ПСЕР розбрату: чому в Черкасах активісти почубилися з владою через бюджет

15 лютого 2017, 12:23

13 лютого черкаські депутати на сесії міськради зі скандалом затвердили так звану ПСЕР на 2017-2019 роки. Активісти принесли на засідання колонки, гучно ввімкнули музику й навіть поштовхалися з міським головою біля трибуни. Таким способом вони намагалися завадити проголосувати за ПСЕР. Обурення в активістів викликало те, що ПСЕР намагалися затвердити, не узгодивши її з громадськістю, інформує Громадське ТБ: Черкаси.

Що таке ПСЕР?

ПСЕР (розшифровується як Програма соціально-економічного розвитку міста) – це документ, який визначає, як місто буде розвиватися в найближчий рік, на що витрачатимуться гроші платників податків – ремонт доріг, освітлення, утеплення, закупівля обладнання тощо. Цього року сума бюджету розвитку становить  більше, ніж 656 млн гривень.

Чому активісти проти?

«Усі попередні роки за ПСЕР депутати голосували один раз на рік, при цьому лише після громадських обговорень», – каже активіст ГО «Молода Черкащина» Артур Чемирис.

«Вперше цю програму розробили не на рік, а відразу на 3 роки. Тобто, в тому документі, що затвердили депутати, узаконено освоєння наших податків на 3 роки. За законом цей документ 20 днів мусив знаходитися на сайті міськради, щоб усі бажаючі могли з ним ознайомитися. Цього не сталося», – каже активістка Вікторія Феофілова.

Вікторія вважає, що недоцільно витрачати величезні суми, наприклад, на колесо огляду (9 млн грн) і Льодовий палац (20 млн) чи стелу «Я люблю Черкаси» (120 тисяч).

Найбільший спротив ухваленню програму розвитку Черкас на сесії чинили активісти ГО «Самооборона Майдану», «Автомайдан-Черкаси», «Правого Сектора» та черкаського обласного осередку партії «Національний Корпус». Вони принесли на засідання колонки, ввімкнули гучно музику й не давали виступати чиновникам мерії з трибуни. Почалася штовханина. Голова черкаського обласного осередку партії «Національний Корпус» Дмитро Кухарчук навіть поштовхався біля трибуни з міським головою Анатолієм Бондаренком.

- Враховуючи всі ці недоліки програми, ми запропонували депутатами обговорити їх і внести зміни. Вони не захотіли, і нам довелося блокувати трибуну. Депутати все одно проголосували, і цим показали повну некомпетентність, - заявив Кухарчук.

Серед депутатів теж були незгодні із такою програмою. Так, фракція ВО «Самопоміч» та ВО «Свобода» участі в голосуванні не брали.

- Депутати голосували за програму в письмовому режимі, а така процедура, на нашу думку, незаконна і не відповідає регламенту міськради. Фракція хотіла обговорити і зняти певні позиції в програмі. Стосовно конкретних придбань: придбання колеса огляду в мене особисто не викликає питань. Натомість у мене були претензії до закупівлі легкових авто для КП «Челуаш». Сумнівні і додаткові витрати на ремонт доріг вулиці Молоткова. Але найголовніша причина, чому «свободівці» утрималися, – відсутність обговорення, – пояснює голова фракції «ВО Свобода» в Черкаській міськраді Ярослав Нищик.

Обурило активістів і те, що цьогорічна програма виписана таким чином, щоб максимально уникнути будь-яких відкритих і конкурентних торгів за наші з вами гроші. Нагадаємо, обов’язкові електронні торги в «Прозорро» для допорогових сум Черкаська міська рада скасувала 17 листопада.

Близько 60-ти пунктів у ПСЕРі становлять суми до 1,5 млн грн. Ці суми менші за обов’язкові для проведення електронних торгів і пройдуть поза прозорими закупівлями. Загалом на такі придбання чи послуги хочуть витратити близько 300 млн. грн, порахували активісти.

Зазначимо, що в документі реально видатки прораховані лише на рік, а не на 3. Що це означає? А те, що депутати можуть протягом наступних років вносити будь-які зміни в цей документ, адже він уже ухвалений.

Процедура винесення на голосування ПСЕРу незаконна, – юристка

За Програму проголосували 32 депутати. Проте відбулося це не, як зазвичай (підняттям рук), а письмово, поіменно. Під акомпанемент гучної важкої музики депутати підходили до протоколу й особисто підписували його.

- Згідно з сайтом міської ради проект ПСЕР опубліковано 31 січня. Розглядати його мали б не раніше 20 лютого. До того ж, для бюджетних питань передбачені громадські слухання. Отже, було порушено процедуру винесення на голосування важливого для міста документу. Але саме голосування – законне, - зазначає юрист Черкаського обласного осередку Комітету виборців України Алла Юрковська.

Хто ж голосував за ПСЕР?

Депутати партій «Батьківщина», БПП «Солідарність», «Укроп», Партія вільних демократів, ВО «Черкащани». Загалом 32 депутати. Утрималися від голосування – «Самопоміч» і «Свобода».

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко називає голосування законним і вважає достатнім оприлюднення ПСЕРу на сайті ради:

– Регламенту дотримано: програма була оприлюднена на сайті і всі бажаючі могли її обговорювати з нами. Чи ми мусили запрошувати на обговорення кожного громадського активіста окремо? Це нормальна європейська практика – розробляти програму розвитку на кілька років вперед. Так, ПСЕР не ідеальний, бо ідеально спланувати, мабуть, не можна жоден бюджет. Однак тепер ми можемо почати капітальний ремонт у нашому місті, запустити в роботу не одну важливу програму, і зі спорту, і з підтримки молоді, розпочати створення кризового центру для жінок.

Лідер фракції «УКРОП» в Черкаській міській раді, яка голосувала за ПСЕР, Руслан Зоря запевняє, що час на внесення пропозицій та доповнень до Програми у громади був.

– Не забувайте, що перед виборцями відповідають саме депутати, а не громадські організації. Нехай вони переконують не депутатів, а виборців. Черкаська міська рада складається із 42 депутатів і міського голови. Особисто я не задоволений програмою. Але до її складу наразі входить депутатських 7 фракцій, кожна із яких має своє бачення на вирішення тієї чи іншої проблеми. Ми ніколи не матимемо ідеального бюджету, який на 100% задовольнить усі сторони, – каже Руслан Зоря.

Лідер фракції ВО «Черкащани» Павло Карась теж вважає, що запропонувати зміни в Програму міг кожен, адже вона розглядалася в міській раді два місяці:

- Прийнята програма не системна, але я не можу сказати, що вона не обговорювалася. Представники громадських організацій та ОСББ приходили із пропозиціями на засідання бюджетної комісії. Вони були публічними. Жоден із активістів не надав жодної пропозиції ані письмово, ані усно, - каже Карась.

А чи є на розвиток міста гроші?

Документ абсолютно не збалансований, адже суми 656 млн гривень в цьому році у місцевому бюджеті об’єктивно не буде, впевнені громадські активісти. Директорка департаменту фінансової політики виконкому Черкаської міської ради Наталія Джуган же визнає, що реальних грошей набагато менше – 430 мільйонів. Отже, видатків у ПСЕРі більше, ніж доходів. Грошей на всі комунальні підприємства фактично не вистачить. А це означає, що депутати самі визначатимуть, куди й кому виділятимуть кошти.

І що далі?

Активісти обіцяють оскаржувати рішення міської ради в суді. Вони не вперше судитимуться із міською владою. 8 лютого Соснівський районний суд визнав незаконним рішення депутатів про призупинення допорогових закупівель в системі «Prozorro». Однак суд скасував не тільки рішення про відміну допорогових закупівель, а й рішення про їхнє запровадження.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору