Повільними і обережними кроками українська економіка намагається пройти світову кризу, наслідки якої боляче вдарили по нашій країні завдяки додатковому згубному впливу неоголошеної війни, що триває на Сході.
“Покажи як ти можеш!” - це гасло виставки AGROSHOW Ukraine 2018 Черкащина щоденно втілює в життя, нарощуючи свій економічний потенціал. За даними облдержадміністрації в Черкаській області налічується 134 експортно-орієнтованих підприємства. «Черлис», «Beehive», «ТЕХНО», «Разек Черкаси» - розвиток старих та поява нових експортерів показують, що економіка Черкащини жива і має перспективи росту.
Проте перед цією хиткою економічною рівновагою майорить загроза загальноукраїнського масштабу: якщо держава не зможе знайти грошей на розрахунки з кредиторами і залучити $18 млрд, вона змушена буде оголосити дефолт. Україна має великий зовнішній борг, що перевищує 75 млрд. гривень, 40 млрд. з яких були накопичені за часів уряду Ю.Тимошенко та М.Азарова. Розрахуватися з ними без підтримки міжнародних фінансових інституції держава не може. Проте підтримка Міжнародного валютного фонду має свою ціну - збільшення вартості газу та її поступове встановлення на рівні 11 тис грн. за тисячу кубометрів.
Таке непопулярне в суспільстві рішення є запорукою підтримання співробітництва України з міжнародними фінансовими організаціями, чия кредитна підтримка утримує країну від оголошення дефолту.
Досвід інших країн - Росії в 1998 році, Аргентини в 2001-му чи Ірландії в 2010-му - показує, що оголошення про неплатоспроможність неминуче тягне за собою різку девальвацію національної валюти: ми можемо побачити долар за 50 грн.
Валютні обмеження, гіперінфляція, стрімке подорожчання товарів і послуг, заморожування соціальних виплат, зростання безробіття - найперші ознаки дефолту, який призупинить зростання економіки як мінімум на десятиріччя, і які кожен з нас може відчути практично негайно.
Проте причиною цих явищ стане не просто нестача грошей, а занепад економіки. Оголошення дефолту знижує рейтинги економічної привабливості країни в цілому. Іноземні кредитори і інвестори згортають програми співробітництва і підтримки.
Перший в області Золотоніський індустріальний парк, який було створено в минулому році, після відмови України платити по борговим зобов’язанням, не дочекається своїх інвесторів і існуватиме лише на папері. “Черкасиобленерго” та ПАТ “Азот” ще більше загрузнуть у своїх взаємних та особистих боргах, від яких їх не врятують жодні звернення сесій міської та обласної рад до уряду. Продаж "Черкаського державного заводу хімічних реактивів" не відбудеться і його потенціал остаточно зійде нанівець.
Що станеться з Черкаською економікою, якщо Україна оголосить дефолт? Як далеко область буде відкинута назад в своєму розвиткові?
Відкрите питання, на яке, сподіваємося, ми ніколи не дізнаємося відповіді.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram