Коронавірус активно шириться світом, що робити першим, а чого ні в якому разі не робити, якщо ви підозрюєте, що захворіли на коронавірусну інфекцію. 10 топових порад від ТСН.ua.
Основні поради, якщо ви відчули перші симтоми коронавірусу.
Не потрібно виходити на вулицю
Якщо є основні симптоми коронавірусу, наприклад такі: висока температура; кашель; задишка (ускладнене дихання) не потрібно виходити на вулицю.
Вони можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом.
За останніми дослідження, першим симптомом нової коронавірусної інфекції COVID-19 – ще до кашлю або лихоманки – може бути втрата смаку, нюху або усього разом.
Тим часом, якщо у вас є нежить, температура 37 градусів або нормальна - краще просто залишатися вдома. Скоріше за все, це звичайна застуда.
Не треба йти одразу до лікарні
Якщо ви підозрюєте коронавірусну інфекцію не треба бігти у лікарню. Перший крок - це зателефонувати до сімейного лікаря та розповісти про свої симтоми. Лікар має вирішити, чи йти вам до лікарні чи лікуватися вдома.
Якщо у людини спостерігається погіршення стану - наростає задишка, симптоми пневмонії - кашель і біль у грудях, температура під 40 і не знижується, потрібно звертатися до швидкої допомоги.
Не треба спати в ліжку зі здоровим
Якщо у вас є коронавірусна інфекція, вам потрібно триматися від інших членів родини мінімум за 2 метри. Навколо ліжка поставити ширму, навіть з підручних матеріалів, не їсти з одного посуду, не спати на ліжку, прати одяг на високих температурах, часто провітрювати приміщення.
Важливо дезінфікувати всі горизонтальні поверхні, дверні ручки. Досить розвести у воді звичайну хлорку або будь-який інший хлормісткий препарат в пропорціях 1:10, обробити всі поверхні та протерти їх паперовою серветкою.
Не потрібно йти на роботу
Хворим на коронавірус потрібно відмовитись від будь-яких виходів на вулицю, крім крайньої небхідності.
Робота, магазин, громадський транспорт, торговельний центр, кінотеатр, ліфт - будь-яке скупчення людей у закритому просторі під забороною.
Не потрібно забувати, що вірус передається від людини до людини за такою схемою.
Не потрібно торкатися до будь-яких поверхонь без захисту
Інфікована особа передає вірус через кашель, чхання, позіхання - виділення слизової. Це означає, що будь-яка річ до якої торкнувся хворий може мати на собі вірус.
За даними вчених, коронавірус може жити на поверхні до чотирьох годин (мінімум) після того, як його туди помістили. Тому двірні ручки, кран, унітаз, вимикачі світла, тумбочки, ключі, посуд, техніка - під загрозою. Їх потрібно регулярно дезинфіковувати.
Що потрібно робити:
Самоізолюватись
Якщо ви відчуваєте симтоми схожі на коронавірус, або приїхали з країни, де вірус вже давно активно косить людей, перший крок - це самоізоляція.
Не контактуйте з дітьми та літніми родичами. Не торкайтеся їх руками, не цілуйте, а тримайте відстань.
Надіти маску
Як відомо, маску потрібно носити тому, хто хворий, щоб не заражати інших. Змінювати або знежаражувати маску потрібно кожні дві години. Коли вона на обличчі, не потрібно чіпати її руками.
Чхати і кашляти в лікоть, а не на долоні
Лікарі радять намагатися чхати або кашляти у внутрішню сторону ліктя.
Це допомагає запобігти поширенню вірусу. Чхаючи в долоні, люди тільки сприяють стрімкому поширенню мікробів.
Здати тест на коронавірус
Їх є два види: експрестести й ПЛР-дослідження. Для експрестесту у вас візьмуть кров з пальця та вже за 10 хв ви знатимете результат. Він покаже, чи є в організмі антитіла до вірусу. Але тут важливо знати, що антитіла з’являються лише на 5—7 день інфікування, тому вчені та лікарі не надто довіряють цьому виду тесту. Більше того, багато хворих коронавірусом мали негативний перший тест і тільки другий підтвердив захворювання.
Якщо експрестест підтвердить коронавірус, діагноз обов'язково перевірятимуть ще раз за допомогою ПЛР-дослідження, зразки аналізу відправляють до лабораторії, а результат буде наступного дня.
Говорити правду лікарям про поїздки за кордон
Не треба боятися лікарів, правильний діагноз - запорука правильного лікування. Більше того, коли ви можете бути хворим на таку небезпечну інфекцію і заражати сотні інших людей. Тому кажіть медикам правду, точно опишіть де ви були, з ким контактували, чи не знаходились поруч із хворими та які у вас симптоми. І хоча затверджених ліків від коронавірусної інфекції поки немає, багато хворих виліковуються від цієї хвороби. Наприклад, у Китаї за весь час пандемії від коронавірусу вилікувались 90% пацієнтів.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram