Що робити, щоб політична криза не перейшла в економічну, – Жуковська

10 лютого 2014, 12:14

Три події на минулому тижні визначили стан української економіки як критичний. Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings в п'ятницю оголосило преддефолтний рівень по зобов’язаннях нашої держави. Росія, вустами глави Мінеконорозвитку пояснила , що додаткових грошей для економіки України не буде. Національний Банк України вперше за останні три роки змінив курс долара попередньо витративши 1,7 млрд. дол. в січні в боях на міжбанку на його утримання...

Про це пише Почесний президент ПАТ "Азот" Валентина Жуковська у Facebook.

Політична криза переходить в економічну. Проте, відмінність економічної кризи в тому, що вона не визначає політичних прихильників за кольорамами - вона стосується кожного, і несе небезпеку для всієї держави.

Час політикам зробити прості, але ефективні кроки. Державі потрібен аполітичний, технократичний уряд, міністри в якому будуть діяти, не озираючись на рейтинги та принцип політичної доцільності.

Дискусії щодо великих та переможних завдань для цього уряду вже недоречні. У цього уряду буде одне, головне і надважливе завдання - взяти на себе відповідальність за проведення необхідних економічних реформ. І в першу чергу в державних публічних фінансах.

Архіважливим є питання фінансування соціальної сфера. Слід переглянути систему пільг та соціальних виплат. Залишити пільги та підтримку держави найбільш незахищеним, для інших провести остаточно монетизацію пільг. Однозначно слід відмовитися раз і назавжди утримувати за державний кошт депутатів всіх рівнів, судів та прокурорів. Прийшов час нарешті за 10 років позбавити цілу армію депутатів минулих скликань різноманітних пільг, які обходяться нашій кишені у десятки мільйонів.

Так само справедливо, без додаткової індексації, має нараховуватися і пенсія. Ненормально, коли у кризовій ситуації державні чиновники мають пенсії по декілька десятків тисяч гривень, а пересічні робітники, які 10 років працювали на «хімії», отримують лише декілька тисяч.

Друге - слід переглянути бюджет на 2014 рік. Головним питанням порядку денного - скорочення видатків. Сума для відновлення платоспроможності держави не буде критичною. Але цей крок потрібно нарешті зробити.

Реформування податкової системи. Прийшов час реалізувати на практиці принцип «багаті повинні платити більше» та ввести прогресивну систему оподаткування доходів фізичних осіб. Серед стабілізаторів ситуації - перегляд податкових пільг наданих підприємствам, повернення до оподаткування предметів розкоші (наприклад через збільшення ставки ПДВ). Щодо товарів соціальної категорії навпаки запровадити зменшену ставку ПДВ.

Четверте, дуже головне – слід навести лад в державних закупівлях. Не потрібно забувати що саме державні закупівлі свого часу витягнули США із Великої депресії. Головне, про що всі говорять вже не один рік - скасувати практику проведення тендерів із одним учасником. Ця практика – глибоко порочна, корупційна і є джерелом тіньової економіки.

Також прийшов час і для закінчення деструктивної боргової політики. Запозичення не змінили країну. Ця стратегія не змогла переорієнтувати промисловість на нові технології, не створила критичну кількість нових робочих місць, не підтримала малий та середній бізнес у необхідних масштабах. Навпаки, запозичення використовувались на підтримку штучної макроекономічної стабільності. Простіше кажучи - всі гроші проїдалися, підтримуючи ілюзію стабільності.

Не слід бути наївними, нинішня економічна криза суттєво відрізнятиметься від кризи 2009. Сьогодні Україна залишається сама зі своїми проблемами. Нам прийшов час зробити свою «домашню роботу» самостійно.

Знаю, що серед політиків є люди, які без ілюзій, професійно розуміють фінансовий стан країни. Сподіваюсь, що вони в силі переконати своїх колег щодо необхідності рішучих кроків в цьому напрямку.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору