
В окремих областях України фіксують масову появу сарани — шкідника, який харчується рослинами. У разі нестачі їжі ці комахи збираються у зграї і несуть серйозну загрозу врожаю, інформує "Суспільне. Черкаси".
Чому активізувалася сарана, чи загрожує нашестя цих комах Черкащині та як боротися з ними на полях і городах — Суспільному розповіла головна спеціалістка відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Юлія Голоборода.
Чому її стало багато і чим вона харчується?
Сарана — типовий поліфаг, тобто шкідник, який живиться багатьма видами рослин, проте перевагу вона надає злаковим: кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а ще — очерету, пирію тощо. Наразі масову появу сарани фіксують у південних областях України, зокрема, на Запоріжжі та Херсонщині. Також окремі повідомлення надходили з Одеської та Дніпропетровської областей.
Розвитку цього шкідника сприяють висока температура повітря, тривала посуха та наявність занедбаних земель поблизу фронту. Також вагомою причиною виникнення поточної ситуації в Херсонській та Запорізькій областях є екоцид із боку РФ — руйнація Каховської ГЕС та обміління водосховища внаслідок підриву росіянами греблі, і ведення бойових дій.
Розвиток сарани відбувається без стадії лялечки, а зовнішні ознаки личинок і спосіб їх існування мають схожість із дорослою комахою. Самка відкладає яйця в розпушений ґрунт на глибину близько трьох сантиметрів. Це відбувається у червні-вересні. Зимують яйця у верхньому шарі ґрунту, найчастіше у незораних ґрунтах. Відроджуються личинки у травні-червні, а період розвитку триває 35-55 днів.
Личинки мають п'ять поколінь. Вони поступово збільшуються у розмірах, перетворюючись на дорослу комаху. У спеку їхнє тіло випаровує велику кількість вологи, для заповнення якої сарана їсть рослини. З віком апетит у них зростає, особливо при підвищених температурах. Тоді ці комахи харчуються усіма наземними частинами рослини. У липні з'являються дорослі особини, які після спарювання приступають до кладки яєць.

Чи може сарана повністю знищити урожай?
Сарана може існувати двома способами: зграєвим і поодиноким. За одиничного способу вона веде малоактивний спосіб життя та відрізняється захисним забарвленням. Сарана ж стадного способу існування має більш яскраве забарвлення, добре пристосована до польотів і веде більш активний спосіб життя.
У самотньому способі комахи існують, коли вистачає їжі для збереження популяції. Якщо ж їжі бракує, сарана збирається у зграї. Найчастіше це трапляється тоді, коли сезон особливо посушливий та спекотний. У такому випадку вони виробляють похідне потомство, яке має суттєві зміни у зовнішності — у них збільшений розмір тіла і крил. Саме спалахи популяції похідних потомств і несуть найбільшу загрозу рослинам. Саранові можуть повністю знищити всі посіви в самі короткі терміни.
В Україні з родини саранових досить поширена сарана італійська, або прус, перелітна, або азіатська, та її підвиди: середньоруська, мароканська і різні види кобилок — блакитнокрила, темнокрила, біло-смугаста, чорно-смугаста, безкрила, лучна та інші, загалом до 20 видів.
На Запоріжжі нині фіксують, зокрема, появу єгипетської сарани, або як її ще називають єгипетського коника. Це один з найбільших європейських коників: дорослі самці виростають до 30-56 міліметрів завдовжки, тоді як самиці досягають 46-70 міліметрів. Їхнє тіло зазвичай сіре, коричневе або оливкове, а вусики відносно короткі та міцні. Гомілки задніх лап блакитні, а стегнові кістки помаранчеві. Задні стегнові кістки мають характерні темні мітки. Їх також легко впізнати за характерними очима, які мають вертикальні чорно-білі смуги. Передньоспинка має помаранчеву смугу та кілька маленьких білих плям. Крила прозорі, з темними мітками.
Чи загрожує сарана Черкащині масова поява сарани?
До Черкащини сарана ще не дісталась у великій кількості. Однак ситуація залежатиме від напрямку вітру, адже сарана здатна долати великі відстані саме за повітряними потоками. Тож фахівці закликають слідкувати за станом посівів та повідомляти про виявлення осередків шкідника.
Значення має також стан полів і заходи, які вживають аграрії — зокрема, своєчасне дискування восени, оранка, застосування засобів захисту рослин.

Хто має слідкувати за станом полів?
Згідно із законом, підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані проводити систематичні обстеження угідь, посівів, насаджень, а також продукції рослинного походження, сховищ тощо з метою виявлення заселення їх сараною. Особливу увагу необхідно приділити неорним землям, багаторічним травам та пасовищам поблизу посівів сільськогосподарських культур.
Куди телефонувати, якщо виявили сарану?
У разі виявлення особливо небезпечних шкідників необхідно негайно інформувати державних фітосанітарних інспекторів у районах, або управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області за телефоном: (0472) 63-05-27.

Як боротись із сараною?
Для захисту посівів від саранових рекомендують регулярно проводити моніторинг і при виявленні двох-п'яти екземплярів на квадратний метр стадних видів сарани (італійський прус, перелітна сарана) та 10-15 екземплярів на квадратний метр нестадних видів провести захисні заходи дозволеними та рекомендованими препаратами згідно з Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні з дотриманням правил їх застосування.
Захист посівів від саранових розпочинають за масової появи личинок першого віку. Основну масу личинок стадних саранових слід ліквідувати до закінчення розвитку третього-четвертого віків, а до окрилення саранчуків завершити хімічні заходи. Обробки проводять вранці та ввечері, коли комахи знаходяться на рослинах. При цьому необхідно дотримуватись регламентів застосування засобів захисту рослин та техніки безпеки.
Під час та після проведення винищувальних заходів із застосуванням хімічних засобів необхідно дотримуватись заборони випасу свійської худоби та птиці на цій території та території поруч. Бджолярам необхідно завчасно вжити відповідні заходи для унеможливлення отруєння бджіл.
У разі появи сарани на присадибних ділянках фахівці рекомендують проводити винищувальні заходи за допомогою побутових оприскувачів засобами захисту рослин, дозволеними для роздрібного продажу та використання населенням.
Які птахи їдять сарану?
Міжнародна практика боротьби з сараною включає і біологічний контроль. Це, зокрема, використання природних ворогів сарани, включаючи грибкові патогени, паразитів та хижаків. Цей підхід особливо ефективний для довгострокового контролю популяції.
Із птахів саранових винищують лелеки, шпаки, граки, качки, чайки.
Їдять їх і деякі комахи. Кубушки саранових знищують личинки наривників, яйця — личинки жужелиць із родів Calosoma та Amara. Яйця перелітної, італійської, марокканської сарани, темнокрилого, хрестового та інших коників знищують личинки мух бренівок.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram