Пологи в Україні: скільки коштують і чому так дорого

13 серпня 2016, 18:29

vagitnist

Скільки коштує народити в країні, в якій медицина вважається безкоштовною, з'ясовували "Fakty.ictv ".

Народити можна, заплативши у середньому від 25 до 50 тис. грн. Хоча державі собівартість пологів обходиться у 4 тис. грн.

Виходячи з досвіду жінок, що народжували протягом останнього року, можна зробити висновок, що ціни на пологи зі "своїм" лікарем, піднялися рівноцінно загальній інфляції по Україні. Молоді мами, які народжували в період з 2010 по 2014 рр., зізнаються, що в середньому "подяка" лікарю становила від $20 до $100. До кінця минулого року ціна на пологи "за домовленістю" різко підскочила. Відтепер народити спокійно і комфортно (тут мова більше про моральний комфорт) в державному пологовому будинку можна від $500. Загалом, ця сума не озвучується, але передається з вуст в уста від тих, хто вже народжував у обраного лікаря. В середньому послуги акушера по Україні зараз обходяться майбутнім батькам в межах 10-15 тис. грн. Але все залежить від рівня пологового будинку і кваліфікації лікаря.

Є лікарі, які працють, так би мовити, "по совісті", тобто ціну собі не призначають, гроші беруть "хто, скільки дасть" і тільки після пологів.

- Моєму лікарю ми заплатили 12 тис. грн. Певної такси у неї немає. Вона нам так і сказала: "Сума, яку можуть собі дозволити заплатити лікарю у кожного різна. Так що, на ваш розсуд, - розповідає одна з жінок.У відділенні взагалі ніхто нічого не брав і не натякав.

Зверніть увагу, що мова йде про суму тільки для самого лікаря за звичайні фізіологічні пологи. Ускладнені і важкі пологи коштують на 30-50% дорожче. За партнерські пологи в деяких пологових будинках запрошують від 500 грн до $150. Крім цього, чоловік повинен обов'язково зробити рентген легенів, а іноді вимагають додатково здати аналізи (300-400 грн).

Внесок на благо

Благодійний внесок - це окрема стаття витрат з самого початку вагітності. Зі слів наших співрозмовниць, можна зробити висновок, що стати на облік у зв'язку з вагітністю оцінюється в середньому від 400 до 700 грн, залежно від міста та поліклініки. При чому, в обласних центрах часто цей внесок складає навіть більше, ніж у столиці.

- Основні побори, саме побори - це у районній поліклініці. Все за гроші, і з неприхованим презирством. З нас вимагали 400 грн "добровільного внеску", без яких-небудь паперів, бухгалтерії, особисто в руки завідуючої. В ПАГу (прим.ред. - Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НAMH України), де ми вирішили народжувати, теж за прикріплення 400 грн, але строго через бухгалтерію з усіма квитанціями, які треба зберігати до "закінчення сеансу". Плюс 50 грн при надходженні у відділення, - додає жінка.

Що кажуть в МОЗ України?

В міністерстві запевняють, що благодійні внески є не обов’язковими, а їх розміри визначаються кожною жінкою особисто. Вона, і тільки вона, вирішує питання надання благодійної допомоги. І може відмовитися від сплати, і це не впливатиме на відношення до породіллі та об'єм медичної допомоги.

До речі, надання добровільних внесків регламентується постановою Кабінету міністрів України, згідно з якою благодійні внески використовуються за напрямами видатків, визначеними благодійником. Якщо ви, як благодійник не визначили конкретні цілі використання цих коштів, шляхи їх спрямування визначаються керівником установи, відповідно до першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю закладу, відповідно до діючих нормативно-правових актів. Спитайте себе, а чи часто ви вказували призначення “добровільних внесків”?

Головний акушер Украини  В’ячеслав Камінський ствержує, що вагітні у нашій державі, згідно чинного законодавства, мають право вільно обирати пологовий будинок. У якому можуть відмовити жінці народжувати лише при відсутності вільних місць чи за наявності певного профілю в закладі (наприклад, інфекційна патологія, яка потребує ізоляції, тощо). Але насправді, ми маємо зовсім іншу картину:

- Я народжувала за власним бажанням у київському пологовому будинку №6. Йшла на безкоштовні пологи. І хоча у мене є прописка, ми 2 тыс. грн заплатили за прикріплення до пологового будинку, тому що хотіла народжувати саме тут, але він не відносився до мого району. І ще 1 тыс. грн потягнув список ліків. У подруги за договірні пологи дешевше все вийшло.

Так, згідно із законом, якщо ви йдете народжувати без грошей, обмінної карти і прописки, відмовити вам не зможуть. Яке буде ставлення? Співробітники пологових будинків кажуть, що зовсім зле не поставляться, псувати статистику лікарі не ризикують.

Про аналізи

З 6 по 11 тиждень вагітності для жінки починається найбільш напружений період в походах по лікарнях і лабораторіям, так збирається вся інформація про стан її здоров'я.

Обов'язкові аналізи:

загальний аналіз сечі; бактеріальний посів сечі; визначення групи крові і резус-фактора; загальний аналіз крові з визначенням кількості тромбоцитів; дослідження крові ВІЛ (перший аналіз); дослідження крові на сифіліс, HbS-а/г (перший аналіз), тест на наявність HBsAg (діагностика вірусного гепатиту В); мазок на цитологічне дослідження (визначення наявності або відсутності онкологічних захворювань).

Оскільки весь цей перелік досліджень, є обов'язковим, то не залежно від фінансового стану, кожна вагітна повинна мати можливість їх пройти. Тому ці аналізи вважаються безкоштовними. Найчастіше їх і здають безкоштовно.

Але є випадки, коли поліклініка направляє жінку в платну лабораторію, обґрунтовуючи це рішення тим, що "у нас цей аналіз не роблять".

Аналізи за показаннями (необов'язкові):

оцінка стану родових шляхів, наявність резус антитіл (якщо у матері Rh-, а у батька Rh+), проведення двогодинного перорального тесту толерантності до глюкози (ПТТГ) (при наявності факторів ризику гестаційного діабету).

За бажанням -  подвійний біохімічний тест, який дозволяє виявити наявність синдрому Дауна та інші врожденниу патологій у плоду. Відзначимо, що аналізи на ТОРЧ-інфекції до обов'язкових офіційно не відносяться, але без них та тесту на гепатит не візьмуть в пологовий будинок.

Все залежить від показань конкретної вагітної і порядності лікаря

Пологовий пакет

Включає в себе список необхідних речей для матері, новонародженого та батька, якщо він присутній на пологах. Все це обійдеться молодим батькам від 1,8 тис. до 3 тис. грн.

Окремо за списком, який вам надасть пологовий будинок, доведеться зібрати пакет необхідних ліків. У кращому випадку, це додаткові витрати до 500 грн. І добре, якщо дитині не потрібна медична допомога після пологів. Адже найчастіше все ліки для новонароджених також оплачують батьки зі своєї кишені.

Не варто забувати, що за окрему палату, присутність чоловіка або родичів, теж потрібно доплачувати - від 300 грн на добу і вище.

Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності Акушерство та гінекологія, професор В’ячеслав Камінський:

- Пологи, як і вся медична допомога в Україні, є безкоштовними, а в пологових будинках на прохання вагітних надаються орієнтовні списки предметів першої необхідності, які будуть використовуватись для побутових потреб, як в пологах, так і в післяпологовому періоді (пелюшки, одяг для роділлі та новонароджених, креми, олійки, рушники, тощо). Для вагітних із супутньою патологією та обтяжуючими факторами є потреба у додаткових медикаментах, які необхідні їм в пологах за призначеннями суміжних спеціалістів.

Скільки коштують пологи державі

Орієнтовна собівартість пологів коливається в межах 4-5 тис. грн.

Включає: витрати пологових будинків на утримання будівель, споруд то обладнання, в тому числі, медичного, виплату заробітної плати працівникам, а також медикаменти та вироби медичного призначення, які використовуються в пологах.

Підрахувавши всі витрати на пологи в державному пологовому будинку, молоді батьки все частіше стали замислюватися, а чи не простіше заплатити фіксовану суму в приватній клініці, де з самого початку забезпечений комфорт, увага, присутня впевненість в успішному результаті, фахівці якої будуть за ці гроші вести вас від зачаття до народження дитини.

Переваги приватного пологового будинку

Тут варто говорити виключно про Україну. У Чехії або Іспанії це питання не стоїть, державний сектор в цьому сегменті поза конкуренцією (ціна - якість). Можна навести аналогічні приклади і в інших країн, але всі ці країни буде відрізняти від України рівень доходів на душу населення. Ці країни просто значно багатші. Я не відкрию таємниці, якщо скажу, що "дешева" медицина - небезпечна медицина.

У нашому "українському випадку" мова йде, в першу чергу про кардинально різні рівні фінансування приватного і державного лікувального закладу. Пологовий будинок не виняток. У нас існує державна і приватна медицина, але у нас не існує некомерційної, безкоштовної. І це ілюзія для одних і популізм для інших. Прозорість у всіх відносинах (юридична, фінансова) - це серйозна відмінність приватних клінік.

 

 

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору