Реформа старшої школи: на Черкащині планують створити понад 80 закладів профільної освіти академічного спрямування

17 січня 2025, 14:29

Міністерство освіти і науки України в партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE організувало громадське обговорення реформи старшої школи та особливостей її впровадження у Черкаській області.

Реформа старшої профільної школи - це продовження впровадження нової української школи в старші класи, з 10 до 12-го, розповіла заступниця міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова.

- Це про сталість того, що було започатковано ще в 2017 році. Отже, ця реформа не може не бути впроваджена. Інакше тоді буде незрозуміло, як ті діти, які почали навчатися в 2017 році, мають навчатися в 10-12 класах, - зазначила заступниця міністра.

Суть реформи старшої профільної школи полягає в тому, що в майбутньому діти в 10-12 класах будуть навчатись в ліцеях, поділених на дві категорії: академічні та професійні.

- Навчання в академічному ліцеї здійснюватиметься з 10 до 12 класу, їхня мета - підготувати дитину до закладу вищої освіти з розумінням того, за яким фахом вона хоче навчатися. Така профілізація буде відбуватись вже в старшій профільній школі. Професійні ліцеї, які так само надаватимуть повну загальну середню освіту, це додатковий складник старшої профільної школи. Але, на відміну від академічного ліцею, тут учні готуватимуться до виходу на ринок праці. Іншими словами, дитина, окрім отримання повної загальної середньої освіти, відразу опановує професію. У такому випадку, якщо молода особа через певний час вирішить, що хоче здобути вищу освіту, це жодним чином їй не забороняється

Щоб забезпечити можливість вибирати профіль, необхідно створити середовище, в якому буде достатня кількість учнів, для того, щоб їх можна було об'єднувати в групи. Також потрібне матеріально-технічне забезпечення, говорить Надія Кузьмичова.

- Старша профільна школа – це про іншу організацію освітнього процесу і про матеріально-технічну базу, яка буде вже впроваджуватись і напрацьовуватись з цього року. Діти обиратимуть профіль, у межах нього предмети, які хочуть вивчати, а окрім цього, вибиратимуть ще й предмети поза профілем, які теж хочуть вивчати. Хочу зазначити, що профорієнтація має починатися не в 10 класі, а набагато раніше. І це один з концептів в цілому впровадження нової української школи. Профорієнтація має відбуватися в базовій школі, починаючи, насправді, хоч з 5 класу, але точно активно працюючи з 7-9 класу, - додає заступниця міністра освіти.

Повністю реформа старшої профільної школи в Україні стартує з 2027-го року.

- Станом на зараз ми проводимо активні навчання у пілотних закладах освіти. Також з цього року держава виділила субвенцію в сумі 2 мільярдів гривень, з яких 500 мільйонів - спрямовуються на облаштування закладів саме старшої профільної школи. І це означає, що ми вже робимо черговий крок в напрямку до впровадження цієї реформи, - каже Надія Кузьмичова.

Участь в громадських обговореннях в Черкасах взяли представники всіх територіальних громад області. Загалом, це вже 19-ті обговорення, які проводять в різних регіонах України, розповіла менеджерка проєкту DECIDE, заступниця голови  ГО DOCCU Валентина Полторак.

- Старша профільна школа вже довгі роки існує і в країнах Європейського Союзу, і в інших розвинених країнах світу. Немає її тільки в трьох країнах: серед них Білорусь і росія. Звичайно, ми не хотіли б у жодному разі орієнтуватися на ці країни. Діти, які проходили соціологічні опитування нашого проєкту, сказали нам, що вони хочуть навчатися в нових школах з новим обладнанням, з вибором профілів і предметів, і з можливістю визначити, з якою професією вони далі підуть у житті, - розповіла Валентина Полторак.

У Черкаській області заплановано функціонування 81 закладу профільної освіти академічного спрямування. Також на Черкащині нині функціонує 38 закладів, що здійснюють професійне спрямування старшої профільної школи, зазначив начальник управління освіти і науки Черкаської ОВА Валерій Данилевський.

- Ця реформа рухається вже на перший рік. У нас на Черкащині є чотири пілотні навчальні заклади, які вже випробовують нововведення на собі. Це два заклади в Черкасах та два у Смілі, - додав Данилевський.

Загалом реформа старшої профільної школи в Україні триватиме понад 10 років.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору