Під час четвертої хвилі мобілізують півтори тисячі черкащан, – військовий комісар

17 січня 2015, 10:34
6dbf02b861dfa623086b245f8db017ac_XL

Військовий комісар Євген Курбет (на фото ліворуч). Фото з сайту www.kray.ck.ua.

Гряде нова, четверта, хвиля мобілізації. Про підготовку до її проведення «Черкаському краю» розповів військовий комісар Черкаського обласного військового комісаріату, полковник Збройних сил України Євген Курбет.

20 січня починається четверта хвиля мобілізації. На якій законодавчій підставі це буде відбуватися?

— Мобілізація планується з 20 січня, є відповідне рішення Ради національної безпеки і оборони України. Вона відбуватиметься на підставі Указу Президента України, після затвердження Верховною Радою. Тоді надходить директива Генерального штабу. На даний час Указ вже підписаний Президентом і ухвалений Верховною Радою України. Тривають підготовчі заходи до проведення мобілізації. Комісаріати уточнюють військовий облік громадян, постачальників техніки національної економіки. Відбулись і деякі зміни щодо термінів перебування військовозобов’язаних на військовому обліку.
— У чому суть цих змін?
— Збільшено вік громадян, які залучаються до мобілізації. Якщо раніше набирали солдатів до сорока років, сержантів до сорока п’яти, офіцерів у залежності від звання від 50 до 55 років, то зараз залучаються всі категорії громадян до 60 років. Тому військові комісаріати проводять відновлення громадян на військовому обліку.
— Упродовж якого часу триватиме нова хвиля мобілізації?
— Планується проведення трьох її етапів загалом протягом 90 діб. А в п’ятій і шостій хвилях планується мобілізація впродовж 60 діб. Конкретні дати будуть зазначені в Указі Президента. Мета мобілізації — доукомплектування військових частин особовим складом та технікою, ротація військовозобов’язаних, призваних під час першої хвилі мобілізації. Вони мають бути демобілізовані.
Якщо зараз громадяни отримуватимуть повістки, то в них буде написано  «для проходження медичного огляду» з метою визначення ступеня придатності до військової служби. Нікого поки у військові частини відправляти не будуть. Також військовозобов’язаним у військових комісаріатах можуть пропонувати службу за короткотерміновим чи довготерміновим контрак­том і ознайомити з переліком вакантних посад та військових частин, які мають вакансії.
— Скільки військово­зобов’язаних мають мобілізувати на Черкащині?
— За попередніми показниками, за четвертою хвилею має бути мобілізовано понад півтори тисячі військовозобов’язаних і більше 120 одиниць техніки національної економіки. Що стосується наступних п’ятої і шостої хвиль, кількість військовозобов’язаних, яку мають мобілізувати, ще остаточно не визначена. Враховуючи те, що на обліку обласного військового комісаріату перебуває близько 90 тисяч військовозобов’язаних, 1,5 тисячі осіб — це не так уже й багато.
— І техніка теж підлягає мобілізації?
— Є відповідні обліки техніки, що перебуває у власності підприємств і організацій, яка в разі потреби може бути мобілізована. Вилученням техніки займатимуться районні державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Держава ж зобов’язана повернути техніку, або компенсувати її вартість.
— Чи всі, хто отримав повістки, мають з’явитись у військкомати, чи може частина організаційної роботи бути покладена на відділи кадрів?
— Є особи і спеціальності, які заброньовані за національною економікою. Підприємства, які мають таких працівників, відповідають за військовий облік. Військові комісаріати взаємодіють із кадровими структурами підприємств та установ. При прийомі на роботу перевіряється військовий облік. Так само відбувається і при зміні реєстрації. Існує система військового обліку, в яку входять кварткоми, коменданти гуртожитків, керівники кадрових органів підприємств. Тож до військових комісаріатів не приходять тільки ті особи, чиї спеціальність, професія чи посада, відповідно до чинного законодавства, заброньовані для національної економіки чи органів влади. А всі решта, хто отримав повістки з військових комісаріатів, повинні з’явитись і уточнити військові дані, пройти медичну комісію… У когось погіршилося здоров’я, хтось отримав професію, яка заброньована для національної економіки, в когось народилися діти. Тому треба приходити у військкомат і уточнювати ці зміни, підтверджуючи їх документально.
Якщо люди не з’являються за повісткою, самі створюють для себе проблеми, в тому числі й перед законом, і нерідко стають жертвами різних шахраїв. І постає питання про їх патріотизм та готовність боронити Україну.
— Влада пообіцяла, що нова хвиля мобілізації буде проведена мудріше, ніж попередня.
— Раніше закон не передбачав перевірку стану здоров’я всіх військовозобов’язаних. Людина з’являлася на збірний пункт і проводилося опитування щодо його готовності до військової служби. Поглиблено досліджували тільки стан здоров’я тих, хто заявляв скаргу. Зараз усі обов’язково будуть проходити  медичний огляд. У залежності від потреби призначатимуть окремі аналізи. На вивчення та підготовку до відправки буде виділено більше часу. Раніше це відбувалось так: зібрали людей, спитали чи здорові, й за день-два відправили до військових частин. Тепер на підготовку даватимуть 5-6 днів. Перевагу надаватимуть також тим, хто проходив військову службу, хто добровільно хоче її проходити і не є працевлаштованим (перебуває на обліку в центрі зайнятості).
— Чув, що є й такі, хто, потрапивши під мобілізацію, прикидаються хворими, намагаються «відкосити» від військової служби.
— У багатьох людей повістка до військкомату викликає острах: «якщо переступив поріг військ­комату — зразу заберуть в армію». Ще не знаючи причини виклику, дехто вже намагається якось «вирішити питання», щоб не йти до війська. Шахраї на цьому спекулюють, видурюючи гроші у слабкодухих громадян. Людям раджу не боятись і приходити у військкомати за повісткою. Тих, хто не хоче служити, в армію не візьмуть! Нам такі люди у війську не потрібні.
— Ви обіцяли розібратись у ситуації щодо ротації БТО «Черкаси».
— Вище військове командування склало план-графік ротації підрозділів, що перебувають у зоні проведення АТО. Батальйон «Черкаси» — в плані ротації. Рішення прийнято вищим військовим керівництвом. Але виникла проблема визначення місця, куди буде виведено батальйон для ротації (тобто, відновлення боєздатності, доукомплектування та відпочинку). На жаль, не всі військовослужбовці правильно розуміють термін «ротація». Вони думають, що «ротація — це повернення з фронту додому». Насправді — це заходи з відновлення боєздатності. Військову частину виводять із зони бойових дій або в місце постійної дислокації, або на найближчий полігон чи територію тієї чи іншої військової частини для доукомплектування особового складу, ремонту чи заміни техніки та відпочинку солдатів. У зв’язку з тим, що батальйон був щойно сформований, пункту постійної дислокації він не має. Але ротація буде проведена найближчим часом.
— У листопаді голова обласної ради Валентина Коваленко направила на ваше ім’я запит про автомобілі, які передавали БТО «Черкаси». Бо, як сказала Валентина Михайлівна журналістам, під час відвідин БТО «Черкаси» цю техніку вона не побачила. Ви готові прозвітувати про місце знаходження техніки?
— Техніка нікуди не поділась. Все, що меценати передавали батальйону «Черкаси», в тім числі й техніку, надійшло до батальйону. Зараз вона використовується на передовій. Обласній раді командиром батальйону і мною надано повну інформацію. Ще тоді, коли формували батальйон, його оснастили технікою, яку передбачено табелем до штату. Штатна техніка не вся повнопривідна, що й далося взнаки при зміні погодних умов. Так, з’явилась потреба у постачанні повнопривідної техніки, як то УАЗи, ГАЗ-66, ЗІЛ-131, Ніссани й інші легкові та вантажні всюдиходи. Але наявність такої техніки не передбачена штатним розписом. Повнопривідні машини, серед яких і легкові, яких потребував батальйон, передавали небайдужі громадяни. Вони є позаштатними. Тож у батальйоні є і штатна, і позаштатна автомобільна техніка. На даний час автомобілів більше, ніж штатних водіїв. Щодо самих автомобілів, то вони всі використовуються на передовій. На одних машинах бійцям підвозять боєприпаси, воду, харчі й усе, що потрібно, на інших — евакуюють поранених. Той транспорт, який передбачено, будуть використовувати на передовій для виконання бойових завдань. Саме з цих причин усю передану батальйону техніку неможливо побачити в один момент. Машини постійно використовуються на різних ділянках фронту.

Володимир Лимаренко

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору