Із 1 квітня в Україні збільшено тарифи практично на всі житлово-комунальні послуги. Ціни на електроенергію, газ та опалення для громадян зросли щонайменше вдвічі. Які саме цифри побачать черкасці у нових платіжках, на що тарифи зросли найбільше, а на що – навіть зменшаться, з’ясовував кореспондент vikka.ua.
Нещодавно Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) у рамках виконання Меморандуму з Міжнародним валютним фондом ухвалила рішення про значне підвищення тарифів. Воно здійснюватиметься поетапно протягом кількох років.
Наприклад, ціни на газ і тепло підніматимуть протягом двох-трьох років, а зростуть вони у 6-7 разів. Натомість вартість електропостачання зростатиме протягом двох років, і в підсумку збільшиться у 3,5 рази. Загалом тарифи підвищуватимуть кожні півроку.
Щоправда, для черкасців втішним може стати лише вартість квартплати. Її місцева влада планує не тільки залишати на старому рівні, а й навіть дещо знизити.
Отож, якими стали тарифи на житлово-комунальні послуги для черкащан із 1 квітня 2015 року:
Електропостачання
Ціна на світло вже з 1 квітня зросла майже на 20%. Загалом усіх споживачів поділять на три групи, залежно від обсягу споживання. Тож вартість електропостачання з 1 квітня 2015 року по 1 березня 2017 року становитиме:
– 0,37 грн. за кВт/год – до 100 кВт/год на місяць;
– 0,63 грн. за кВт/год – від 100 кВт/год до 600 кВт/год на місяць;
– 1,47 грн. за кВт/год – понад 600 кВт/год на місяць.
Водночас із 1 березня 2017 року тарифи визначено лише для двох груп споживачів:
– 0,9 грн. за кВт/год – із обсягом споживання до 100 кВт/год на місяць;
– 1,68 грн. за кВт/год – із обсягом споживання понад 100 кВт/год на місяць.
Крім того, НКРЕКП із 1 квітня запровадила в Україні так званий "нічний тариф". Він передбачає зменшення для населення тарифного коефіцієнта з 0,7 до 0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23:00 до 7:00 доби). При цьому норма застосовується у разі використання побутовими споживачами двозонного обліку електроенергії.
Газопостачання
Згідно з новими змінами, мінімальний тариф за газ для індивідуального опалювання або комплексного споживання зріс із приблизно 1,2 до 3,6 грн. за 1 кубометр за обсяг,спожитий до 200 кубометрів природного газу на місяць (включно).
Або ж – із близько 2 до майже 7,2 грн. (7,188) за 1 кубометр за обсяг, спожитий понад 200 кубометрів газу.
Однак у період міжсезоння – з 1 травня по 30 вересня – вартість газу також становитиме 7,188 грн. за 1 кубометр, незалежно від обсягів споживання.
Усі ці нові тарифи стосуються лише спожитого газу для індивідуального опалення, приготування їжі та/або підігріву води.
Опалення і гаряча вода
Із 1 квітня тариф на теплопостачання для населення, що мають лічильники, за інформацією КП "Черкаситеплокомуненерго", мав зрости удвічі. Якщо раніше він становив 300,96 грн./1 Гкал, то тепер – близько 601 грн. за Гкал (без ПДВ).
У зв’язку з цим вартість опалення може збільшитися майже вдвічі. Якщо до цього було 9,11 грн. за 1 кв. м житлової площі, то нова ціна може скласти в опалювальний сезон близько 17 грн. за 1 кв. м. Але новий тариф ще не затверджено, бо Нацкомісія ще розглядатиме тариф на надання послуг.
Однак, в останній день березня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг ухвалила рішення про підвищення тарифу на послуги центрального опалення для населення з 1 травня, а не квітня.
Ціни ж на постачання гарячої води по Україні в середньому зросли на 50%, однак у департаменті ЖКК міськвиконкому прогнозують, що якщо вартість теплопостачання зросте вдвічі, то і підняття вартості гарячої води слід очікувати теж на такому ж рівні.
Проте, якими точно будуть тарифи у Черкасах на ці дві послуги наразі важко сказати, адже Нацкомісія збирається коригувати тарифи для теплопостачальних підприємств різних міст лише цього тижня.
Водопостачання і водовідведення
Із 1 травня 2015 року тарифи на водопостачання і водовідведення для черкасцівпідвищать приблизно на 10%. Загалом, відповідно до ухваленого рішення Нацкомісії, підвищення тарифів на воду по Україні становитиме від 4% до 100%, залежно від конкретного водопостачального підприємства.
Якщо вірити порівняльній таблиці НКРЕКП, тарифи для черкасців будуть одними з найнижчих у країні. Зокрема комісія встановила для КП "Черкасиводоканал" такий новий тариф: якщо нині черкасці сплачують 6,35 грн. за 1 кубометр холодної води та водовідведення, то з 1 травня сплачуватимуть – 6,98 грн. Виходить, що вартість тарифу зросте на 9,92%.
Варто зазначити, що КП "Черкасиводоканал" під час розрахунку тарифів Нацкомісією потрапив до групи підприємств, що мають валютні кредити (11 підприємств), яким, окрім зростання електроенергії, до тарифу закладали ще й девальвацію гривні. Нагадаємо, "Черкасиводоканал" на сьогодні має кредит у сумі 12,3 млн доларів.
Квартплата і вивезення сміття
Вартість квартплати у Черкасах не лише не підвищуватиметься, а й може навіть зменшитися.
Як пояснив vikka.ua директор Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаського міськвиконкому Андрій Наумчук, із 1 травня послугу з вивезення крупно-габаритного сміття можуть вилучити з тарифу, за рахунок чого квартплата може зменшитися на 2-3%.
"Крупно-габаритне сміття пропонується вивозити лише в тому випадку, коли це сміття є, і за рахунок тієї особи, якій воно належить. Наприклад, якщо маєте бажання вивезти кудись свій диван, то платіть безпосередньо спеціалізованій фірмі за цю послугу в розрахунку на його вагу чи об’єм", – уточнив Наумчук.
Плата ж за вивезення побутового сміття збільшилася на третину. Якщо раніше ця послуга обходилася одному черкасцю приблизно в 6 грн. на місяць, то тепер йому доведеться викласти – 9 грн.
Субсидії
У Кабінеті міністрів придумали певний "бонус", який має дещо заспокоїти прогнозоване обурення громадян різким підвищенням вартості комунальних послуг – житлові субсидії.
Уряд, внісши зміни до Порядку призначення житлової субсидії, спростив умови подачі документів на їхнє отримання, а також дозволив отримати пільги фактично всім українцям.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram