Кожен депутат Черкаської міської ради має право мати до п’яти помічників. Вони, як, до речі, і народні депутати, працюють безкоштовно. Інститут помічників був запроваджений у 2010 році. Саме тоді міська рада затвердила Положення про помічників-депутатів. Ініціатором цього рішення став тодішній депутат міської ради від партії "Батьківщина" Юрій Оробець.
Нині в Черкасах на 42 депутати маємо 81 помічника. 6 депутатів взагалі не мають асистентів. Серед помічників – партійці, представники КСНів, чиновники, керівники бюджетних закладів, екс-депутати, родичі обранців чи близькі колег по фракції, пише Інфоміст.
Повноваження помічника
Помічник-консультант депутата міської ради має майже такі ж повноваження, що і сам обранець. Окрім, звісно, голосування на засіданнях сесії. Помічники можуть бути присутні на депутатських комісіях, отримувати проекти рішень, подавати від імені депутата пропозиції на комісії та під час засідання сесії, виступати, отримувати інформацію від чиновників.
Більшість помічників-депутатів допомагають своєму обранцю на округах, ведуть прийом громадян, сприяють жителям у складанні заяв, реєструють документи. Фактично, виконують "чорнову роботу" в полі.
За словами помічника депутата від "Свободи" Андрія Кучі Лариси Воропай, робота їй приносить задоволення, хоча і не є оплачуваною.
– Це і складання звернень, і співпраця в дні прийому громадян… Також допомагаю в роботі з виборцями. Разом із Андрієм працюємо на прийомі громадян, готували документи до міської ради щодо профтехучилищ. Відвідую засідання бюджетної комісії, сесії ради. Оскільки я ще очолюю громадську організацію, то багато роботи – це вивчення потреб громади. Про результати повідомляю свого депутата, – розповідає Лариса Воропай.
Депутат від Партії вільних демократів Тарас Коломієць переконаний, що інститут помічників треба зберегти. Хоча не можна примусити людей віддаватися громадській роботі на 100% безкоштовно.
– У мене є чотири помічники. Кожного з них залучаю по мірі необхідності і за наявності у них вільного часу. Приміром, Сергій Бащенко допомагав зі збором підписів по ремонту вулиці Чорновола. Юлія Бесараб ходить зі мною на прийоми громадян, була зі мною, коли я проводив зустрічі із мешканцями щодо проектів "Громадського бюджету". Готує документи, звернення і запити, – зазначає Тарас Коломієць.
Помічники Олексія Романова із "Самопомочі" розподілені за напрямками діяльності. Кожен з них опікується певним фронтом робіт. Приміром, Людмила Бордунос (у минулому скликанні була помічником депутата Володимира Халая – ред.) займається юридичним супроводом проектів рішень, запитів і звернень. Вона є одним із авторів рішення міської ради про запровадження в Черкасах системи електронних закупівель «Прозорро».
– Сергій Шмиголь відповідає за екологічний напрямок. Це його сфера діяльності. Віктор Коваленко опікується акціями, зустрічами з жителями тощо. Олександр Ткаченко займається з освітянами, батьківськими комітетами. Жодної копійки зарплатні мої помічники не отримують і всю роботу виконують виключно на громадських засадах, – розповів Олексій Романов.
А от інший депутат міської ради від "Батьківщини" Олексій Мельник шукає собі помічників. Обов’язкова умова – бути активними, цікавитися роботою міської влади, допомагати місцевим жителям. Правда працювати доведеться теж безкоштовно.
– У мене було три помічники. Нині один. Двоє склали повноваження. Артем Ківак більше зайнявся розбудовою молодіжного крила партії, а Володя Ткаченко переїхав у Київ. Нині шукаю собі помічників, яким буде цікаво працювати на громаду нашого міста. Але зазначу, що робота безкоштовна.
Із прицілом на вибори
Деякі помічники депутатів зізнаються, що для них статус "асистента" – це своєрідний плацдарм на наступні вибори, щоб балотуватися і ставати народним обранцем. 26 помічників депутатів минулорічного скликання балотувалися в міську раду цього скликання. Лише двом пощастило стати депутатами.
Зокрема, чинному депутату від "Свободи" Максиму Шилу. В минулому скликанні він допомагав уже екс-лідеру обласних «свободівців» Юрію Ботнару. Депутат-радикал Віталій Косяк у минулому скликанні підставляв плече депутату Сергію Кудактіну.
Депутати без «опори»
Шість депутатів міської ради не мають помічників. Жодного. А саме: Володимир Бурячинський (БПП), Сергій Одарич (ПВД), Ярослав Нищик (ВО "Свобода"), Костянтин Чернецький (БПП), Іван Косенко (ВО «Свобода»), Михайло Бінусов (позафракційний).
Ярославу Нищику помічники не потрібні. Каже: при потребі йому допомагають партійці.
– Ну, може комусь потрібні гарні посвідчення, а хтось колекціонує посвідчення – це невинні забави, тож хай буде. На щастя, це неоплачувані посади, – зазначив Ярослав Нищик.
У той же час у минулому скликанні Ярослав Нищик мав помічника. Ним був Сергій Фесенко.
Хто вони – помічники депутатів?
Представники КСНів
Якщо проаналізувати списки помічників, то чимало з них – це представники Комітетів самоорганізації населення. Переважно на тих округах, від яких обраний депутат. Як приклад, у помічниках Станіслава Лукирича (Радикальна партія) ходить Богдана Макаєва, секретар КСН "Соборний". Позафракційний Олександр Дишлюк має в помічниках Віру Мигаль, голову КСН «Калиновий». КСН охоплює територію площі 700-річчя – саме там, де округ Олександра Дишлюка. А от секретар цього КСНу Роман Мельничук є помічником іншого обранця – "батьківщинівця" Валерія Міняйла.
Помічником депутата від Партії вільних демократів Тетяни Чорнобіль є голова КСН "Соснівський" Ганна Демченко, а секретар цього КСН Микола Мохнар допомагає лідеру міських "УКРОПівців" Руслану Зорі. У той же час цей КСН територіально не входить до жодного із округів цих депутатів.
Родичі і близькі колег
Серед помічників трапляються і родичі депутатів. Так, депутату від ВО "Черкащани" Григорію Кузьменку допомагає Антон Григорович Кузьменко, а "черкащанину" Ігорю Кривошеєву – Роман Ігорович Кривошеєв. У "Вільної демократки" Тетяни Чорнобіль в помічниках – чоловік Іван Чорнобіль. У лідера "Черкащан" Івана Сухарькова – Маргарита Ігорівна Кривошеєва.
Допомагає Олені Шевченко від "Самопомочі" в її депутатській діяльності чиновник міської ради Олександр Гаврилов. А в помічниках секретаря міської ради Олександра Радуцького – колишній голова міської ТВК Анатолій Кошовий.
Екс-депутати
Серед помічників є і колишні депутати. Найбільше їх у голови фракції Партії вільних демократів Олександра Згіблова. Так, йому допомагають юрист Наталія Даньковська та економіст Олег Ліходькін.
– Колишніх депутатів не існує, – переконаний Олександр Згіблов. – Для мене допомога Наталії Даньковської та Олега Ліходькіна дуже неоцінена. Олег – економіст, фінансист, у минулому голова бюджетної комісії міської ради. Він дуже добре розбирається в питаннях формування Програми соціально-економічного розвитку, надходженнях і видатках бюджету. Наталія – юрист. Працювала у міськвиконкомі, в земельній комісії. Свій досвід і вміння вони передають молодому поколінню депутатів. І я вважаю, це правильно.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram