Право на захист чи беззаконня: як відомі черкащани ставляться до легалізації зброї в Україні

15 серпня 2022, 13:54

Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський нещодавно заявив, що Верховна Рада України може вже найближчим часом прийняти закон про легалізацію зброї. 

Позиція МВС полягає в тому, що для захисту житла українці повинні мати право володіти вогнепальною зброєю, зокрема пістолетами. Проте у міністерстві виступають проти вільного носіння зброї в громадських місцях.

Журналісти "Про все" запитали відомих черкащан, як вони ставляться до легалізації зброї в Україні та які проблеми у цьому вбачають.

Депутат Черкаської міської ради Нарек Казарян - прихильник американської моделі легалізації, де держава максимально регулює, але все ж дозволяє громадянам як зберігати зброю вдома для захисту свого домоволодіння, так і носити її з собою для самозахисту.

"Я вважаю, що люди мають право на володіння, носіння та зберігання зброї для особистого захисту і для використання у різних ситуаціях, наприклад, такої, яку ми маємо зараз. Ми бачили це на прикладі Сумщини, коли просто озброєні мисливці та інші люди, які мають зброю, захищали свої села та міста від окупантів.

Я прихильник американської моделі, але з іншого боку ми бачимо там часті стрілянини в школах. Здається, що в такій державі як США рівень охорони таких закладів міг би бути вищим, ніж є у них зараз. Але в цілому я за легалізацію.

Я сам вже років 2-3 маю декілька видів зброї (травматичний пістолет та дробовик) і офіційні дозволи на неї".

Черкаський активіст, організатор “ГайдаFest” Денис Гайда вважає, що люди мають право на самозахист та підтримує легалізацію зброї.

"Далі - справа за експертами у цій сфері, аби все працювало нормально, враховуючи нинішні реалії в нашій країні та багато нюансів. У мене є багато друзів зі зброєю і я бачив, як вони стикалися з різними проблемами при отриманні дозволу. Хотілося б, аби ці процеси були простіші. Той, хто готовий вчиняти кримінальні правопорушення - уже має зброю. А той, хто може цьому запобігти, хоче себе захистити - не завжди має зброю", - говорить активіст.

Також Денис зазначає, що в країні має бути проведена правильна інформаційна політика щодо легалізації, аби люди розуміли, для чого зброя їм взагалі потрібна і як правильно нею користуватися.

"Має бути культура володіння зброєю, щоб люди цього не боялися. Деякі проти легалізації, бо немає чітких пояснень. Взяти приклад європейський країн, США - там все унормовано. Так, це був нешвидкий процес, але нам його теж потрібно пройти.

У мене зброї немає, але я думав про її придбання ще до початку повномасштабного вторгнення, а після початку - тим паче. Думаю, що з часом придбаю. Я сподіваюся, що закон про легалізацію приймуть, це буде простіше зробити і люди вже не так дивно сприйматимуть те, що в когось є зброя. Я з 2012-2013 років постійно маю з собою газовий балончик, але це не зовсім те, що допоможе у будь-якій ситуації".

Черкаська волонтерка Олена Почтарьова позитивно ставиться до можливої легалізації зброї в Україні.

"Я вважаю, якби у більшості з нас була зброя і змога захистити себе - все було б інакше, навіть під час нинішньої ситуації в країні. Якщо зброю видавати дійсно психологічно здоровим людям - все буде гаразд.

Якби була можливість, собі також би придбала. Але це ж також не просто для того, щоб вона була. Зброєю потрібно навчитися користуватися. Це дійсно дуже велика відповідальність. Тому зброя видаватися просто так не повинна, для цього в державі мають створити відповідні умови".

Секретар Черкаської міської ради Юрій Тренкін підтримує легалізацію зброї в Україні, проте із чіткими правилами для тих, хто хоче її отримати.

"Треба визначити перелік осіб, кому можна видавати зброю. Людина має отримати висновки різних експертів, зокрема психіатра та нарколога, не повинна мати судимостей. Якщо людина адекватна, в неї психічне та фізичне здоров'я відповідає нормам, вона пройшла відповідний курс володіння зброєю - то чому не видавати? Якщо говорити про нинішню ситуацію в країні, то це готовий захисник Батьківщини, який в резерві.

Я маю багато зброї, готовий за необхідності стати на захист родини, нашого міста та країни. Мисливську зброю маю вже давно, ще з повноліття, вмію користуватися нею".

Колишній співробітник СБ України Олександр Рибалка пояснює, що більшість злочинів стається без застосування вогнепальної зброї.

"Питання вільного обігу зброї давно назрівало. Навіть при існуючих обмеженнях ще до війни на руках у населення була велика кількість напівавтоматичної та мисливської зброї. При певних зусиллях це все можна було отримати. Найближчим часом прикордоння з росією перетвориться у відкритий фронтир і питання наявності зброї стоятиме дуже гостро. Обмеження, яке хочуть застосувати щодо зберігання виключно у помешканні та охорони лише приватної власності – скрип старих і незмащених шестерень радянського періоду. Тоді не вважалося, що вільні люди можуть мати зброю. Побоювання противників, що збільшиться кількість злочинів не відповідає дійсності. Насправді більшість убивств стається із застосуваням побутових предметів: кухонних ножів, сокир, лопат та вил. З початку інтервенції росії на вулицях було багато людей із незареєстрованою зброєю. Та навіть поліція визнає, що кількість злочинів впала до рекордного мінімуму".

Експравоохоронець досі так і не придбав власної зброї. Збирається це зробити після війни.

Військовий та журналіст Олександр Носенко також хоче вільного володіння зброєю.

"Якби в українців була можливість вільно володіти зброєю, то, можливо, росіяни так далеко б не зайшли. Тероборона перші дні була майже без зброї. Так, є люди, які мають незареєстровану зброю. Але ж вони її не застосовують без приводу. В нинішніх умовах українці мають бути озброєними. Це буде гарантією безпеки для кожної родини і чудовим стримуючим фактором для орків. Я - за вільне носіння зброї, адже це також додатковий фактор тиску. Носити при собі і демонструвати – різні речі. Звичайно, я захищатимусь, якщо зброєю хтось розмахуватиме. Тому потрібен чіткий механізм і правила цього всього".

Речниця поліції Черкащини Зоя Вовк не впевнена, чи потрібно зараз дозволяти вільний обіг зброї.

"Для того, щоб дискутувати про легалізацію зброї, для початку треба розуміти наскільки суспільство готове мати її вдома та нести відповідальність. Тут 50 на 50. Ті, хто готовий до цього, і так йде в дозвільну систему й без проблем оформлює, - вважає поліцейська. – Але є багато незареєстрованої зброї, яка потрапляє до цивільних невідомо як і часто використовується в негативних ситуаціях. Важко прогнозувати як буде, але, на мою думку, переважна більшість українців поки не готова. Поведінка нації має бути спокійною і володіння зброєю повинно бути для людей безпечним. Адже нерідко чоловіки, маючи у власності, наприклад, пістолети, в стані алкогольного сп’яніння на вулиці влаштовують конфлікти із погрозами їх застосування. Зброя - це відповідальність: не іграшка, не метод вирішення конфлікту. Зброя має захищати життя, а не відбирати. Особисто я не збираюсь купувати власну зброю ні зараз, ні після війни".

Начальник Черкаського рибоохоронного патруля Віктор Іванько володіє п’ятьма одиницями вогнепальної зброї.

"Українці, у критичний стан показали, що вони зброю використовують для захисту один одного. І це ж не те, що раніше її не було, а зараз появиться. Якщо не помиляюся, в нас зареєстровано близько 35 тисяч власників. Найбільше дискусій виникає з приводу короткоствольної зброї і найбільше противників – колишні чи теперішні працівники поліції, які самі є власниками нагородної зброї. То нехай би здали її і вже потім дискутували. От є багато тих, хто володіє «гумострілами». Але злочинів, які скоєні з їхньою допомогою, невеликий відсоток. Гадаю, закон про зброю розділить моменти, коли людина захищатиме своє життя чи своїх рідних від збройного нападу, то не нестиме за це відповідальності. Я маю 5 одиниць зброї: для захисту помешкання, тренувань і для мисливства".

Черкаська юристка Людмила Бордунос говорить, що підтримує закон про легалізацію, адже хоче придбати зброю собі.

"Будь-яка особа має право на самозахист. На сьогодні у нас так прописано законодавство, що купити зброю для самозахисту може тільки конкретно визначений перелік громадян. От я, наприклад, зараз не можу купити, тому що не підпадаю під цей перелік. Але я хочу, щоб у мене вдома була зброя і я могла нею захиститися у разі потреби.

Законопроєкт про легалізацію передбачає, що зброю не будуть видавати кому завгодно. Люди мають пройти відповідну медкомісію, стати на облік. Тому коли розповідають, що зброя "гулятиме" у алко- чи наркозалежних - це неправда.

Я собі хочу зброю, але поки не прийнятий цей закон, купити її не можу".

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору