробити копії, а хто хоче подивитися на оригінали – ласкаво просимо на Тернопілля".
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram