Президенти України і Румунії підписали Угоду, ідею якої підказав загиблий в АТО генерал-прикордонник з Черкас

22 квітня 2016, 12:40
Пам'ятний знак прикордонникам, установлений в Ізмаїлі на Одещині з ініціативи Ігоря Момота.

Пам'ятний знак прикордонникам, установлений в Ізмаїлі на Одещині з ініціативи Ігоря Момота.

У ході зустрічі президента України Петра Порошенка з президентом Румунії Клаусом Йоханнісом підписано договір про відновлення українсько-румунської президентської комісії. ”Україна та Румунія підписали Угоду про спільне патрулювання державного кордону, яка дозволить обом сторонам більш ефективно протидіяти корупції, контрабанді та нелегальній міграції” – акцентував увагу Петро Порошенко, коментуючи результати зустрічі з президентом сусідньої держави. Таким чином, втілено в життя на державному рівні ідею легендарного прикордонника Ігора Момота, який свого часу командував Ізмаїлським прикордонним загоном на кордоні з Румунією, опісля – Навчальним центро ДПСУ «Оршанець» під Черкасами, звідки з початком бойових дій вирушив на Донбасі, очолив мотоманеврену групу прикордонників і відзначившись ціли рядом перемог над ворогом, загинув у липні 2014 року в зоні АТО, інформує Козацький край.

Президенти України і Румунії під час підписання Угоди

Президенти України і Румунії під час підписання Угоди

Цитуємо уривок з книги Андрія Кравця «Генерал Момот: наш МІФ», виданої влітку 2015 року за сприяння голови Черкаської ОДА Юрія Ткаченка:

«…На початку 2000-х років багато хто пророкував жорстке протистояння України та Румунії – з-за нафти й газу шельфу острова Зміїний.

І конфлікт зрештою таки спалахнув – між політиками, чиновниками, дипломатами двох держав, але тільки не між людьми в погонах – прикордонниками Румунії та України.

Здавалося б, військових людей найлегше спровокувати на той конфлікт, але на території, якою опікувався Ізмаїльський прикордонний загін, чітко діяло правило: прикордонники по два боки Дунаю – не вороги одне одному.

IMG_90681

Так повелося саме завдяки Ігорю Момоту і його «таємним спецопераціям»… з футболу, коли прикордонники двох країн у вихідні регулярно збиралися то на одному, то на іншому березі для дружніх футбольних поєдинків.
Навіть два з чотирьох пляжів острова Зміїного з давніх-давен мають «контрабандистські» назви – Золотий і Бандитський. А при Момоту контрабанда різко пішла на спад, причому по всьому Дунаю.

Цікаво, що сам Ігор Момот все життя «колекціонував» військовий досвід усіх часів і народів і застосовував в усіх «гарячих точках», де служив: в Афганістані, на кордоні з Придністров’ям, де саме йшли бойові дії, під час масових заворушень на кордоні між Азербайджаном та Іраном, і зрештою, у зоні АТО на Донбасі в 2014 році. Тепер генерала вже немає серед живих, але його ідеї продовжують оберігати державні кордони України…

Андрій Кравець, автор книги про Ігоря Момота, під час презентації книги румунським прикордонникам у містечку Галац на Дунаї

Андрій Кравець, автор книги про Ігоря Момота, під час презентації книги румунським прикордонникам у містечку Галац на Дунаї

В Києві довго не розуміли, у чім секрет, а виявилося, що з ініціативи Момота на «несанкціонованих міжнародних переговорах» між ним і командиром румунських прикордонників було домовлено про створення спільних прикордонних патрулів.
Таке не визначено жодним статутом служби, не регульоване жодними міжнародними правилами, але в один і той самий патрульний катер сідали прикордонники як України, так і Румунії. І контрабандисти, які раніше могли вільно зітхнути, перетнувши фарватер на Дунаї в бік своєї країни, тепер таки затримувалися: на українському боці про затримання їм оголошували українські прикордонники, а на румунському – румунські…

За «самодіяльність» командира ізмаїльських прикордонників відчитали для виду, але зробили висновки, що приклад ізмаїльців треба брати всій Держслужбі у цілому…»

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору