Щорічно свято 1 вересня у Черкасах відзначається великим попитом на живі квіти. Дарунок став уже традиційним за десятиліття, однак нині освітяни та батьки школярів підіймають етично-фінансове питання: "Чи необхідно дарувати букети квітів вчителям?".
Журналісти "Про все" опитали різні категорії містян - вчителів, батьків, дітей вчителів і викладачів університетів, чи необхідні букети квітів для святкування 1 вересня.
"Відбувальщина зі сторони батьків", - Сергій Кудактін, депутат Черкаської міськради
- У питанні квітів учителям, як, до речі, і в усьому іншому, треба мати відчуття міри. Якщо це поклик душі й бажання зробити приємність дійсно хорошому педагогу - то треба, звісно, дарувати. І не лише 1 вересня, і не обов'язково квіти. Пригощати вчителів смаколиками та кавою, дарувати книги, квіти, канцелярію - це загальносвітова практика данини поваги до освітян.
Що ж стосується традиції "без квітів 1 вересня на лінійку ніяк", то вона перетворилася на "відбувальщину" зі сторони батьків та не завжди добросовісну комерцію зі сторони квітникарів. 31 серпня продається купа поліетилену із зів'ялою квіточкою за ціною оберемку троянд. Батьки витрачають купу грошей, хоча цей "букет" уже увечері опиниться на смітнику. Невже це може бути проявом поваги до вчителя? Я так не вважаю. Тому я за квіти вчителям, але обов'язково від душі й не обов'язково 1 вересня, - впевнений Сергій Кудактін, батько двох дітей.
Нагадаємо, нещодавно Сергій Кудактін оригінально повідомив про своє розлучення.
"Квіти просто викидаються на смітник", - Людмила Бордунос, ексдепутатка ЧМР, юристка
- Дарування квітів вчителям ніколи не було обов‘язковим в розумінні законодавства. Квіти - це старий ритуал. Бо так заведено. А потім вони у великій кількості просто викидаються на смітник. І не дивно, бо часто дітям батьки купували квіти, лише б відбути. Вже зів‘ялі. На це також є причина - батькам накладно фінансово купувати гарні букети.
Якщо хочеться таки привітати вчителя з початком роботи, можна обійтися одним букетом від класу. Але і це, як на мене, не особливо доречно, оскільки буде професійне свято, коли дійсно варто вітати квітами. В нас і першого вересня як такого не буде, тож дітки просто гулятимуть десь класом. А квіти доньці купувати не буду, - запевняє Людмила Бордунос, мама двох дітей.
"Я на свята шурувала до школи з букетами", - Юлія Фомічова, медійниця
- Почну з того, що моя мама - вчителька. На всі "педагогічні свята" вона поверталася додому з оберемками квітів, які так оберемками і ставали в відра. Мою маму дуже люблять учні. І я теж на всі свята шурувала до школи з кількома букетами, щоб віддячити всім вчителям, які вкладали в мене знання і душу. Тепер я мама майже першокласниці. У батьківському чаті вже ведеться дискусія, скільки квітів дарувати. Наша вчителька без квітів точно не залишиться. І нічого в цьому поганого я не бачу. Головне - це має бути добровільно і від душі. Тоді це віддаляється від радянщини.
А ще мені подобалось, як замість квітів гроші віддавали на благочинність. Моя дитина дуже добра дівчинка. Знаю, що вона буде щаслива подарувати квіти чи щось інше своїй першій вчительці. Якщо це від душі, то чому б і ні? І так, я переконана, що справжні вчителі навчатимуть усіх однаково і з букетами, і без них, - зауважує Юлія Фомічова, мама двох дітей.
Раніше ми писали про 10 заповідей з основ сім’ї для доньки, авторка яких - Юлія Фомічова.
"Коли я дарував квіти, вчителька ледь не "фиркнула" - вони їй не сподобалися", - Валентин Чернявський, журналіст, ведучий "ЧеЗа?!"
- Зазвичай ми не даруємо персонально від родини квіти вчителям - хіба що якщо "скидуємося" грошима на спільний від усього класу. Зараз я проти цих всіляких квітів на 1 вересня, бо це якась дискримінація інших професій. Ми ж не ходимо й не даруємо квіти лікарям на їх професійні свята? Тим паче 1 вересня - це не професійне свято вчителів, для них існує інша офіційна дата, День вчителя. І якщо вже 1 вересня - це День знань, то, виходить, треба щось дарувати дітям - портфель батьки дарують, пенали, шкільну форму, краватку... Тому батьки й так викладаються на повну, щоб подарувати щось своїм дітям.
Я пам'ятаю випадок, коли ще сам ходив у школу. У батьків не було грошей купити букет квітів і дорогою в школу я зірвав оберемок на якійсь клумбі, бо не з пустими руками ж іти. І коли я дарував, то вчителька ледь не "фиркнула", їй не сподобалися мої квіти. Хоча, можливо, я коріння не обрізав. Але навіщо цей стрес, порівняння, чи ти гірший, чи кращий букет даруєш? - запевняє Валентин Чернявський, батько двох дітей.
Раніше ми розповідали про кілька експериментів Валентина у Черкасах. Один із них - спроба озеленити новий сквер вазоном. Однак рослину до ранку вкрали.
"Той букет потрібен не так вчительці, як дитині", - Євгенія Чернова, журналістка, багатодітна мама
- Минулого року ми здавали гроші від усіх батьків класу на один великий букет для вчительки. Ми здавали кошти на 3 букети, тому що було троє школярів. І кожна моя дитина йшла в школу і садочок із букетом (недорогим, чисто символічним). Я вважаю, що це не обов‘язково. Але вчу своїх дітей робити іншим людям приємно за будь-якої можливості. І той букет, як на мене, не так потрібен учительці, як моїй дитині. Бо він чи вона отримують радість від того, що щось подарували іншій людині, зробили приємно. Мої діти дарують квіти чи солодощі вчителям чи вихователям навіть на Дні народження, хоч це й заборонено.
Стосовно букета від класу - його зазвичай дарує одна дитина або кілька, здебільшого ті, батьки яких у батьківському комітеті. Вчителька дякує їм. Інші діти ніби осторонь - вони ж не розуміють, що то квіти від усіх. Цього року в нас п‘ятеро школярів і вони підуть у школу з букетами на 1 вересня. Звісно ж, якщо вчителі будуть дуже просити, щоб діти не несли в школу квіти, то ми послухаємося, але придумаємо щось інше, - каже Євгенія Чернова, мама десятьох дітей.
Детальніше про родину Євгенії Чернової, 10 дітей і щоденні проблеми можна почитати в матеріалі
“Люди нас не розуміють”: черкащанка розповіла, як це – бути мамою десятьох дітей"
"Жінки дуже довго пам’ятають неподаровані квіти", - Тетяна Бондаренко, викладачка та доцент ЧНУ ім. Б.Хмельницького
- Чомусь квіти для вчителя до Дня знань уже не перший рік поспіль стають предметом суперечок. Квіти – річ же не примусова, а бажана, неочікувана, сюрпризна, настроєва. Упевнена, що дарувальник отримує неабияке задоволення, коли добирає букет. Квіти – це своєрідний посередник між емоціями, намірами, почуттями того, хто дарує, і того, кому дарують. У цю мить ми ніби обмінюємося енергією краси, вдячності, любові та інших емоцій. Зараз є скільки романтичних і приємних способів їх вручення чи доставлення. Якщо людина має бажання подарувати комусь приємнощі, то навіщо зупинятися? Консервативні погляди не в тренді, але тут я схиляюся до традицій.
Мені як мамі приємно, щоб донька дарувала квіти вчителю або будь-якій іншій людині. Як викладач зізнаюся, що квіти в університеті стають рідкістю. Попри все, це особливі дні для викладача, коли студенти дарують квіти з нагоди професійного свята чи після іспиту та дякують за знання. Квіти відчувають, коли їх дарують щиро. Тоді, кажуть, вони довше зберігаються свіжими й не в’януть. Жінки дуже довго пам’ятають неподаровані квіти. Натомість учителі завжди пам’ятають квіти, подаровані учнями, - ділиться Тетяна Бондаренко.
"Кошти "на квіти" витрачаємо на екскурсії", - Зоя Вовк, речниця Нацполіції в Черкаській області
- Наші діти з батьками вже давно не дарують квіти - напевно, з другого класу. Ми даруємо або вазон (наприклад, орхідею), або кошти «на квіти» збираємо в одну касу і витрачаємо їх на екскурсії, - розповідає Зоя Вовк, мама однієї дитини.
"Витрачати кошти на квіти - недоцільно", - Ірина Ткаченко, засновниця альтернативної школи, підприємиця
- Моя донька не розпочинає навчання 1 вересня, тому саме в цей день ми не бачимо вчителів. Зустрічаємося трохи згодом і вітаємо один одного теплими обіймами і гарними щирими словами. Коли донька хоче, то вона сама робить якісь подарунки для вчителів або купує на пригощання щось смачненьке - те, що підніме настрій.
Витрачання коштів на квіти я особисто вважаю недоцільним. Коли хтось вирощує квіти у своєму саду, то тут такий подарунок вже має іншу енергетику, він буде доречний - це як подарунок, зроблений власноруч. Енергія, яка поєднує вчителя і учня, знаходиться не у квітах, а в серці. Тому краще щирі обійми, - розповідає Ірина Ткаченко, мама однієї доньки.
Нагадаємо, нещодавно пані Ірина перейменувала кішку на "Податкову" через її характер
Спілкувалася Аліна Євич
Раніше ми повідомляли, що Черкаських школярів і батьків запрошують на свято для першокласників.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram