Поки місто економитиме газ – черкаські школярі місяць відпочиватимуть

05 листопада 2014, 10:51

1413558758_974575_1

Черкаські школярі цілий місяць відпочиватимуть узимку, а держава в цей час економитиме на енергоносіях. На щастя для самих учнів, гризти граніт науки по суботах їм не доведеться. Однак освітяни сумніваються в тому, що за місяць місто зможе суттєво заощадити газ, запровадивши зміни у навчальному процесі.

У кінці літа міський голова Черкас Сергій Одарич запропонував гнучко змінювати навчальний процес для того, щоб заощаджувати газ. Через останні події в Україні проблему теплозабезпечення міста за допомогою грошей і вчасних проплат за комунальні послуги не вирішити. Відтак Одарич «потішив» освітян і порадив бути готовими збільшити навчальне навантаження в теплі пори року (на початку осені та навесні), щоб збільшити кількість канікулярних днів узимку.

Освітні новації черкаські школярі вже побачили. Цьогоріч їхні осінні канікули тривали лише 2 дні – 27 і 28 жовтня. Хоча по суті діти відпочивали чотири дні, враховуючи ще два дні традиційних вихідних.

– 2 дні канікул – замало. Ані діти, ані вчителі не встигають відновити сили. А все-таки за роки навчання та викладання вже спрацьовують біологічні ритми, – розповідає вчитель іноземних мов Черкаської спеціалізованої школи №17 Наталія Анатоліївна.

Відправити дітей на зимові канікули освітяни планують із 31 грудня 2014 року по 30 січня 2015 року. Отже, саме за цей місяць місто хоче заощадити енергоносії. Однак…

По-перше, повністю знизити подачу тепла до мінімуму не вдасться, адже директори і вчителі шкіл продовжать ходити на роботу: будуть проводити педради, формувати навчальні плани. Відповідно, середню зарплату вчителям за цей місяць обіцяють зберегти. По-друге, не виключено, що під час зимових канікул у першій половині дня працюватимуть музичні школи та заклади позашкільної освіти. І, по-третє, всі плани може змінити погода. Якщо грудень буде холодним, то доведеться оперативно змінювати графік навчання.

– Але з огляду на можливий м’якший температурний режим ми пропонуємо зберегти мобільність цього графіку, тобто, якщо січень вдасться без морозів, освітяни готові працювати в цей період, – наголосив начальник управління освіти міськради Євген Степко.

– Якщо у грудні вдарять люті морози, то канікули розпочнуться у грудні. Цей місяць буде визначальним, – запевнив директор Першої міської гімназії Сергій Саєнко.

Школярі ж не надто вникають у причину, через яку їм дають відпочивати аж цілий місяць. Вони просто радіють.

– Рай. Хоча це мало, бо влітку ж три місяці, – порівнює свій відпочинок п’ятикласник Богдан.

За словами директора гімназії, зміни навчальних семестрів, скорочені осінні канікули створюють непорозуміння між дирекцією освітнього закладу і батьками учнів.

– Коли батьки мене питають,чому осінні канікули в черкаських школярів тривають лише два дні, адже, приміром, у Києві чи Вінниці вони довші, то доводиться пояснювати, що кожен регіон України самостійно приймає рішення, – розповідає Сергій Іванович.

І дійсно, рішення про проведення канікул приймалися на рівні міських і селищних рад. Так, у районах Рівненської області були повноцінні осінні канікули. У м. Сміла Черкаської області школярі теж тиждень відпочивали від занять. У Вінницькій, Одеській, Хмельницькій, Закарпатській областях постановили: вчитися без перерви. До речі, минулого року в Ужгороді таке ж рішення викликало акції протесту і звинувачення: економити на дітях бездушно. У Дніпропетровській, Полтавській, Львівській областях та Києві відправили школярів на канікули на два тижні – з 27 жовтня по 9 листопада. Завдяки теплим денькам у цих регіонах вирішили якнайдовше не починати опалювальний сезон, а діти нехай поки погуляють. До речі, в Києві попередньо підрахували, що такий графік дозволить місту заощадити 25 млн гривень на опаленні та електропостачанні навчальних закладів.

Варіант міні-канікул, крім Черкаської області, застосували й у Тернопільській та Івано-Франківській областях – з 30 жовтня до 2 листопада, і Чернівецькій – 25-28 жовтня.

Та попри побоювання батьків дітей шестиденок у черкаських школах не вводитимуть.

Як пояснили в департаменті освіти Черкаської міської ради, школярам не доведеться відпрацьовувати навчальний матеріал по суботах.

– У Черкасах лише три заклади, у яких діти навчаються по суботах. Це ФІМЛІ, Гуманітарно-правовий ліцей і старша школа Першої міської гімназії. Інші ж освітні заклади наздоганятимуть навчальні плати, насамперед, за рахунок об’єднання тем, – пояснив начальник управління освіти міськради Євген Степко.

Чутки про навчальну суботу дезорієнтували і дітей, які називають її пеклом.

– Це ад. Не дуже хотів би. Лише, якщо би всі суботи були усіма уроками фізкультура, тоді можна, – розмірковує Богдан.

Директор Першої міської гімназії Сергій Саєнко каже, що навіть у його закладі з шестиденкою у суботу намагаються не ставити у розклад математику і англійську мову.

– Діти стомлюються, мріють про вихідний. Батьки також іноді забирають дітей з уроків у суботу, бо в них там свої плани тощо. Я цього, звісно, не схвалюю, але розумію, що це велике навантаження для дітей і незручність для батьків, – каже Сергій Іванович.

Як бачимо, черкаські освітяни – заручники погоди, примхи якої передбачити дуже складно. Зараз метеорологи прогнозують, що сильний холод, очікується у січні-лютому 2015. Зима буде затяжною, і температура у січні-лютому опуститься місцями аж до -25…-30 градусів. Також метеорологи прогнозують, що грудень буде без великих холодів.

Довідка

Статтею 16 Закону України «Про загальну середню освіту» визначено, що структура навчального  року (за  чвертями,  півріччями, семестрами)  та  тривалість   навчального тижня   встановлюються загальноосвітнім  навчальним закладом у межах часу, передбаченого робочим навчальним планом, за погодженням з  відповідним  органом управління освітою.

Режим роботи загальноосвітнього навчального закладу визначається ним на основі  нормативно-правових  актів  та за погодженням  з  відповідним  органом  державної санітарно-епідеміологічної служби.

Тривалість  канікул у загальноосвітніх навчальних закладах протягом навчального року не може бути меншою 30 календарних днів.

Зазначимо, що конкретні терміни проведення канікул визначаються відповідними органами управління освітою з урахуванням місцевих особливостей, епідеміологічних та кліматичних умов.

Алла МОРОЗ

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору