Звільнений із російського полону командир рейдового буксира “Яни Капу” смілянин Олег Мельничук завітав сьогодні до Черкас, де зустрівся із керівництвом області та журналістами. Військовий розповів про своє перебування у російській в'язниці, звільнення з полону та плани на майбутнє. На зустрічі із Олегом був і наш кореспондент.
Анонсована представниками ОДА зустріч із моряком трохи затягнулася, оскільки перед прес-конференцією окрему зустріч з Олегом проводив очільник ОДА Ігор Шевченко у своєму кабінеті. Як повідомив вже під час заходу сам пан Шевченко, вони обговорювали особисті питання.
На початку заходу очільник області привітав моряка із поверненням додому та нагородив його пам'ятним знаком "За заслуги перед Черкащиною".
Сам Олег повідомив присутнім, що він наразі проходить реабілітацію після полону та відновлює своє здоров’я.
- Адаптація проходить добре. Є певні проблеми зі здоров’ям, але якщо треба знову захищати кордони держави, то я готовий, - каже військовий.
Крім того, Мельничук відзначив, що був вражений тою кількістю листів із України, які йому приходили, коли він був у в'язниці. З його слів, таких листів було близько 160. А от листи, написані українською мовою, російські тюремники передавали йому із затримкою.
- Дякую усім, хто підтримував мене, коли я був у полоні. Дякую за теплі слова у ваших листах - це була найбільша підтримка. Багато листів, я допускаю, мені так і не віддали. Тюремники передавали мені листи, які були здебільшого написані українською мовою, - повідомив моряк.
Мама Олега Лариса Мельничук розповіла, що писала сину листи з прихованим контекстом, оскільки боялася, що його можуть обмежити в листуванні. Зі слів пані Лариси, в своїх листах вона постійно писала, що в Україні роблять усе можливе для визволення його із полону.
- В Олега є брат, вони двійнята, з яким ми живемо у квартирі. Але щоб Олег розумів, що за нього боряться, я писала в листах, що, мовляв, «твій брат рубає дрова та носить воду”. Таким чином, я повідомляла йому, що про нього не забули і борються за його свободу, - каже мати військового. - Він любить море, а море любить його. Буду рада, якщо він й надалі буде служити.
На запитання нашого журналіста, в яких умовах він перебував в російській тюрмі, Олег Мельничук повідомив, що тюремники ставилися до нього із повагою. Однак, умови утримання, в яких він перебував, добряче впливали на психіку.
- Найбільшою проблемою була ізоляція. Камера моя була розмірами сім на три метри. Одну годину на день виходити на так звану прогулянку, яка проходила у такій самій камері тільки з загратованим дахом. А так, то користувався бібліотекою, читав книги. Зі своїми побратимами ми не бачились і не спілкувалися, окрім як в суді, розповів екс-полонений.
Військовий розповів і подробиці свого повернення додому. З його слів, він та інші полонені моряки до останнього не вірили, що їх повернуть додому.
- Одного разу до нас прийшли о четвертій ранку і сказали збирати речі. Тоді ми зрозуміли, що їдемо додому, але не вірилося до тих пір, поки не вийшли з літака, - зізнається Олег Мельничук. - Навіть у літаку, коли повідомили, що ми вже летимо над територією України, приходили думки, що раптом це якийсь жарт і наш літак зараз повернуть назад. Навіть, коли вже їхали автобусом через Київ, деякі хлопці мимоволі дивувались, побачивши українські номера авто. І вже згодом приходило розуміння, що ми в Україні.
На завершення, колишній полонений повідомив присутнім, що збирається отримати ще одну вищу освіту та після реабілітації продовжити військову службу там, де він буде потрібний.
Нагадаємо, 25 листопада Росія заблокувала прохід до Керченської протоки українському буксиру "Яни Капу" та двом катерам "Бердянськ" та "Нікополь". Для цього росіяни перегородили рух під Кримським мостом танкером та навіть вдались до тарану буксира прикордонним кораблем "Дон". Увечері того ж дня російські кораблі напали на них та захопили, при цьому поранивши щонайменше шістьох українських моряків. Капітан рейдового буксира “Яни Капу” Олег Мельничук, родом зі Сміли, на «суді» наполягав надати перекладача.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram