Рідних не розлучатимуть із дітьми: у Черкасах відкрили асептичні бокси для трансплантації кісткового мозку

15 лютого 2023, 16:20

Фото: Черкаська ОВА

Всесвітній день День онкохворої дитини в Черкасах відзначили особливою подією. 15 лютого в Центрі дитячої онкології та гематології Черкаського обласного онкологічного диспансеру, завдяки підтримці благодійників, відбулося відкриття перших двох асептичних боксів.

Вони є вкрай важливими для лікувального закладу у плані проведення трансплантацій кісткового мозку. Відтепер, у Черкасах дітям вперше проводитимуть такі операції у спеціально обладнаних для цього приміщеннях. Тож онкохворі діти зі східних та центральних областей матимуть можливість лікуватись якісно та не втрачаючи дорогоцінний час.

До сьогодні маленьких пацієнтів в Черкасах лікували в дорослому онковідділенні. Наявність асептичних боксів не тільки дасть змогу лікувати онкохворих максимально вчасно та на більш якісному рівні, але й сприятиме розвитку інших вкрай важливих служб лікарні – лабораторії, реанімації, трансфузіологічної служби. Звісно, підвищить кваліфікацію лікарів онкодиспансеру.

Фото: Черкаська ОВА

Подібні асептичні бокси не є дивиною, наприклад, для клініки «ОХМАДИТ», що має велике відділення трансплантації кісткового мозку та для аналогічного відділення у Львові.

«Сьогоднішня подія – для тих, хто перемагає. Підсилення медичної сфери є дуже важливою сьогодні. Особливо, коли мова йде про наших дітей. Ми маємо думати про майбутнє країни саме в непростий для всіх час. Здоров'я кожного нашого громадянина – це надважливо», - поділився своїми враженнями під час відвідування асептичних боксів начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець.

Лікарі пояснюють, асептичний бокс і є складовою лікування. Під час нього пацієнту надається мегадозова хіміотерапія. Вона «спалює» все на своєму шляху. І в той період, коли пацієнту «підсажують» кістковий мозок, людина стає зовсім беззахисною перед вірусною та бактеріальною інфекцією. Бокси ж оснащені обладнанням, яке фільтрує повітря.

У ванній кімнаті, що межує з кожним окремим боксом, вода також проходить через спеціальні фільтри та обробляється ультрафіолетовим опроміненням. Тобто, створюються всі необхідні умови, аби убезпечити пацієнта в період найбільшої вразливості.

Фото: Черкаська ОВА

За словами завідувачки обласним лікувально-діагностичним гематологічним центром Черкаського обласного онкодиспансеру Олени Лукянець, раніше в онкодиспансері оперували трьох підлітків в дорослому відділенні. Але в ньому палати не були пристосовані для перебування матері разом із дитиною. Тому перевага надавалась саме підліткам, які могли перебувати самі в ізольованих палатах. Мамам доводилось лише стояти на посту і спостерігати за ними через спеціальне віконечко. Тепер же асептичні бокси дозволять не розлучати рідних з дітьми. І це має позитивно позначитись на процесі лікування.

На обліку в черкаському онкодиспансері зараз перебуває 270 дітей, що борються з раком. Вони отримують різні види лікування. Серед них є діти, що потребують саме пересадки кісткового мозку.

Олена Лукянець розповіла, яка колосальна робота була попередньо зроблена саме лікарями дорослої гематології. Вони першими в Черкасах почали робити операції з трансплантації кісткового мозку. Тепер навчають та консультують лікарів дитячого відділення.

«Асептичні бокси в нашому онкодиспасері розраховані не лише для пацієнтів до 18 років, але й для молодих людей до 26 років, що потребують європейського лікування та трансплантації кісткового мозку. У Черкаському онкодиспансері створені необхідні умови щодо проведення трансплантацій стовбурових клітин на високому європейському рівні. Ми маємо потужну лабораторію. Аналізи на деякі з показників раніше можна було зробити лише в Києві. Ми не маємо проблем з кров`ю та її компонентами та отримуємо будь яку групу крові в необхідній кількості 24/7, - доповнює розповідь колеги завідувачка обласним центром дитячої онкології-гематології Черкаського обласного онкодиспансеру Оксана Глухарева. - Ми маємо стратегічний запас щонайменше 13-ти найменувань ліків. Зокрема, антибіотиків та антигрибкових препаратів. Це все було придбано нашим закладом саме для потреб та безпеки пацієнтів. Наші лікарі чергують цілодобово. Важливо, що нині будується лінійний прискорювач. Він надасть можливість проводити раніше недоступні процедури, заради яких пацієнтам потрібно було виїжджати за межі Черкас. Поки він будується, хворих доводиться везти аж до Кропивницького. Загалом за 2020-2022 роки в нашому диспансері виконано 112 трансплантацій стовбурових клітин. У тому числі три дітям».

Тетяна Балякіна

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору